Przy okazji rozpoczynających się Targów Mody, archiwum Międzynarodowych Targów Poznańskich przypomina, jak przed laty w stolicy Wielkopolski prezentowano najnowsze trendy.
Na poznańskich targach przez najbliższe trzy dni zobaczymy najnowsze kolekcje ponad 400 firm i marek z 16 krajów świata. Zaplanowano pokazy mody, prezentacje umiejętności młodych projektantów, a także cykl szkoleń i prezentacji, przeznaczonych przede wszystkim dla producentów i handlowców branży odzieżowej.
Nie inaczej było przed laty. Do Poznania zjeżdżały się setki wystawców z całego świata.
Gorsze modelki albo wzrok
- Obecne targi a te w czasach PRL-u to zupełnie inny świat. To różnica jak między płaszczami z ortalionu i beretem z antenką a dzisiejszymi kreacjami - mówi Tomasz Mikszo, archiwista MTP.
Początkowo targi odbywały się trzy razy w roku: w cyklu wiosennym, jesiennym i "środkowym". Dwie pierwsze wystawy były krajowe, a ostatnia zagraniczna. Z letniego cyklu z czasem zrezygnowano, a w latach dziewięćdziesiątych targi mody stały się odrębna wystawą.
- Przed laty albo modelki były ładniejsze albo miałem lepszy wzrok - żartuje Mikszo.
Jak podkreśla archiwista MTP, w tamtych latach był nacisk na pokazy, a nie na handel. - Dostępność wystawianych produktów była bardzo ograniczona, jak ze wszystkimi towarami w PRL-u. Można było za to do woli się napatrzeć - kończy.
Zobacz kronikę targową z 1956 r.:
Głównie polscy wystawcy
A jak będzie w tym roku?
- Wystawcy reprezentują przede wszystkim rodzimy biznes. Do Poznania przyjechali też jednak m.in. z Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Portugalii - mówi dyrektor wydarzenia Edyta Bonin-Kanikowska.
Ekspozycje są podzielone na trzy salony tematyczne: kolekcja jesienno-zimowa, wiosenno-letnia oraz obuwie i galanteria skórzana.
Można będzie także kupić prezentowane stroje. W tym celu ustawiono tymczasowe sklepy z modą włoską, gdzie będzie można nabyć pojedyncze sztuki odzieży.
Targi Mody z 1975 r.:
Przyznają nagrody
Podczas targów wręczone mają być m.in. nagrody Srebrnej i Złotej Pętelki oraz statuetki Top Moda. Srebrna Pętelka to prestiżowy konkurs dla początkujących projektantów. Wyniki rywalizacji śledzą znani projektanci oraz specjaliści z cenionych domów mody.
Wyróżnienie to pomogło w dalszej karierze takim projektantom jak: Ewa Minge, Anna Jatczak, Małgorzata Czuchraj.
Złota Pętelka to wg. organizatorów najbardziej pożądane odznaczenie w świecie polskiej mody, które można otrzymać za szczególne osiągnięcia czy dorobek. W tym roku po raz pierwszy nagroda trafi w ręce bizneswoman Joanny Przetakiewicz – właścicielki marki La Mania oraz szefa firmy Próchnik S.A – Rafała Bauera.
W środę wręczone zostaną Złote Medale MTP za produkty innowacyjne.
Zobacz kronikę targową z 1959 r.:
"Kiedyś modelki były ładniejsze":
Autor: FC/mz / Źródło: TVN 24 Poznań / PAP
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum MTP