Ulice będą patrolować drony, a mieszkańcy dostaną maseczki ochronne

Autor:
MAK/gp
Źródło:
TVN 24 Pomorze
Wiceminister zdrowia: nie wyobrażam sobie, żeby ktoś z pozytywnym wynikiem testu, pozwolił sobie na tak lekkomyślne zachowanie, jak wyjście z domu
Wiceminister zdrowia: nie wyobrażam sobie, żeby ktoś z pozytywnym wynikiem testu, pozwolił sobie na tak lekkomyślne zachowanie, jak wyjście z domu
wideo 2/23
Wiceminister zdrowia: nie wyobrażam sobie, żeby ktoś z pozytywnym wynikiem testu, pozwolił sobie na tak lekkomyślne zachowanie, jak wyjście z domu

Koszalińskie osiedla będą patrolowane przy użyciu drona tak, aby wykluczyć wszelkie możliwe zgromadzenia – przekazał w środę prezydent Koszalina Piotr Jedliński. Dodatkowo prezydent zapowiedział m.in. kupienie 100 tysięcy maseczek dla mieszkańców. W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci 67-latka w koszalińskim szpitalu. Mężczyzna miał choroby współistniejące.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zmiany wprowadzane w Koszalinie mają związek z ogłoszeniem we wtorek przez premiera Mateusza Morawieckiego nowych obostrzeń w walce z koronawirusem. Dotyczą one m.in. zakazu zgromadzeń i obowiązku pozostania w domu. Znowelizowane rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące stanu epidemii zostało jeszcze tego samego dnia opublikowane w Dzienniku Ustaw.

W środę prezydent Koszalina Piotra Jedliński w opublikowanym filmie na oficjalnej stronie miasta apelował do mieszkańców o pozostanie w domach.

- Wyjście z domu oznacza wyjścia na zakupy żywnościowe, oznacza wyprowadzenie psa, wizytę w aptece lub u lekarza. Proszę o stosowanie się do tych zaleceń – powiedział i dodał, że place zabaw również są zamknięte.

W utrzymaniu przestrzegania zakazu mają pomóc drony.

- Podjąłem decyzję, że koszalińskie osiedla będą patrolowane przy użyciu drona tak, aby wykluczyć wszelkie możliwe zgromadzenia – powiedział Jedliński.

Apelował również, żeby mieszkańcy stosowali się do zaleceń straży miejskiej i innych służb mundurowych.

- Pamiętajmy, jeśli wychodzimy to maksymalnie dwie osoby, jeśli udajemy się na mszę lub pogrzeb to maksymalnie pięć osób. Wprowadzono również ograniczenia jeśli chodzi o podróżowanie komunikacją miejską. Do autobusu może wejść jednorazowo 15 osób, proszę o to, aby powstrzymać się od przejazdów komunikacją przez te osoby, które nie muszą dojechać na określoną godzinę do pracy – dodał.

Maseczki dla osób starszych i laboratoria do badań

Piotr Jedliński poinformował o tym, że Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego podjął decyzję o zakupie m.in. dwóch laboratoriów do badania koronawirusa.

- Mam nadzieję, że sprzęt ten dotrze do Koszalina w czasie jak najszybszym. Wiadomo, że brakuje tego w całej Europie, ba, na całym świecie, ale myślę, że ten sprzęt uda się kupić – powiedział.

Prezydent dodał także, że podjął decyzję o zakupie 100 tysięcy maseczek dla mieszkańców.

- Będą w momencie dostawy dystrybuowane do starszych osób i ich proszę, aby pozostali w domu, bo są najbardziej narażeni na zarażenie koronawirusem i doskonale wiemy, że w ich przypadkach ten przebieg choroby jest szczególnie ciężki – powiedział.

Zmarł 67-letni mężczyzna

W czwartek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że 67-latek hospitalizowany w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie zmarł z powodu zakażenia koronawirusem. Mężczyzna miał choroby współistniejące.

Jak przekazał Cezary Sołowij, rzecznik prasowy Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie obecnie na Oddziale Intensywnej Terapii i Anestezjologii przebywa pięcioro pacjentów: 4 ze stwierdzonym laboratoryjnie zakażeniem koronawirusem, piąta czeka na wynik. Ich ogólny stan zdrowia jest dobry.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:MAK/gp

Źródło: TVN 24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: E.Lach / UM

Pozostałe wiadomości