Pomorze

Basil Kerski ponownie dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności

Pomorze

| Sylwia LegutkoBudynek ECS

Paweł Adamowicz w środę zdecydował o ponownym powołaniu Basila Kerskiego na szefa Europejskiego Centrum Solidarności. Decyzję podjął na podstawie pozytywnej rekomendacji komisji konkursowej. Kerski był jedynym kandydatem w konkursie na to stanowisko.

Jak poinformowała Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prasowy prezydenta Gdańska podpisanie umowy o nominacji Kerskiego na dyrektora ECS w Gdańsku nastąpi do końca grudnia.

Kolejna pięcioletnia kadencja rozpocznie się od 1 stycznia 2018 r.

Pod koniec listopada komisja konkursowa zaakceptowała plan rozwoju ECS przedstawiony przez dyrektora placówki Basila Kerskiego.

9-osobową komisję konkursową tworzyli: dyrektor Muzeum Miasta Gdyni dr Jacek Friedrich; zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt; szef Wojskowego Biura Historycznego dr hab. Sławomir Cenckiewicz (przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego); Barbara Frydrych (Urząd Miasta Gdańska); Władysław Zawistowski (Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego); Patrycja Medowska; Marta Kwaśnik (reprezentanci załogi ECS) oraz prof. Cezary Obracht-Prondzyński i Michał Niezabitowski (przedstawiciele stowarzyszeń właściwych ze względu na zakres działania ECS).

Za przedstawioną przez Kerskiego koncepcją programowo-organizacyjną dotyczącą działalności ECS głosowało ośmiu członków komisji, przeciwko był Cenckiewicz.

Dyrektor od 2011 roku

Basil Kerski został dyrektorem ECS w 2011 roku. Wygrał wówczas konkurs na to stanowisko. W 2014 roku, bez ogłaszania kolejnego konkursu, przedłużono z nim umowę na trzy lata.

Basil Kerski urodził się w 1969 r. w Gdańsku. Jego ojciec jest Irakijczykiem (część dzieciństwa spędził też w Iraku), matka Polką. Wyjechał z rodzicami do Berlina w 1979 r. W 1986 r. na prośbę ojca, który był uciekinierem politycznym, zrezygnował z obywatelstwa polskiego na rzecz niemieckiego.

Na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie Kerski ukończył politologię i slawistykę. Od 1999 r. pełni funkcję redaktora naczelnego Magazynu Polsko-Niemieckiego "Dialog", współpracującego ściśle z "Przeglądem Politycznym", pismem wydawanym od 1983 r. przez gdańskie środowisko związane z Donaldem Tuskiem.

10 lat Europejskiego Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności zostało powołane do życia 8 listopada 2007 roku przez miasto Gdańsk, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Pomorskiego, NSZZ "Solidarność" i Fundację Centrum Solidarności.

Budowę siedziby ECS rozpoczęto w 2010 r. na dawnych terenach gdańskiej stoczni, w bezpośrednim sąsiedztwie placu Solidarności, na którym stoi Pomnik Poległych Stoczniowców. ECS otwarte zostało 30 i 31 sierpnia 2014 roku, w 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

Centralną jego częścią jest wystawa stała poświęcona historii Solidarności oraz innych ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. W siedmiu tematycznych salach na dwóch kondygnacjach prezentowanych jest około dwóch tysięcy eksponatów.

W placówce znajdują się także biblioteka, która docelowo może pomieścić około 70 tysięcy książek oraz multimedialna sala edukacyjna dla dzieci - "Wydział Zabaw".

W Centrum ulokowano też archiwum i salę wielofunkcyjną dla 419 słuchaczy. W obiekcie ma też swoje biuro Lech Wałęsa. Na dachu placówki urządzono taras widokowy, a w jej przestronnym holu - ogród zimowy.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: MAK/gp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  | Sylwia Legutko

Pozostałe wiadomości