Gdańsk zbudował Niemcom ogromną trafoplatformę

Trafoplatforma powstała w Stoczni Gdańsk
Trafoplatforma powstała w Stoczni Gdańsk
Źródło: Katarzyna Rachańska, Robert Zaputowicz

Stocznia Gdańska wybudowała specjalna platformę, która będzie gromadzić prąd z morskiej farmy wiatraków i przekazywać go do niemieckich gospodarstw domowych. Gigantyczna konstrukcja waży 850 ton i ma własne lądowisko dla helikopterów.

Prawidłowa nazwa konstrukcji to trafoplatforma lub trafostacja. Zbudowana jest ze stali i powstała na zamówienie skandynawskiej firmy, która przygotowuje morską farmę wiatrową na niemieckiej części Morza Północnego. Platforma ma długość 38,5 m, szerokość 16,6 m i wysokość prawie 27 m, czyli tyle, co kilkupiętrowy budynek.

- To największa konstrukcja zbudowana w Polsce w jednym gabarycie - mówi Aldona Dybuk, rzecznik Stoczni Gdańsk. - To też pierwszy tego typu obiekt, który powstał w naszym kraju.

Zasili niemieckie mieszkania

W najbliższych dniach platforma na specjalnej barce zostanie przetransportowana do Skandynawii, gdzie zostanie wyposażona. Potem trafi na Morze Północne.

- Trafostacja będzie gromadzić energię wyprodukowaną przez wiatraki, a następnie przekazywać ją za pomocą kabla na ląd - tłumaczy Dybuk.

Przetransportowana w ten sposób energia zasili ok. 330 tysięcy gospodarstw domowych na terenie Niemiec.

Autor: maz / Źródło: TVN24 Pomorze

Czytaj także: