Nadchodzi Kamiński. Odchodzą szefowie służb specjalnych

Kamiński z wyrokiem za aferę gruntową. W rządzie Szydło będzie koordynatorem ds. służb specjalnych
Kamiński z wyrokiem za aferę gruntową. W rządzie Szydło będzie koordynatorem ds. służb specjalnych
tvn24
Kamiński z wyrokiem za aferę gruntową. W rządzie Szydło będzie koordynatorem ds. służb specjalnychtvn24

Szefowie Agencji Wywiadu i Służby Kontrwywiadu Wojskowego zamierzają odejść ze służby w dniu zaprzysiężenia Sejmu - dowiedzieli się nieoficjalnie reporterzy tvn24.pl. Inaczej postąpi kierownictwo największej służby specjalnej, czyli Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ma oddać się do dyspozycji premier Beaty Szydło.

Na raportach o przejście na emeryturę szefów Agencji Wywiadu Macieja Huni i Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotra Pytla widnieje data 12 listopada.

- Chcą odejść na własnych warunkach - mówi nam jeden z rozmówców.

Generał Dariusz Łuczak, kierujący ABW, której głównym zadaniem jest poszukiwanie szpiegów, nie składa dymisji, ale nie dlatego, że ma nadzieję zachować stanowisko, czy choćby pozostać w służbie.

- Mają miejsce procesy, które wymagają ciągłości, przekazania następcy pałeczki jak w sztafecie - wyjaśnia nasz rozmówca.

Los przesądzony

Nowy minister-koordynator specłużb Mariusz Kamiński surowo krytykował pracę ABW przez ostatnie lata, więc los gen. Łuczaka wydaje się być przesądzony. Takiego scenariusza spodziewają się m.in. związani z nim funkcjonariusze ze średniego szczebla kierowniczego ABW, którzy chcą odejść wraz z Łuczakiem.

Jak się dowiadujemy, wielu dyrektorów, naczelników, już napisało raporty o przejście na emeryturę. W niekomfortowej sytuacji jest aktualny wiceszef ABW Piotr Marciniak. Zrezygnował z praktyki adwokackiej dwa lata temu, zostając funkcjonariuszem. Do emerytury musi służyć jeszcze ponad 20 lat, a nie ma szans, by pozostał w Agencji na tym samym stanowisku. Dlatego, że według mediów stanowisko zawdzięczał poparciu polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Według naszych nieoficjalnych informacji odchodzi całe kierownictwo Służby Kontrwywiadu Wojskowego, które odpowiada za bezpieczeństwo wojska i zwalcza korupcję. - Politycy PiS oceniali ich bezlitośnie przez ostatnie lata - wyjaśnia nasz rozmówca.

Wojtunik trwa

W innej sytuacji jest szef CBA Paweł Wojtunik. Przed natychmiastowym odwołaniem chroni go ustawa. Zgodnie z nią nie można go zwolnić z funkcji przed końcem kadencji. A ta upływa za 2 lata.

- Nigdzie się nie wybieram, pracujemy normalnie - powiedział swoim współpracownikom.

Jeden z jego najbliższych ludzi w rozmowie z naszymi reporterami stwierdził, że pod Kamińskim "z pewnością gorzej, niż w czasach ministrów Bartłomieja Sienkiewicza i Jacka Cichockiego nie będzie".

Powszechnie znany był konflikt Wojtunika z obydwoma wymienionymi ministrami-koordynatorami w rządzie Donalda Tuska, którzy zamrozili finansowanie tej służby zwalczającej korupcję na poziomie sprzed ośmiu lat. W efekcie biuro jest w złej kondycji finansowej.

Także ocena pracy Pawła Wojtunika w obozie nowej władzy nie jest jednoznacznie zła. Część posłów PiS wypowiada się o działalności CBA z uznaniem. Inni wskazują, że Mariusz Kamiński nie powstrzyma się i będzie chciał doprowadzić do zmian w ustawie o CBA, tak, by odwołać Wojtunika i zainstalować w biurze jednego ze swoich bliskich współpracowników.

Wywiad kontra MSZ

Niewiele wiadomo o sytuacji w najdyskretniejszej z polskich służb, czyli Służbie Wywiadu Wojskowego, która odpowiada za zdobywanie informacji o armiach naszych ewentualnych przeciwników. Jej kierownictwo z generałem Radosławem Kujawą na czele zbiera wysokie oceny za swoją pracę już od kilku lat.

Inaczej jest z Agencją Wywiadu - czyli polskimi szpiegami na całym świecie. Jej szef, generał Maciej Hunia jest krytykowany za wpadki, do których doszło w AW. Jeden z oficerów tak ocenia sytuację w agencji: - Nowy szef MSZ Witold Waszczykowski ze sporym dystansem podchodzi do wywiadu. Ten, kto zostanie nowym “01” przy Miłobędzkiej (siedziba AW mieści się w gmachu przy tej ulicy - red.) będzie miał ciężko, bo bez współpracy z resortem spraw zagranicznych wywiad traci możliwości działania - mówi, prosząc o zachowanie anonimowości.

Współpraca jest niezbędna, bo to MSZ zatrudnia oficerów w placówkach dyplomatycznych, dzięki czemu funkcjonują "pod przykryciem".

Ale to jedno z pól możliwych konfliktów. Nasi rozmówcy wskazują na kolejne, czyli rywalizację między koordynatorem specsłużb Mariuszem Kamińskim a szefem MON Antonim Macierewiczem.

- Panowie nie przepadają za sobą, wręcz ostentacyjnie unikają się - mówi nam zgodnie kilku polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Może dojść między nimi do starcia o wojskowe służby specjalne, które minister obrony narodowej jedynie nadzoruje. Znacznie większe kompetencje ma mieć minister-koordynator. Obaj politycy będą musieli znaleźć kompromisowe rozwiązanie już teraz, rozstrzygając komu konkretnie powierzą kierowanie wywiadem i kontrwywiadem wojskowym.

Reformy i wyzwanie

Mimo że PiS uchodzi za partię doskonale zorientowaną w sprawach bezpieczeństwa, to nie jest jasne, jakie reformy strukturalne czekają służby. Możliwe jest oczywiście, że politycy Prawa i Sprawiedliwości mają gotowy plan, ale jego szczegółów dotąd nie chcieli zdradzać.

Wiadomo, że wśród kilku koncepcji pojawił się pomysł odebrania ABW funkcji śledczych. Agencja miałaby się skupić na szukaniu szpiegów i zwalczaniu zagrożenia terrorystycznego. Wzmocnione w takiej sytuacji - o wywiad skarbowy i część policyjnego CBŚ - miałoby zostać Centralne Biuro Antykorupcyjne. Ale szczegółów tego planu na razie brak.

Tymczasem wszystkie polskie służby (a także policja) stoją przed problemem wynikającym z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wchodzi w życie w lutym 2016 r. Jeśli Sejm nie zdąży znowelizować kilku ustaw (o Policji, o ABW, o CBA itd.), to od lutego wszystkie te formacje mogą nie móc podsłuchiwać, ściągać danych telekomunikacyjnych - czyli oślepną i ogłuchną.

Choć winnym takiej sytuacji jest dzisiejsze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które nie doprowadziło do zmiany prawa, to ze skutkami będzie się mierzył już nowy rząd.

Autor: Robert Zieliński (r.zielinski@tvn.pl), Maciej Duda (m.duda2@tvn.pl) / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Tymofij ma zaledwie cztery miesiące. 8 lipca rano, w kijowskim szpitalu Ochmatdyt, jego matka czekała na decyzję lekarzy w sprawie zdjęcia szwów po skomplikowanej operacji głowy swojego synka. Wtedy zaczął się atak rakietowy Rosjan.

Tymofij ma cztery miesiące, czekał na zdjęcie szwów. "Całowałem go i płakałem"

Tymofij ma cztery miesiące, czekał na zdjęcie szwów. "Całowałem go i płakałem"

Źródło:
BBC, tvn24.pl

IMGW ostrzega przed burzami, które przejdą w nocy z soboty na niedzielę przez Polskę. Najgroźniejsze zjawiska spodziewane są na Podkarpaciu i w Małopolsce - tam obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia najwyższego stopnia. Przed nami niebezpieczne godziny

Ostrzeżenia najwyższego stopnia. Przed nami niebezpieczne godziny

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

- Jestem o to pytany w amerykańskich telewizjach. Jak pan oczywiście wie, to jest ten jeden temat, którego mi nie wolno poruszać - mówił szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. W rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną został zapytany o kondycję prezydenta USA Joe Bidena.

Sikorski: to jest ten jeden temat, którego mi nie wolno poruszać

Sikorski: to jest ten jeden temat, którego mi nie wolno poruszać

Źródło:
TVN24

41-letni mężczyzna w sobotę wszedł wraz ze swoim 6-letnim synem do zalewu Nakło-Chechło (Śląskie). Po chwili obaj znaleźli się pod wodą. Na brzeg wyciągnął ich świadek zdarzenia.

Wszedł z synem do wody. Po chwili obaj potrzebowali pomocy

Wszedł z synem do wody. Po chwili obaj potrzebowali pomocy

Źródło:
tvn24.pl

W Łęczycy w województwie łódzkim około godziny 15.40 w jednym z bloków oddano strzały. Policja jest na etapie ustalania personaliów sprawcy. Podkomisarz Adam Dembiński z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi przekazał późnym wieczorem, że osoba ta nadal znajduje się w budynku, a policjanci próbują nawiązać z nią kontakt. Na miejscu pojawili się też antyterroryści. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych.

Strzały w Łęczycy. Na miejscu pojawili się antyterroryści

Strzały w Łęczycy. Na miejscu pojawili się antyterroryści

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli pan premier Viktor Orban składał wizytę w imieniu Węgier, to i tak powiedziałbym, że jest to trudno wytłumaczalne wobec pełnoskalowej wojny, z jaką mamy do czynienia i stopnia intensywności tej wojny - mówił w "Faktach po Faktach" o wizycie Orbana w Moskwie Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Szef BBN o zachowaniu Orbana. "Trudno wytłumaczalne"

Szef BBN o zachowaniu Orbana. "Trudno wytłumaczalne"

Źródło:
TVN24

Szef wywiadu wojskowego w Kijowie Kyryło Budanow prognozuje, że siły rosyjskie w ciągu najbliższych miesięcy spróbują zaatakować Ukrainę z północy. Rosja grozi, że wysadzi tamy w Kijowie i Kaniowie - informuje ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji. Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.

Rosjanie spróbują "uderzyć z północy", kontrofensywa "znacznie" oddalona

Rosjanie spróbują "uderzyć z północy", kontrofensywa "znacznie" oddalona

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, RBK-Ukraina, PAP, tvn24.pl

48-letni polski alpinista nie przeżył wypadku podczas wejścia na Dwie Wieże we wschodniej części Tatr Wysokich na Słowacji. O tragicznym zdarzeniu poinformowało słowackie pogotowie górskie.

Polak zginął w słowackich górach

Polak zginął w słowackich górach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dronów Shahed, używanych przez rosyjską armię do ataków na Ukrainę, wleciał na Białoruś w sobotę o godzinie trzeciej nad ranem i przeleciał ponad 350 kilometrów - podał niezależny kanał Biełaruski Hajun. Do przechwycenia drona poderwano śmigłowiec i myśliwiec - poinformował.

Shahed pokonał 350 kilometrów nad Białorusią

Shahed pokonał 350 kilometrów nad Białorusią

Źródło:
Biełaruski Hajun, tvn24.pl

Był doświadczonym pilotem, wylatał ponad 2000 godzin. W piątek 12 lipca major Robert Jeł zginął tragicznie w Kosakowie podczas wykonywania lotu treningowego samolotem M-346 Bielik. Przyczyny tragedii są wyjaśniane. Niespełna dwa tygodnie temu z majorem rozmawiał nasz reporter Artur Molęda.

Robert "Killer" Jeł zginął tragicznie. Bycie pilotem było spełnieniem jego marzeń

Robert "Killer" Jeł zginął tragicznie. Bycie pilotem było spełnieniem jego marzeń

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne burze przetoczyły się w piątek i w nocy z piątku na sobotę przez Polskę. Towarzyszący wyładowaniom silny wiatr zrywał dachy z budynków, powalał drzewa. Szczególnie niebezpiecznie było w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie), gdzie w wyniku nawałnicy porwało dach i zniszczyło elewację centrum handlowego.

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

Plenerowy festiwal Audioriver w Łodzi został w piątkowy wieczór przerwany z powodu burzy. W sobotę organizatorzy poinformowali, że impreza będzie kontynuowana do niedzieli. Zaapelowali jednak, by uczestnicy na bieżąco śledzili ich komunikaty.

"Nie mieliśmy żadnego wyboru". Przerwany festiwal

"Nie mieliśmy żadnego wyboru". Przerwany festiwal

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"

40-letni mężczyzna został napadnięty na placu Konstytucji. Jak podała straż miejska, został pobity i skopany do nieprzytomności. Poszkodowanemu na pomoc ruszył strażnik.

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Księżna Kate pojawi się na niedzielnym finale Wimbledonu mężczyzn - poinformował Pałac Kensington. Będzie to jej drugie publiczne wystąpienie od czasu zdiagnozowania u niej choroby nowotworowej.

Kate będą mogły zobaczyć w niedzielę miliony ludzi. Komunikat Pałacu Kensington 

Kate będą mogły zobaczyć w niedzielę miliony ludzi. Komunikat Pałacu Kensington 

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Ratownicy odnaleźli ostatniego poszukiwanego górnika w kopalni Rydułtowy, w której w czwartek doszło do wstrząsu. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach poinformował, że mężczyzna żyje. - Jest przygotowywany do transportu na powierzchnię, jest w stanie komunikatywnym, został opatrzony przez lekarza - powiedział prezes Polskiej Grupy Górniczej, Leszek Pietraszek.

Poszukiwany górnik został odnaleziony. Mężczyzna żyje. "Jest w stanie komunikatywnym"

Poszukiwany górnik został odnaleziony. Mężczyzna żyje. "Jest w stanie komunikatywnym"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24, TVN24

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl
Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl
Premium

Sąd w Nowym Meksyku umorzył sprawę przeciwko Alecowi Baldwinowi oskarżonemu o nieumyślne spowodowanie śmierci operatorki Halyny Hutchins. W październiku 2021 roku została postrzelona na planie westernu "Rust". Ranny został wówczas reżyser filmu Joel Souza.

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Źródło:
PAP

Sudańskie służby bezpieczeństwa nakazały wszystkim cudzoziemcom opuszczenie stolicy kraju Chartumu i jego okolic w ciągu dwóch tygodni. Powodem są nasilające się walki w mieście.

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Źródło:
PAP

Tylko 20 procent kobiet w Polsce wykrywa wcześnie nowotwory piersi, a ta wczesna diagnostyka jest w zasadzie kluczem do wyleczenia - mówiła w TVN24 Marta Bednarek z Fundacji Rak'n'Roll. Podkreśliła, że mammografia jest jednym z badań, do których nie ma problemów z dostaniem się i jest bezpłatna. Bednarek oceniła, że wprowadzenie jej do pakietu badań medycyny pracy jest dobrym pomysłem.

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Źródło:
TVN24

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl