Poznańscy radni nadali we wtorek tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania Izabelli Cywińskiej - byłej dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu i minister kultury. Wręczenie tytułu odbędzie się tradycyjnie w dzień patronów miasta 29 czerwca.
- Izabella Cywińska, jako dyrektor Teatru Nowego spędziła tu 16 lat, zbudowała jego markę, pamiętamy wiele rozmaitych przedstawień i cieszyliśmy się, że w mieście taki teatr funkcjonuje. Dodatkowym elementem, który złożył się na przyznanie tytułu jest przypadające w tym roku 40-lecie teatru. Izabella Cywińska zasłużyła na ten tytuł także za swoje późniejsze działania, w tym szefowanie Ministerstwu Kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego - powiedział przewodniczący rady miasta Poznania Grzegorz Ganowicz.
40 lat temu reaktywowała teatr
Cywińska ukończyła etnografię na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W latach 1970-73 była dyrektorem Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. W 1973 r. reaktywowała Teatr Nowy w Poznaniu, w którym m.in. w 1981 wyreżyserowała głośny spektakl "Oskarżony: czerwiec pięćdziesiąt sześć".
„Teatralną Polską wstrząsnął fakt, że ceną za wystawienie spektaklu „Oskarżony: czerwiec pięćdziesiąt sześć” było internowanie reżyserki przez kilka miesięcy w okresie stanu wojennego. Niewiele powstało w polskim i nie tylko polskim teatrze spektakli, których premiera miałaby tak daleko idące skutki pozaartystyczne” - napisali radni w uzasadnieniu uchwały o przyznaniu tytułu.
Po śmierci Gustawa Holoubka Cywińska objęła obowiązki dyrektora artystycznego Teatru Ateneum w Warszawie, który prowadziła w latach 2008-11.
Od września 1989 roku do grudnia 1990 roku była ministrem kultury i sztuki w rządzie Mazowieckiego. Od 1990 do 1994 roku prezesowała Fundacji Kultury, jednocześnie w latach 1992-94 zasiadała w radzie do spraw kultury przy prezydencie RP.
Obok papieża, premier czy Wałęsy
Cywińska jest 27. honorowym obywatelem Poznania. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. papież Jan Paweł II, Stefan Stuligrosz, Wanda Błońska i Gerard Labuda, Margaret Thatcher, Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki i Hanna Suchocka.
Autor: FC/par / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24