Archeolodzy wpuszczeni w kanał. "Nie zatykamy nosa"

Odkryty kanał ściekowy to jeden z najdawniejszych śladów działalności z początków powstania Poznania
Odkryty kanał ściekowy to jeden z najdawniejszych śladów działalności z początków powstania Poznania
Źródło: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu | K. Zisopulu-Bleja

Fragment kanału ściekowego z XIII wieku odkryli archeolodzy pracujący na poznańskim Starym Rynku. - Po eksploracji obiektu będziemy w stanie powiedzieć coś więcej na temat funkcjonowania i momentu zasypania kanału - informują.

Odkryte fragmenty kanału ściekowego to jeden z najdawniejszych śladów zorganizowanej ludzkiej działalności z początków Poznania. Odkopano go na głębokości 3 m, w warstwie datowanej na drugą połowę XIII wieku.

- Przebieg kanału nie jest do końca jasny. Rynsztoki biegły zazwyczaj liniowo osią ulicy albo po obu jej stronach, w przypadku naszego odkrycia trudno o jednoznaczne ustalenia w tej kwestii - tłumaczą archeolodzy.

Więcej pytań niż odpowiedzi

Na razie niewiele potrafią oni powiedzieć o swoim najnowszym odkryciu. Wiadomo, że jego boki wyłożone były drewnem. Dalsze badania mają odpowiedzieć na pytania, czy odkryty kanał łączył się z tym głównym odprowadzającym nieczystości do Warty oraz czy biegł od publicznej studni, która była zlokalizowana w rejonie dawnego targu rybnego.

- Po eksploracji obiektu będziemy w stanie powiedzieć coś więcej na temat funkcjonowania i momentu zasypania kanału. Nie zatykamy nosa i postaramy się dowiedzieć możliwie jak najwięcej na ten temat - kończą.

Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań

Czytaj także: