Budowa ekspresówki z Gdańska do Elbląga ruszy w tym roku. Wykonawcy podpisali umowę

Pomorze

GDDKIA GdańskNowa siódemka moze powstać za 3 lata

GDDKiA podpisała umowy na budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S7 między Południową Obwodnicą Gdańska a Elblągiem z wykonawcami. W ciągu tygodnia przekaże im place budowy. Prace przy budowie 40 km części trasy łączącej aglomeracje: gdańską, warszawską i krakowską ruszą jeszcze w tym roku i potrwają trzy lata. Inwestycja ma kosztować ponad 3,2 mld zł.

Metrostav a.s. i Budimex SA. w najbliższych dniach wejda na plac budowy nowej ekspresówki.

GDDKiA podpisała z nimi umowy na budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S7: Koszwały – Nowy Dwór Gdański oraz Nowy Dwór Gdański – Kazimierzowo (k. Elbląga).

Dyrektor gdańskiego oddziału GDDKiA Robert Marszałek podczas podpisania umów powiedział, że "to największe kontrakty, jakie dotychczas Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad realizowała na Pomorzu".

Ocenił, że "to inwestycja o wielkim znaczeniu ekonomicznym i społecznym dla Pomorza", a droga ekspresowa umożliwi też dalszy rozwój gospodarczy województwa, samorządów. Skalę przedsięwzięcia porównał do jednoczesnej budowy Południowej Obwodnicy Gdańska, Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i tunelu pod Martwą Wisłą.

Budowa na trudnym terenie Żuław

Marszałek zwrócił uwagę, że 40-kilometrowa, dwujezdniowa droga ekspresowa powstanie na trudnym terenie Żuław. - Trzeba będzie włożyć wiele pracy przy wzmocnieniach gruntu – m.in. konieczna będzie wymiana podłoża, wbicie pali nawet kilkanaście metrów w głąb ziemi - tłumaczył. W ramach inwestycji powstanie kilkadziesiąt obiektów inżynierskich, m.in. dwa nowe, prawie kilometrowe mosty przez Wisłę.

Najpierw odcinek z Gdańska do Nowego Dworu gdańskiego

Pierwszym zadaniem jest budowa odcinka trasy od końca Południowej Obwodnicy Gdańska do Nowego Dworu Gdańskiego o długości 20,47 km. Zrealizuje je firma Metrostav a.s. Wartość tego kontraktu to ponad 1,642 mld zł. Radim Cap z Metrostavu powiedział podczas podpisania umowy, że "jest to drugi projekt, który firma będzie realizować w Polsce". Przyznał, że "jest on dwukrotnie większy od poprzedniego", ale zapewnił, że "firma jest przygotowana do realizacji przedsięwzięcia".

Na tym odcinku powstaną m.in. dwa nowe węzły drogowe "Cedry Małe" i "Dworek", drogi o znaczeniu lokalnym i wojewódzkim o łącznej długości prawie 25 km, ponad 18 km dróg dojazdowych, 18 obiektów mostowych, w tym dwa nowe mosty przez Wisłę w Kiezmarku. Obecny most w Kiezmarku będzie służył do obsługi ruchu lokalnego.

Połączą S7 z obwodnicą

Drugim zadaniem jest budowa 19,14 km drogi z Nowego Dworu Gdańskiego do Elbląga, gdzie S7 połączy się z istniejącą obwodnicą tego miasta. - Budimex jest dobrze przygotowany do realizacji projektu – zapewnił Dariusz Blocher, prezes Budimeksu. Podał, że na plac budowy S7 "przechodzi dobra ekipa, która budowała Pomorską Kolej Metropolitalną".

Na tym odcinku S7 powstaną m.in. dwa węzły drogowe "Żuławy Wschód" i "Elbląg Zachód", ponad 12 km dróg o znaczeniu lokalnym i krajowym, drogi dojazdowe (17,5 km) oraz 14 obiektów mostowych. Już istniejący węzeł w Nowym Dworze Gdańskim będzie zachowany jako część nowej drogi.

Tak będzie wyglądała S7 GDDKIA Gdańsk

Pierwsze auta pojadą w październiku 2018 r.

GDDKiA zapewniła, że w ciągu tygodnia przekaże wykonawcom place budowy. Realizacja obu odcinków ma trwać trzy lata. Pierwsze samochody mają pojechać trasą w październiku 2018 r.

Trasa S7 łączy trzy duże aglomeracje: gdańską, warszawską i krakowską. Nowa dwujezdniowa droga ekspresowa ma zdecydowanie poprawić komfort i bezpieczeństwo podróżowania krajową "siódemką".

GDDKiA zapowiada, że płynność ruchu zostanie poprawiona dzięki budowie dwujezdniowej drogi, dwupoziomowych węzłów oraz wyeliminowaniu jednopoziomowych skrzyżowań i zjazdów.

Nowa trasa ma przebiegać w śladzie lub w pobliżu istniejącej drogi krajowej nr 7. Istniejące odcinki obecnej "siódemki", niewykorzystane bezpośrednio na potrzeby budowy drogi ekspresowej, zostaną dostosowane do potrzeb ruchu lokalnego.

Krajowa siódemka jedna z najważniejszych w kraju

Obecna droga krajowa nr 7 jest jednym z ważniejszych elementów infrastruktury drogowej zarówno w Polsce, jak i w sieci dróg o znaczeniu międzynarodowym (E77). Projektowany odcinek drogi S7 od Gdańska do Elbląga leży w europejskim korytarzu transportowym IA Ryga - Kaliningrad - Elbląg - Gdańsk (Via Hanseatica) oraz w korytarzu z Gdańska przez Warszawę do Odessy (Via Intermare).

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: ws / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA