Pnie sprzed wieków, "płomienie" i "dywany" utkane z piasku. Zajrzyj do "martwego lasu"

Pozostałości lasu sprzed wieków na nadbałtyckiej plaży
Martwy las. Plaża w Czołpinie
Źródło: Cezary Gąsiorowski

Jedni widzą tam słoną wodę, tony piasku i kilka gałęzi. Inni dostrzegają pozostałości bukowej puszczy sprzed kilku tysięcy lat, mozaiki i dywany z piasku. Zobacz "martwy las" w Czołpinie w obiektywie Cezarego Gąsiorowskiego.

Zimowe sztormy już za nami, ale nawet pozornie spokojny Bałtyk potrafi zaskoczyć. Doskonale wiedzą o tym stali bywalcy plaż. Cezary Gąsiorowski mieszka w Słupsku, więc nad morze ma rzut beretem. Podczas jednego ze spacerów uchwycił kilka dzieł morskich fal.

Na "łowy" wybrał się do tzw. martwego lasu w Czołpinie (plaża pomiędzy Czołpinem i Rowami - przyp.red.).

- To teren, który jest pod pieczą Słowińskiego Parku Narodowego. Zdjęcia zrobiłem idąc wyznaczonym szlakiem. Trzeba tylko uważnie się rozglądać nie tylko na boki, ale również pod nogi - opowiada Grochowski, fotograf amator.

Wielu turystom i miejscowym ten widok nigdy się nie znudzi
Wielu turystom i miejscowym ten widok nigdy się nie znudzi
Źródło: Cezary Gąsiorowski

A jak już ktoś się dobrze rozejrzy, tak jak pan Cezary, to zauważy równoległe "rynienki" w piasku, wyglądające jak zastygłe płomienie. - To miejsce u podnóża wydmy. Widać, gdzie dokładnie sięgały ostatnio fale - tłumaczy i pokazuje zdjęcie.

Ruchome "dzieła sztuki"
Ruchome "dzieła sztuki"
Źródło: Cezary Gąsiorowski

Idziemy dalej i wciąż z nosem wlepionym w tony piasku. Warto! Można zobaczyć kolorową mozaikę z piasku, kamieni i pokruszonych muszli. Unikatowe dzieło, które może zniknąć w każdej chwili.

- Podczas tamtego spaceru to było chyba moje najciekawsze znalezisko. Bardzo podobają mi się te mieszanki różnych faktur. Mi przypominają trochę taki kolorowy dywan - mówi pan Cezary.

Dywany z piasku
Dywany z piasku
Źródło: Cezary Gąsiorowski

Prastara puszcza wciąż trwa

Ale to nie piaskowe dywany były pretekstem do spaceru morskim brzegiem. Pan Cezary liczył, że zobaczy na plaży bukowe pnie - pozostałości po prastarej puszczy, która kilka tysięcy lat temu porastała tereny w pobliżu Rowów, Czołpina i Smołdzina.

Las zniszczył prawdopodobnie potężny pożar. Z czasem jego pozostałości pochłonęło morze i piasek. Słona woda dobrze zakonserwowała to, co zostało z dawnego lasu. Trzeba mieć tylko trochę szczęścia, żeby to zobaczyć.

- Niestety po ostatnich sztormach pnie przysypał piasek. Udało mi się zobaczyć tylko kilka z nich, ale i tak robi to wrażenie - dodaje

Tym, którzy chcieliby zobaczyć to cudo na własne oczy przypominamy, że odsłonięte pnie poza obszarem ochrony ścisłej można zobaczyć na plaży pomiędzy Czołpinem i Rowami. Z parkingów Słowińskiego Parku Narodowego w miejscowości Czołpino, na miejsce można dostać się czarnym lub niebieskim szlakiem (5-7 km w jedną stronę).

Pozostałości prastarej puszczy
Pozostałości prastarej puszczy
Źródło: Cezary Gąsiorowski

Autor: aa/gp / Źródło: TVN24 Poznań

Czytaj także: