W Poznaniu od lat brakuje tarasu widokowego. Teraz może to się zmienić. Znalazł się inwestor, który na ostatnim piętrze Collegium Altum chce uruchomić lokal gastronomiczny. Zgodę na to muszą teraz wyrazić Uniwersytet Ekonomiczny, do którego należy 18-piętrowy budynek i Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego.
Jeżeli wszystko pójdzie sprawnie, taras i kawiarnia powinny być już dostępne w pierwszej połowie przyszłego roku.
- Potencjalny najemca zgłosił się do nas już w lipcu. Chciałby prowadzić na ostatnim piętrze wieżowca działalność kulturalną i gastronomiczną - potwierdza Iwona Cieślik, kierownik działu marketingu Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, właściciela charakterystycznego czerwonego wieżowca w centrum miasta.
Punkt widokowy już kiedyś tam był
Z ostatniego piętra Collegium Altum już kiedyś można było oglądać panoramę Poznania. Taras widokowy zlikwidowano w 2004 r. podczas remontu budynku. Pomieszczenia na tej kondygnacji zamieniono wówczas w sale wykładowe. Teraz te nie są już potrzebne uczelni. Po wybudowaniu nowego gmachu uniwersytetu przy ul. Towarowej, piętro może zostać zwolnione. By tak się stało, potrzebna jest jednak zgoda senatu uczelni.
- W przyszły piątek odbędzie się posiedzenie senatu. Wtedy prawdopodobnie podjęta zostanie odpowiednia uchwała w tej sprawie - wyjaśnia Cieślik.
Zgodnie z przepisami, po akceptacji Senatu, do zawarcia umowy potrzebna będzie jeszcze Ministra Szkolnictwa Wyższego. - Jeśli senat pozytywnie rozstrzygnie sprawę, pozytywna decyzja ministerstwa wydaje się formalnością - przyznaje Cieślik.
O możliwości powstania tarasu widokowego w Collegium Altum jako pierwszy poinformował poznański portal miastopoznaj.pl.
Taras poszukiwany
O braku tarasu widokowego w Poznaniu mówi się od lat. Pod koniec listopada ubiegłego roku, przed II turą wyborów, ówczesny prezydent miasta Ryszard Grobelny informował o ustaleniu z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim szczegółów dotyczących stworzenia tarasu w wieży Katedry Poznańskiej. Same prace przygotowawcze wyceniono jednak na 1,5 mln złotych. Po wyborach temat kompletnie ucichł.
Panoramę Poznania będzie można zobaczyć natomiast z wieży budowanego Zamku Królewskiego. Ten ma być gotowy w połowie przyszłego roku. Taras widokowy ma znaleźć się także w budynku Bałtyk Tower, który powstanie przy rondzie Kaponiera.
W czerwcu w ramach Malta Festiwal można było zobaczyć miasto m.in. z dachu Nobel Tower na Jeżycach, 7. piętra jednego z wieżowców Alfy przy ul. Św. Marcin czy z wieży zamku Cesarskiego. Wszystkie te "miejskie szczyty" na co dzień są niedostępne dla turystów.
Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: fotoportal.poznan.pl | Sorella