Kiermasz, koncerty i wystawy złożą się na rozpoczynający się w niedzielę w Poznaniu tradycyjny Kaziuk. Obchody święta patrona Polski i Litwy, św. Kazimierza organizowane są w Poznaniu po raz 21. Potrwają trzy dni.
Imprezę organizuje Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Poznaniu, które obchodzi w tym roku 25-lecie powstania.
Świętowanie rozpoczęło się w niedzielę odegraniem na poznańskim Starym Rynku hejnałów wileńskiego i poznańskiego, a także pochodem zespołów oraz orszakiem Jagiellonów. Na Starym Rynku odbywa się tradycyjny kiermasz. Poznaniacy rokrocznie zaopatrują się na nim w świąteczne palmy. Na około stu straganach można też kupić kaziukowe serca, czarny wileński chleb, zjeść cepeliny oraz bliny. Zaplanowane są też występy i koncerty a także wykłady i prelekcje.
Żurawina dla kapeli
W trakcie imprezy wręczona zostanie nagroda „Żurawina 2014”, przyznawana ludziom, którzy szczególnie zasłużyli się dla krzewienia kultury kresowej. Jak powiedział prezes Towarzystwa Ryszard Liminowicz, w tym roku przypadnie ona Kapeli Wileńskiej.
- Plany uhonorowania tego zespołu mieliśmy od lat. W ubiegłym roku zdobył on pierwsze miejsce w trakcie Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Podwórkowych, nie chcieliśmy już dłużej czekać z naszym wyróżnieniem – powiedział Liminowicz.
Wcześniej laureatami tej nagrody byli m.in. Tadeusz Konwicki, Stefan Stuligrosz, Barbara Wachowicz i Andrzej Stelmachowski.
Według Liminowicza organizowana co roku impreza świetnie wpisała się w kalendarz poznańskich wydarzeń. - W pierwszym organizowanym przez nas Kaziuku uczestniczyło ok. 200 osób, większość stanowili kresowiacy. Obecnie przez naszą imprezę przewija się 15 – 20 tys. osób – powiedział.
Autor: kk/r / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań