Pomorze

Wyciął cztery hektary lasu, musi zasadzić 18 tysięcy drzew

Pomorze

RDOŚ nakazuje zasadzenie 18 tys. drzew
wideo 2/6

Na prywatnej działce w Łebie wykarczowano cztery hektary lasu. Jak się jednak okazało, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, teren ten był chroniony. Teraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nakazała zasadzenie w tym miejscu 18 tysięcy drzew.

Wiosną 2017 roku, po wejściu w życie tzw. "lex Szyszko", na dwóch prywatnych działkach w Łebie wykarczowano las. Teren ten był chroniony - bo to bór bażynowy. Sprawa trafiła do RDOŚ-u i prokuratury.

Jak informuje Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby, do tej pory nikomu jednak nie postawiono zarzutów.

Swoje postępowanie zakończyła natomiast Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, która wydała decyzję o zasadzeniu na terenie dwóch działek w sumie 18 tysięcy sadzonek sosny zwyczajnej.

- Bardzo się cieszę z tej decyzji. Zobowiązuje to właścicieli dwóch działek do naprawy szkody, jaką wyrządzili - mówi Andrzej Strzechmiński.

Drzewa mają zostać wkopane wiosną albo jesienią.

Cztery hektary w dwa dni

O wycince drzew na atrakcyjnej działce niedaleko morza informowaliśmy w marcu 2017 roku. Sprawę nagłośnił burmistrz Łeby, który poinformował policję. Według Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wycinka była nielegalna.

- W 2010 roku został opracowany dla tego terenu plan zagospodarowania przestrzennego, a do każdego planu jest potrzebne specjalne opracowanie prognozy oddziaływania na środowisko - tłumaczył wtedy Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby.

W czasie inwentaryzacji przyrodniczej stwierdzono obecność na tym terenie cennych siedlisk oraz roślin będących pod ścisłą ochroną. - Dokładnie tam, gdzie ta roślinność występuje, plan zagospodarowania zakładał utrzymanie terenów leśnych i dopuszczał tylko niewielki procent zabudowy - podkreślił Strzechmiński.

Burmistrz zwrócił uwagę na to, że zgodnie z decyzją RDOŚ "obiekty budowlane lub budowle realizowane na tym terenie nie powinny wychodzić poza koronę drzew".

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: MAK / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości