Polska

Zygmunt Broniarek nie żyje

Polska

PAP / Andrzej RybczyńskiDziennikarz zmarł po ok

W piątek nad ranem zmarł Zygmunt Broniarek - dziennikarz, publicysta, felietonista "Trybuny" i były korespondent zagraniczny "Trybuny Ludu". Miał 87 lat.

Zygmunt Broniarek zmarł w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Informację o jego śmierci podał rzecznik prasowy szpitala płk dr Piotr Dąbrowiecki. Wyjaśnił, że dziennikarz był w nim leczony od ok. tygodnia.

Od zawsze związany z prasą

Zygmunt Broniarek urodził się w Warszawie w 1925 roku. Studiował ekonomię w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, dzisiejszej SGH. Pracę dziennikarza rozpoczął w latach 40., w wieku 19 lat. Po wojnie przeniósł się do "Życia Warszawy", a od 1950 roku pracował jako redaktor działu zagranicznego w "Rzeczpospolitej". Później przeszedł do "Trybuny Ludu", z ramienia której był korespondentem gazety w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej, Azji, Paryżu i Sztokholmie. W latach 80. działał w Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL. Od 1989 roku pracował w "Trybunie" jako publicysta.

W 1975 roku Zygmunt Broniarek otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W latach 80. Broniarka wielokrotnie wyróżniano nagrodami dziennikarskimi, m.in. nagrodą główną SDP, Złotym Ekranem i Wiktorem. W 2002 roku Broniarek otrzymał z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Broniarek napisał kilkanaście książek, w tym "Kulisy polityki" i "Broniarek uczy języków - 365 dni z angielskim".

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP / Andrzej Rybczyński

Pozostałe wiadomości