Wariant brytyjski w 80 procentach przebadanych próbek

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/gp
Źródło:
TVN24/PAP
Brytyjska odmiana koronawirusa w GdańskuTVN24
wideo 2/6
TVN24Brytyjska odmiana koronawirusa w Gdańsku

Tylko z samego Gdańska 80 procent przebadanych próbek koronawirusa to wariant brytyjski. Wcześniejsze badania w całym województwie pomorskim wykazały 70 procent tej mutacji. W związku z wysokim poziomem zachorowań na COVID-19 od soboty na Pomorzu zaczną obowiązywać dodatkowe obostrzenia.

Badania przeprowadzono w laboratorium na wspólnym wydziale biotechnologii gdańskich uniwersytetów. Zdiagnozowano 96 próbek koronawirusa z Gdańska i bliskich okolic. Okazało się, że 80 procent z nich wykazało brytyjską odmianę SARS-CoV-2. O przeprowadzonych testach reporterka TVN24 rozmawiała z doktorem Łukaszem Rąbalskim z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Próbki otrzymujemy z laboratoriów medycznych. Jesteśmy w stanie w 100 procentach stwierdzić, jaki jest wariant w danej próbce - zapewnia Rąbalski. Przypomina, że wcześniejsze badania przeprowadzone były na większym terenie, bo testy były z całego województwa pomorskiego . Brytyjską odmianę wykazało wtedy 70 procent próbek.

Rąbalski dodaje, że ochronić mogą szczepienia. - To już jest potwierdzone, że szczepionki, z których korzystamy, które są w Polsce, są skuteczne wobec wariantu brytyjskiego, więc należy się szczepić - mówi.

Ostatnie badania przeprowadzone były w dniach 1-3 marca. Kolejne prawdopodobnie ruszą w przyszłym tygodniu.

Nowe obostrzenia na Pomorzu od soboty

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek, że badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 21 045 osób, a w całym kraju zmarło 375 kolejnych chorych z COVID-19.

Nowe przypadki o których poinformowało w czwartek ministerstwo dotyczą osób z województw: mazowieckiego (3756), śląskiego (2597), pomorskiego (1704), wielkopolskiego (1670), małopolskiego (1607), dolnośląskiego (1502), kujawsko–pomorskiego (1314), podkarpackiego (1255), łódzkiego (1068), warmińsko–mazurskiego (999), zachodniopomorskiego (698), lubuskiego (632), lubelskiego (601), świętokrzyskiego (567), podlaskiego (450) i opolskiego (287).

Z powodu wysokiego poziomu zachorowań w Pomorskiem minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował 5 marca o obostrzeniach w województwie, które obowiązywać będą od 13 do 20 marca.

Nowe obostrzenia to:

- nauczanie hybrydowe w klasach 1-3 szkół podstawowych, - zamknięte hotele; - ograniczona działalność galerii handlowych; - zamknięte teatry, kina, muzea, galerie sztuki, kasyna; - zamknięte baseny, sauny, solaria, obiekty sportowe.

Takie restrykcje obowiązują od 27 lutego w województwie warmińsko-mazurskim. W tym regionie zostały przedłużone do 20 marca.

Autor:MAK/gp

Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24