Nakłaniali nastolatki do zmiany zeznań ws. "Krystka"? Prokuratura stawia kolejne zarzuty

Pomorze

tvn24Podejrzany o zgwałcenie nastolatki nie przyznaje się do winy

Gdańska prokuratura postawiła zarzuty dwóm mężczyznom, którzy mieli nakłaniać nastolatki, by zmieniły zeznania dotyczące Krystiana W. Śledczy zarzucają mu wykorzystywanie seksualne dziewczynek w wieku poniżej 15 lat. "Krystek" nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw i odmówił złożenia wyjaśnień. Grozi mu do 12 lat więzienia.

- Jednemu z nich postawiono zarzut podżegania do składania fałszywych zeznań ws. przeciwko Krystianowi W., a drugiemu zarzucono podejmowanie działań zmierzających do utrudniania postępowania poprzez podżeganie do składania fałszywych zeznań. Za pierwszy czyn grozi do 3 lat więzienia, za drugi za do 5 lat - poinformowała Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

W ubiegłą środę o zdarzeniu policję i prokuraturę powiadomiły dwie pokrzywdzone nastolatki. - Mężczyzn przesłuchano i objęto dozorem policji - powiedziała Wawryniuk.

Zarzuty dla "Krystka"

W listopadzie 2015 roku gdańscy śledczy przesłuchali Krystiana W., znanego w trójmiejskim półświatku, jako "Krystek". Krystian W. usłyszał wówczas zarzuty usiłowania gwałtu oraz gwałtu. - Nie przyznał się do winy, ale złożył obszerne wyjaśnienia - mówiła Agnieszka Gładkowska z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Wtedy sąd zastosował wobec niego areszt tymczasowy.

Jak nieoficjalnie dowiedział się reporter TVN24, oba te zarzuty wiążą się z 16-latką, którą miał w 2010 r. zabrać na przejażdżkę samochodem po Trójmieście. Kiedy dojechali do Oliwy, mężczyzna miał zjechać do lasu.

Z kolei w połowie grudnia ubiegłego roku Prokuratura Okręgowa w Gdańsku postawiła Krystianowi W. pięć nowych zarzutów. - Cztery nowe zarzuty dotyczą czynów obcowania płciowego z małoletnimi poniżej 15 roku życia, to jest popełnienia przestępstw z art. 200 § 1 k.k. Jeden czyn dotyczy usiłowania doprowadzenia pokrzywdzonej do obcowania płciowego - informowała Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Według śledczych do czynów tych dochodziło od 2008 roku do 2014 roku. - Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw. Odmówił złożenia wyjaśnień - wyjaśniała w grudniu Wawryniuk.

Dwa zarzuty dla Krystiana W. TVN 24 Pomorze
Prokuratura o zarzutach dla "Krystka" TVN 24 Pomorze

Zatrzymali go koło Wejherowa

Krystiana W. zatrzymano 5 listopada 2015 roku w miejscowości koło Wejherowa na zarządzenie prokuratury. Śledczy przeszukali miejsce zamieszkania Krystiana W. i miejsca, w którym mógł on przebywać. Podczas zatrzymania policjanci zabezpieczyli nośniki pamięci i telefon komórkowy mężczyzny. Jak informowali wówczas w komunikacie policjanci, mężczyzna podczas zatrzymania "był wyraźnie zaskoczony i nie stawiał żadnego oporu".

Sprawa Krystiana W. wpisuje się - według Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku - w większe postępowanie dot. przestępstw o charakterze seksualnym, do których miało dochodzić na terenie Trójmiasta i okolic.

Postępowanie dot. "Krystka" nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku.

Zatrzymali Krystiana W. PS. „Krystek”KWP Gdańsk

Latem ubiegłego roku pojawiły się również informacje w mediach dotyczące rzekomego związku Krystiana W. z samobójczą śmiercią 14-letniej Anaid z Gdańska w marcu 2015 r. Śledztwo w sprawie śmierci Anaid trwa.

Krystian W. konsekwentnie zaprzecza wszystkim stawianym mu zarzutom.

Zatrzymali Krystiana W., ps. "Krystek". Usłyszy zarzuty za przestępstwa seksualneTVN 24 Gdańsk

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: ws/gp / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: tvn24