Zieleń przy poznańskich ulicach będzie tej zimy szczególnie chroniona. Drogowcy zamierzają sypać mniej szkodliwej dla niej soli. Pnie i korony drzew osłaniać będą specjalne maty.
ZDM ogranicza w tym roku ilość środków chemicznych wysypywanych na ulice Poznania. Jak informują drogowcy, może to odczuwalnie wpłynąć na czas usuwania śliskości na jezdniach, jednak pomoże roślinom przetrwać zimę. Sól, która dostaje sie do gruntu i osiada na nich, powoduje bowiem obumieranie drzew i krzewów.
"Stosowanie soli wpływa również negatywnie m.in. na stan nawierzchni betonowych, bitumicznych, zwłaszcza tych ze spękaniami, urządzenia bezpieczeństwa ruchu, stan oświetlenia ulicznego" - wyjaśniają drogowcy.
Zimowe "czapeczki"
To nie jedyne działania mające chronić przyuliczną zieleń. Na ulicach: Bukowskiej, Marcelińskiej, Żeromskiego, Matejki, Opieńskiego, al. Niepodległości, Fredry, Matejki, Wyspiańskiego i na rondach Jaroczyńskiego, Szymanowskiego, Śródka, ZDM zamontuje maty słomiano-foliowe. Zabezpieczenia z polipropylenu mają z kolei ochronić pnie i korony drzew. "Zimowe czapeczki" zostaną założone na około 1500 drzewach.
Poznański ZDM, był pierwszym zarządcą dróg w Polsce, który zamontował maty słomiano – foliowe jako ochronę dla przydrożnej zieleni. Był to efekt współpracy z Instytutem Badawczym Leśnictwa z Sękocina.
49 samochodów odśnieży 827 km dróg
Tej zimy ZDM odśnieżać będzie 827 kilometrów ulic. W budżecie przeznaczono na to ok. 17 mln złotych. Za stan dróg odpowiadać będzie 28 pługoposypywarek i 21 pługów samochodowych. Mają one w pierwszej kolejności odśnieżać najważniejsze drogi.
Autor: FC/mz / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu