Sinice w Bałtyku. Najnowsze dane sanepidu

Autor:
ng,
eŁKa/tok,
tam
Źródło:
TVN24
Sinice w Polsce. "Nie narażajmy siebie i dzieci na problemy zdrowotne"
Sinice w Polsce. "Nie narażajmy siebie i dzieci na problemy zdrowotne"TVN24
wideo 2/11
TVN24Sinice w Polsce. "Nie narażajmy siebie i dzieci na problemy zdrowotne"

Można korzystać ze wszystkich nadmorskich kąpielisk. Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego przekazanych w środę, 30 sierpnia, wynika, że na plażach Trójmieście i nad otwartym morzem w wodzie nie ma sinic.

Danych na temat stanu wody i bezpieczeństwa kąpieli dostarcza systematycznie w swoim serwisie Główny Inspektorat Sanitarny, który opracował specjalną mapę z listą kąpielisk, adresami oraz znacznikami, które pomagają dokładnie zapoznać się z niebezpiecznymi miejscami.

Mapa kąpielisk nadmorskich. Gdzie są sinice? Gdzie można się kąpać?

Z danych zamieszczonych w serwisie Głównego Inspektoratu Sanitarnego w środę, 30 sierpnia (dane z godziny 11.00), wynika, że wszystkie nadmorskie kąpieliska są wolne od sinic.

Na poniższej mapie na zielono oznaczono nadmorskie kąpieliska, w których można się bezpiecznie kąpać. Na czerwono - kąpieliska zamknięte. Na szaro miejsca, z których brakuje wymaganych badań wody lub kąpielisko zamknięte.

Dostępna jest także interaktywna mapa kąpielisk, którą przygotował Główny Inspektorat Sanitarny.

SINICE W POLSKICH JEZIORACH I INNYCH AKWENACH. Sprawdź, które kąpieliska na terenie kraju są zamknięte

Czym są sinice i co mogą spowodować?

Ofiarami sinic niemal każdego roku, szczególnie w sezonie wakacyjnym, padają kąpieliska na wybrzeżu Bałtyku. Czynnikami, które wpływają na ich zakwit, są m.in. temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza (choć znane są zakwity sinic i w niższych temperaturach), obecność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.

Sinice (cyjanobakterie) zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.

Czytaj też w TVN METEO: Sinice na polskim wybrzeżu. Ekspertka: sytuacja rozwija się dynamicznie

W przypadku zakwitu sinic wypoczywającym nad wodą zaleca się absolutny zakaz wchodzenia do niej. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

ZOBACZ W TVN24 GO: "Mamy w Bałtyku tykającą bombę" >>>

Sanepid zaleca zachować ostrożność i odróżniać sinice od makroglonów, które również mogą pojawić się w strefie brzegowej Morza Bałtyckiego. Często fale wyrzucają na brzeg plaż te zielone maty, które mogą wyglądać nieestetycznie i wydzielać nieprzyjemny zapach po rozkładzie bakteryjnym. W przeciwieństwie do sinic nie są one jednak szkodliwe i nie produkują toksyn.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ng, eŁKa/tok, tam

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości