TVN24 | Pomorze

Samorządowcy z Pomorza byli we Lwowie. "Musimy mówić jednym głosem w sprawie zakazu handlu"

TVN24 | Pomorze

Autor:
pp/pm
Źródło:
PAP
Mer Lwowa: możemy wydalić agresora z Ukrainy, ale za mało mamy broni
Mer Lwowa: możemy wydalić agresora z Ukrainy, ale za mało mamy broniTVN24
wideo 2/21
TVN24Mer Lwowa: możemy wydalić agresora z Ukrainy, ale za mało mamy broni

Samorządowcy z województwa pomorskiego oraz poseł Paweł Kowal spotkali się w środę z merem Lwowa Andrijem Sadowym i jego współpracownikami. Członkowie polskiej delegacji rozmawiali między innymi o pomocy Pomorza dla Ukrainy, miejscach dla rannych w pomorskich szpitalach i sprzęcie medycznym dla lwowskiego szpitala.

Jak poinformował Michał Piotrowski z Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, w środę odbyło się spotkanie pomorskich samorządowców z władzami Lwowa. W składzie polskiej delegacji byli: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna i poseł Paweł Kowal. Po stronie ukraińskiej uczestniczyli mer Lwowa Andrij Sadowy i jego współpracownicy.

RELACJA NA ŻYWO: Atak Rosji na Ukrainę. 22. doba >>>

Prezydent Gdańska poinformowała o przekazaniu dwóch autobusów komunikacji miejskiej na rzecz lwowskiego samorządu. Aleksandra Dulkiewicz wręczyła również merowi Lwowa apel 200 samorządowców, nie tylko z europejskich miast, do Komisji Europejskiej i rządów państw członkowskich UE. Burmistrzowie apelują o natychmiastowe uruchomienie wszystkich niezbędnych korytarzy humanitarnych, zaprzestanie zbrodni na ludności cywilnej, ograniczenie handlu i wymiany gospodarczej w zakresie energii.

Prezydenci Gdańska, Gdyni, Sopotu i wicemarszałek pomorski spotkali się z merem Sadowym we LwowieUrząd Miejski w Gdańsku

Wsparcie od samorządu województwa to 50 miejsc w pomorskich szpitalach dla rannych obrońców Ukrainy, a także wysyłka sprzętu medycznego i urządzeń szpitalnych do Lwowa. Dodatkowo w trakcie spotkania z władzami Lwowa omówione zostały najbliższe transporty humanitarne, które pojadą do tego miasta w ramach akcji Pomorze Pomaga Ukrainie. W najbliższy piątek z Gdańska wyjadą kolejne cztery tiry.

Prezydenci Gdańska, Gdyni, Sopotu i wicemarszałek pomorski spotkali się z merem Sadowym we LwowieUrząd Miejski w Gdańsku

"Nasze robocze spotkanie służyło przede wszystkim ustaleniu kolejnych konkretów w zakresie po pierwsze pomocy humanitarnej, a po drugie zorganizowania sprzętu dla szpitali" – przekazał po spotkaniu we Lwowie prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że wsparcie w postaci transportów humanitarnych, wysyłki niezbędnego sprzętu i pomocy uchodźcom w naszych miastach jest niezwykle ważne. "Ale musimy też mówić głośno, jednym głosem w sprawie zakazu handlu, bo tylko w ten sposób możemy wpłynąć na polityków odpowiedzialnych za kluczowe decyzje UE" - dodała w przesłanym komunikacie Dulkiewcz.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ - OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/pm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miejski w Gdańsku

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości