Rzadko udostępniany zwiedzającym schron przeciwatomowy otwarty został w niedzielę, przy okazji 34. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego. Przed jego wejściem zobaczyć można radzieckie pojazdy wojskowe z epoki. W środku jedno z pomieszczeń zamieniono w salę przesłuchań.
Schron znajduje się na poznańskim Grunwaldzie, przy ul. Babimojskiej. Powstał na początku XX wieku. w czasach zimnej wojny został dostosowany na wypadek ataku atomowego. Po raz pierwszy został pokazany zwiedzającym w ubiegłym roku.
Auta z epoki
Przed wejściem można było w niedzielę zobaczyć pojazdy wojskowe, w tym "radzieckiego kolosa", czyli 4,5-tonową ciężarówkę wielozadaniową - Ural-375D. W latach 80. był to podstawowy pojazd używany przez Armię Radziecką. Trafił również na wyposażenie Ludowego Wojska Polskiego. Na Uralu montowano m.in. wyrzutnię rakietową BM-21 Grad. Poza tym służył do transportu piechoty oraz zaopatrzenia.
Oprócz ciężarówki, pojawią się też inne pojazdy z ZSRR: GAZ 69 (zwany często jeepem Układu Warszawskiego) i UAZ 452 (czyli popularny "ogórek").
Działacz podziemia w schronie
Jak poinformował Zbyszek Snusz z grupy Poznańczycy, która opiekuje się obiektem, w niedzielę po raz pierwszy zainteresowani będą mieli okazję zwiedzić nowo zaaranżowane pomieszczenia schronu.
- W jednej z sal udało nam się odtworzyć izbę chorych. Znajduje się w niej oryginalne wyposażenie z okresu PRL-u. W innym pomieszczeniu stanęły manekiny. Prezentujemy tam różne typy cywilnych i wojskowych masek przeciwgazowych, oraz oryginalne umundurowanie formacji Powszechnej Samoobrony i Obrony Cywilnej, które udało nam się zabezpieczyć podczas prac w schronie – powiedział Snusz.
Autor: fc/r / Źródło: PAP/TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań