TVN24 | Poznań

Chętnych na spacer jest wielu, ale do zoo nie wejdą

TVN24 | Poznań

Autor:
aa
Źródło:
TVN24, PAP
Minister zdrowia: mamy ponad 31 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem
Minister zdrowia: mamy ponad 31 tysięcy nowych zakażeń koronawirusemRMF FM
wideo 2/5
RMF FMMinister zdrowia: mamy ponad 31 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem

Poznańskie zoo zamknięte. Powodem są między innymi zakażenia koronawirusem wśród pracowników, ale też zachowania odwiedzających, którzy często nie stosują się do zasad bezpieczeństwa.

"Informujemy, iż w związku z bardzo trudną sytuacją pandemiczną, nieobecnością dużej grupy naszych pracowników, którzy przebywają na izolacji, kwarantannie lub domowej opiece nad dziećmi w wieku przedszkolnym, jesteśmy zmuszeni do zamknięcia Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu dla publiczności" - taki komunikat pojawił się na stronie internetowej poznańskiego zoo.

Decyzja o tymczasowym zamknięciu zapadła w piątek. Wiadomo, że dyrektorka placówki złożyła w tej sprawie wniosek do władz miasta, a te się do niego przychyliły.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Chorzy pracownicy, nieodpowiedzialni goście

Normalnie zoo pracuje siedem dni w tygodniu przez 12 godzin dziennie. W placówce zatrudnionych jest około 150 osób. Jak podaje rzeczniczka, obecnie na COVID-19 choruje 14 pracowników ogrodu, a kolejne 16 osób od poniedziałku nie przyjdzie do pracy, bo musi opiekować się dziećmi w wieku żłobkowym i przedszkolnym. - W okresie wiosennym, kiedy jest najwięcej pracy związanej z otwieraniem po zimie dużych wybiegów, jest to dla nas wielkie obciążenie – powiedziała Małgorzata Chodyła, rzeczniczka zoo. Powodów, dla których publiczność na razie nie ma wstępu do ogrodu jest kilka. Jednym z nich jest też zagrożenie zakażeniem SARS-CoV-2 pracowników i części przebywających w ogrodzie zwierząt. - Niestety większość osób, które nas odwiedzają, nie nosi maseczek. Kiedy zwracamy im uwagę i prosimy o założenie maseczek ze względu na bezpieczeństwo zwierząt, odwiedzających, ale również pracowników, wtedy tłumaczą, że są na dworze, w lesie – wskazuje Chodyła.

A chętnych do odwiedzenia zoo nie brakuje. Jednej niedzieli w lutym bramę obiektu przekroczyło 2,5 tys. ludzi. - Nigdy nie było takiej liczby zwiedzających o tej porze roku – stwierdziła Chodyła. Dodała, że według szacunków w najbliższy weekend ogród mogło odwiedzić około 5 tys. osób. - Jest to olbrzymim obciążeniem, bo to jest jednak tłok. Ludzie muszą wejść jednym wejściem do zoo. Ten tłok naszych zwiedzających nie przeraża, a generowałby wzajemne zakażenia – podkreśliła rzeczniczka. Ponowne otwarcie Nowego i Starego Zoo nastąpi 12 kwietnia.

Autor:aa

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Koroniec / Wikipedia (CC-BY-SA 4.0)

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości