Pomorze

Akcja CBŚP. Policjanci rozbili grupę przestępczą "Bąbla"

Pomorze

CBŚP - policja.plPolicjanci CBŚP rozbili brutalną grupę przestępczą

Szczecińscy funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji i prokuratorzy rozbili grupę przestępczą Tomasza Sz., ps. "Bąbel", zajmującą się głównie handlem narkotykami. Jej członkowie podejrzani są jednak także o porwania, pobicia, wymuszenia i uszkodzenia mienia - przekazała we wtorek kom. Iwona Jurkiewicz, rzecznik Centralnego Biura Śledczego Policji.

Jak ustalili śledczy, grupa działała w latach 2014-2018 w Kamieniu Pomorskim i okolicach. W tym czasie przestępcy mieli wprowadzić do obrotu co najmniej 120 kg marihuany i amfetaminy oraz co najmniej 500 tabletek ekstazy.

Śledczy ustalili także, że "Bąbel" i jego "żołnierze", walcząc z innymi grupami przestępczymi o wpływy i zyski z handlu narkotykami, byli wyjątkowo brutalni.

- Przejawem tej walki, a zarazem eskalacji konfliktu były tragiczne w skutkach przestępstwa m.in. pobicia osób związanych z handlem narkotykami, dokonanie zbiorowego gwałtu na młodym mężczyźnie oraz rozpowszechnieniu zdjęć z tego zdarzenia w internecie w zamiarze wymuszenia pieniędzy czy spalenie samochodu ciężarowego o wartości 100 tysięcy złotych - powiedziała Ewa Bialik, rzecznik Prokuratury Krajowej.

- Ofiarami sprawców padały nie tylko osoby związane ze światem przestępczym, ale również zwykli obywatele, którzy w codziennym życiu "narazili się" liderowi tej grupy, Tomaszowi Sz. lub jego rodzinie- dodała.

Pięć osób zatrzymanych

Prokurator wskazała, iż "w toku postępowania prokurator ustalił, że Tomasz Sz., ps. "Bąbel" posiadał własne "bojówki", które na jego polecenie stosowały przemoc wobec niewygodnych dla tej grupy lub jej lidera osób, dokonując ich zastraszenia i pobicia lub zniszczenia ich mienia". W minionym tygodniu policjanci z CBŚP zatrzymali pięć osób. Przy okazji przeszukali też ich posiadłości.

- W efekcie zabezpieczono narkotyki: marihuanę i amfetaminę - powiedziała komisarz Jurkiewicz.

Dodała, że przejęto także urządzenia służące do porcjowania narkotyków oraz niebezpieczne narzędzia, w tym maczety. Śledczy zabezpieczyli też samochody: BMW i8 warte około 350 tys. zł i Audi A6 o wartości około 40 tys. zł, skuter wodny z przyczepą o wartości łącznej około 70 tys. zł, zegarek o wartości około 35 tys. zł, quad wart około 35 tys zł oraz kilka tysięcy złotych w gotówce.

Pokrzywdzeni przez "Bąbla" i jego "żołnierzy" poszukiwani

W Zachodniopomorskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zatrzymanym przedstawiono 18 zarzutów, w tym kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, udziału w obrocie narkotykami i handlu narkotykami, zniszczenia mienia oraz zbiorowego gwałtu. Decyzją Sądu Rejonowego Szczecin Prawobrzeże i Zachód zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Za zarzucane im czyny może grozić do 12 lat pozbawienia wolności, a Tomaszowi Sz. nawet 15 lat więzienia. Śledczy szukają osób pokrzywdzonych przez działania "Bąbla" i jego "żołnierzy", który terroryzowali mieszkańców Kamienia Pomorskiego i okolic.

Jeśli padłeś ofiarą lub masz wiedzę o takich osobach, prosimy o kontakt osobisty z policjantami CBŚP przy ul. Małopolskiej 15 w Szczecinie, ewentualnie kontakt telefoniczny z prowadzącym sprawę – nr tel. (91) 821-68-35 lub do sekretariatu – nr tel. (91) 821-68-05 w godz. 8–15. cbsp.policja.pl

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: MAK/ ks / Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP - policja.pl

Pozostałe wiadomości