- Nagroda Grammy dla płyty "Night in Calisia" to świetna promocja Kalisza, ale także naszej filharmonii - oświadczył szef Filharmonii Kaliskiej Adam Klocek. Płyta Włodka Pawlika została uhonorowana w kategorii "najlepszy album dużego zespołu jazzowego".
Rozdanie nagród Grammy odbyło się w niedzielę w Los Angeles. Płyta, którą zespół Pawlika nagrał wspólnie z amerykańskim trębaczem Randym Breckerem i Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej pod batutą Klocka, ukazała się w listopadzie 2012 roku. "Night in Calisia" nagrano w związku z przypadającymi w 2010 roku obchodami 1850-lecia Kalisza. Materiał został zamówiony u Pawlika przez Adama Klocka.
"Druga polska orkiestra z Grammy"
- Moja radość jest podwójna: byłem pomysłodawcą projektu, ale także dyrygowałem tym nagraniem, a wcześniej koncertem - powiedział Klocek. Jak przyznał, trudno mu jednoznacznie stwierdzić, co przede wszystkim zdecydowało o wyróżnieniu płyty nominacją do Grammy, a następnie samą nagrodą.
- Od strony promocyjnej ważny był udział Randy'ego Breckera - to jeden z najbardziej znanych muzyków jazzowych. Coś musiało ująć recenzentów w samej muzyce Włodka Pawlika. Wiele osób podkreśla bardzo pozytywną energię tej płyty. Ta muzyka, będąc na bardzo wysokim poziomie wyrafinowania, jest jednocześnie bardzo komunikatywna - powiedział.
Klocek stwierdził, że przyznanie nagrody to ważne wydarzenie dla kaliskiej filharmonii. - Znaleźliśmy się w naprawdę elitarnym gronie: jesteśmy, oprócz Filharmonii Narodowej, drugą polską orkiestrą, która dostała Grammy. To świadczy o tym, że nie wielkość ośrodka decyduje, jakie można w nim robić projekty. Mamy wspaniałych muzyków: młodych ludzi z wielką energią, pasją do grania, którzy są gotowi sprostać takiemu wyzwaniu. Mogą stworzyć nagranie, które otrzyma nagrodę Grammy - powiedział.
Zamiana w ostatniej chwili
Klocek podkreślił też wartość promocyjną nagrody dla samego Kalisza. - Tytuł na "Night in Calisia" zmieniliśmy przed wydaniem płyty, to dla Kalisza szczęśliwa zamiana. Nazwa miasta pojawia się na okładce - dla wielu odbiorców, chociażby w USA to pierwszy kontakt z tą nazwą geograficzną - powiedział.
Koncert z okazji 1850-lecia Kalisza z udziałem Breckera, trio Pawlika i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej miał miejsce w czerwcu 2010 roku. Materiał na płytę został nagrany w studiach Polskiego Radia.
Autor: FC/i / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Filharmonia Kaliska, EPA/PAUL BUCK