To był pierwszy, generalny strajk w Polsce Ludowej. Trudna sytuacja gospodarcza w kraju pchnęła tłumy poznaniaków 28 czerwca 1956 roku do wyjścia na ulice. W 58. rocznicę krwawo stłumionego protestu odbędą się obchody upamiętniające ofiary. Wydarzeniu zostało też poświęcone Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956, gdzie każdy może poczuć namiastkę tamtych nastrojów.
Od godzin porannych oficjele i kombatanci składają kwiaty w miejscach upamiętniających Poznański Czerwiec. O 12.00 w kościele oo. Dominikanów przy ul. Kościuszki odbędzie się msza w intencji ofiar Czerwca, skąd uczestnicy przewędrują na Plac Mickiewicza, pod Pomnik Dwóch Krzyży. Tam o 13:30 odbędzie się uroczyste odśpiewanie hymnu, a także wystąpienie prezydenta Poznania.
Czerwiec uwieczniony na fotografiach
Historię Czerwca przybliża muzeum znajdujące się w Zamku przy ulicy Święty Marcin. W placówce można zobaczyć jak wyglądało życie w latach 50., zapoznać się z wydarzeniami z fabryki Cegielskiego (onegdaj Zakłady Metalowe im. J. Stalina), no i przede wszystkim dowiedzieć się co sprawiło, że 100 tys. ludzi wyszło na ulicę i powiedziało "nie".
- Istnienie samego muzeum przypomina poznaniakom o czerwcu '56. Gromadzimy pamiątki i fotografie. Są takowe po Romku Strzałkowskim - 13-letnim chłopcu zamordowanym przez UB, po adwokatach, którzy bronili oskarżonych za demonstracje. Przedstawiamy metody stosowane przez władze, propagandę z tego okresu, zbiór pieśni. Jest także mieszkanie z lat 50., gdzie można zobaczyć jak poznaniacy żyli i jakie było ich przywiązanie do tradycji - mówi Krzysztof Głyda, kierownik Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956.
Jak podaje kierownik muzeum, ekspozycję podziwia ok. tysiąc osób miesięcznie. Porozmawialiśmy z jedną ze zwiedzających.
- O muzeum usłyszałam od znajomego. Na początku podchodziłam do tego pomysłu sceptycznie, ale muzeum mnie pozytywnie zaskoczyło. To miejsce jest dokładnie zaplanowane, każdy element jest przemyślany. Podoba mi się to, że można dotykać eksponatów a nie tylko podziwiać je zza szyby. Są też elementy multimedialne, które umiejętnie zostały wkomponowane w całą wystawę. Z jednej strony można poznać bohaterów czerwca 56, z drugiej zobaczyć jak wyglądała otaczającą ich rzeczywistość - chwali Ola.
"Chleba i wolności"
Poznański Czerwiec był pierwszym w PRL masowym buntem robotników i mieszkańców tak dużego miasta. 28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy ówczesnych Zakładów im. Stalina podjęli strajk generalny i zorganizowali masową demonstrację uliczną. Protestowali pod hasłami: "Chcemy chleba i wolności!", "Precz z bolszewikami!", "Żądamy wolnych wyborów pod kontrolą ONZ!". W wyniku dwudniowych starć na ulicach miasta zginęło co najmniej 58 osób, najmłodszą ofiarą był 13-letni Romek Strzałkowski.
Zdaniem historyków, Poznański Czerwiec doprowadził do zmian politycznych w Polsce w październiku 1956 r. Szefem PZPR został wówczas Władysław Gomułka, z więzień i miejsc internowania wypuszczano więźniów politycznych, w tym kard. Stefana Wyszyńskiego.
Autor: ib/ec / Źródło: TVN24 Poznań/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych