Po dziewięciu miesiącach służby Żagań (woj. lubuskie) opuszcza "Żelazna brygada" 4. Dywizji Piechoty z Fort Carson w stanie Kolorado. Miejsce tych amerykańskich żołnierzy zajmie "Brygada sztyletów" z 1. Dywizji Piechoty Armii USA z Fort Riley w Kansas. To pierwsze formalne przekazanie obowiązków między ciężkimi brygadami armii USA, skierowanymi do pełnienia misji na tak zwanej wschodniej flance NATO.
Ceremonia związana ze zmianą amerykańskiej brygady, pełniącej misję w ramach operacji Atlantic Resolve w naszym kraju i innych państwach tzw. wschodniej flanki NATO, odbyła się na placu Generała Maczka w centrum Żagania.
Zamienili sztandary, wymienili sprzęt
Żołnierze 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, nazywanej "Żelazną brygadą", na znak zakończenia swojej dziewięciomiesięcznej misji zwinęli sztandary jednostki. Ich miejsce zajęły sztandary 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej.
To pierwsze formalne przekazanie obowiązków między ciężkimi brygadami armii USA, skierowanymi do pełnienia misji na tzw. wschodniej flance NATO.
2. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa zabrała ze sobą ze Stanów Zjednoczonych 87 czołgów Abrams, 103 bojowe wozy piechoty Bradley i 18 samobieżnych haubic Paladin. To zbliżony potencjał do jej poprzedniczki. Sprzęt trafił m.in. do Świętoszowa, Żagania i Bolesławca, gdzie ulokowane były także siły amerykańskie z poprzedniej rotacji.
Podczas pierwszej zmiany żołnierze "Żelaznej brygady" wzięli udział w licznych manewrach, zarówno na terenie Polski, jak i w innych krajach środkowo-wschodniej Europy m.in. w ćwiczeniach "Bison Drawsko ’17" i "Saber Guardian '17" w Rumunii. Oficerowie amerykańskiej armii uczestniczyli w ćwiczeniach dowódczo-sztabowych. Ponadto Amerykanie intensywnie szkolili się na polskich poligonach.
Zmiany co 9 miesięcy
Po aneksji przez Rosję Krymu w 2014 r. Stany Zjednoczone wystąpiły z inicjatywą zwiększenia obecności w Europie (European Reassurance Initiative - ERI), której częścią jest operacja Atlantic Resolve, mająca zapewnić rotacyjną, trwałą obecność sił USA także w Europie, także w tych regionach, gdzie wcześniej nie stacjonowały znaczące siły USA. Amerykański Element Dowództwa Misji (ang. Mission Command Element) w ostatnich dniach został przeniesiony z Niemiec do Poznania.
Jako pierwsza, na początku bieżącego roku, do regionu przybyła amerykańska 3. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa 4. Dywizji Piechoty, licząca ok. 3500 ludzi, ponad 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów, 18 samobieżnych haubic Paladin, ponad 400 samochodów Humvee i 144 bojowe wozy piechoty Bradley.
Obecność wojsk amerykańskich jest rotacyjna. Żołnierze zmieniają się co dziewięć miesięcy. Kolejne zmiany mają następować tak, by między poszczególnymi rotacjami nie było przerw, a w regionie stale przebywały amerykańskie siły.
Autor: FC/jb / Źródło: PAP