Ocena z religii od imama na świadectwie szkolnym. Walczyli o to 4 lata

Zajęcia odbywają się w poznańskim Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym
Zajęcia odbywają się w poznańskim Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym
Źródło: TVN 24 Poznań

Uczniowie, którzy uczą się religii w poznańskim meczecie, będą mieć oceny z tego przedmiotu na świadectwach szkolnych. O takie rozwiązanie zabiegali rodzice dwóch dziewczynek z Tarnowa Podgórnego (woj. wielkopolskie). Problem rozwiązano dopiero po czterech latach.

Zajęcia prowadzone w Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym w Poznaniu będą traktowane tak samo, jak lekcje religii w szkołach. Oceny wystawione przez imama znajdą się na świadectwach szkolnych.

Konieczny był rozgłos

- Problem został rozwiązany dopiero po interwencji wydziału oświaty, który zajął się sprawą po rozgłosie medialnym - uważa Youssef Chadid, imam Wielkopolski z Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego w Poznaniu, które organizuje lekcje religii.

Sprawa wpisywania ocen z zajęć w meczecie na świadectwa pojawiła się po raz pierwszy cztery lata temu, kiedy do szkoły poszła pierwsza z dziewczynek. W pierwszych trzech klasach dzieci otrzymywały ocenę opisową. Dopiero, gdy w czwartej klasie trzeba było wystawiać ocenę z przedmiotu, rodzice zainteresowali się poważniej problemem i formalnie interweniowali w urzędzie. Zdaniem urzędników, zawiodła komunikacja i nie można było dopełnić formalności.

- Doszło do nieporozumienia, rodzice nie do końca jasno wyrazili się w tej sprawie, stąd to zamieszanie - przekonywała w październiku Bogusława Świerkiel, dyrektor Gminnej Jednostki Oświatowej w Tarnowie Podgórnym, obiecując, że stosowne porozumienia w tej sprawie zostanie podpisane przed wystawieniem dzieciom kolejnych świadectw.

Umowa z Poznaniem

- Problem z ocenami dwóch dziewczynek został rozwiązany poprzez porozumienie pomiędzy Poznaniem a gminą Tarnowo Podgórne. Uchwała jest tak skonstruowana, żeby nie było takich problemów także w przyszłości, jeżeli inne związki wyznaniowe będą chciały wprowadzić podobne rozwiązanie - wyjaśnia teraz Bogusława Świerkiel.

Umowa weszła już w życie. Dzięki niej gmina Tarnowo Podgórne nie musi samodzielnie organizować zajęć dla uczniów innej religii, lecz może wysyłać uczniów na lekcje do Poznania i pokrywać część kosztów tych zajęć.

Wśród wszystkich uczniów w gminie Tarnowo Podgórne tylko wspomniane dwie dziewczynki są wyznania muzułmańskiego.

W zajęciach w Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym w Poznaniu bierze udział około 30 uczniów z Poznania i okolic. Zajęcia prowadzone są w dwóch grupach - dla młodszych dzieci w wieku 7-12 lat i starszych - w wieku 13-16 lat. Organizowane są od ponad 3 lat i odbywają się w każdą niedzielę.

Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań

Czytaj także: