TVN24 | Poznań

Zdemontowali cokół pomnika, znaleźli żelazną tubę. Były w niej dokumenty, jeden zaskakujący

TVN24 | Poznań

Autor:
aa/gp
Źródło:
TVN24
W żelaznej tubie znaleziono dwa akty
Lubuski konserwator ZabytkówDokumenty były umieszczone w żelaznej tubie.

Podczas prac związanych z przebudową drogi znaleźli żelazną tubę, a w niej dwa dokumenty. Jeden z nich dotyczy pomnika, który nigdy nie powstał.

W Gorzowie Wielkopolskim trwają prace związane z przebudową ul. Sikorskiego. Podczas demontażu cokołu pomnika Adama Mickiewicza robotnicy znaleźli żelazną tubę z dokumentami.

- Była nieszczelna i kompletnie zalana wodą, dlatego podjęto decyzję o bezzwłocznym przekazaniu znaleziska do pracowni konserwatorskiej - poinformował Błażej Skaziński, kierownik delegatury wojewódzkiego urzędu zabytków w Gorzowie Wielkopolskim.

Samo znalezienie tuby, nie było czymś zaskakującym, ale zawartość już tak. - Powinien być tam akt erekcyjny pomnika Adama Mickiewicza z 1957 roku. Tymczasem okazało się, że w tubie są dwa dokumenty. Jeden rzeczywiście dotyczył wspomnianego pomnika, a drugi akt dotyczy niezrealizowanego nigdy pomnika Wolności z 1945 roku - tłumaczy Skaziński.

Dlaczego w tubie umieszczono akt erekcyjny obiektu, który nie powstał? - Niestety, tego nie udało nam się ustalić. Nie mamy takich informacji. Ale na pewno jest to dość zaskakujące - mówi kierownik delegatury.

Arkusze zostały zdezynfekowane i zabezpieczone. Papier na jakim je sporządzono jest słabej jakości, ale niewykluczone, że podczas prac konserwatorskich możliwe będzie przywrócenie dokumentów do ich stanu pierwotnego.

W jednej tubie schowano dwa akty erekcyjneLubuski Konserwator Zabytków

Będzie można je zobaczyć

- Dokumenty mają duże znaczenie dla powojennej historii naszego miasta. Znajdują się na nich podpisy osób, które pełniły ważne funkcje w administracji publicznej np. dr. Feliks Wida-Wirski (1907-1982) – wojewody poznańskiego i okręgowego pełnomocnika rządu dla Ziemi Lubuskiej, Florian Kroenke (1909-2004) – pierwszy starosta gorzowski i Piotr Wysocki (1898-1985) – pierwszy prezydent miasta. W dokumentach wymieniono też członków społecznego komitetu budowy Pomnika Adama Mickiewicza - dodaje Skaziński.

Wszystkie zabytki odnalezione podczas przebudowy ul. Sikorskiego trafią do Lubuskiego Muzeum Archeologicznego. - Tamtejsi archeolodzy sprawują nadzór nad pracami. Mamy nadzieję, że odnalezione akty erekcyjne będą dobrze wyeksponowane - mówi Skaziński.

Pomnik Adama Mickiewicza to jeden z najstarszych monumentów w Gorzowie Wielkopolskim. W ubiegłym roku, na czas przebudowy ulicy został zdemontowany. Po zakończeniu prac wróci na plac Wolności, choć niedokładnie w to samo miejsce. Zostanie przeniesiony o 12 metrów.

Pomnik znajduje się przy ulicy Sikorskiego w Gorzowie WielkopolskimGoogle Maps

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor:aa/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Lubuski Konserwator Zabytków

Pozostałe wiadomości