W wieku 88 lat w szpitalu w Warszawie zmarł gen. Florian Siwicki - były minister obrony narodowej, jeden z najbliższych współpracowników gen. Wojciecha Jaruzelskiego, członek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i dowódca 2. armii w czasie inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 r. - poinformował na Twitterze szef MON Tomasz Siemoniak.
Urodzony w 1925 r. w Łucku (na ukraińskim Wołyniu, wtedy w granicach II RP) w 1940 r. został deportowany przez NKWD razem z matką na Syberię. Potem służył w Wojsku Polskim w ZSRR, po śmierci Stalina przebywał w Moskwie jako słuchacz Akademii Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRR, a potem został attache wojskowym w Chinach.
Dowódca w akcji "Dunaj"
Od 1964 r. dowodził w Polsce - Śląskim Okręgiem Wojskowym - a w 1968 r. w czasie akcji "Dunaj" (kryptonim inwazji na Czechosłowację) stanął na czele 2. armii, która miała wspomagać działania "zaprzyjaźnionej" armii radzieckiej.
Formacje Siwickiego działały na północy kraju i miały zapobiec ewentualnemu kontruderzeniu wojsk czechosłowackich.
W 1973 r. generał został szefem Sztabu Generalnego i wiceministrem obrony. Na czele resortu stanął w 1983 r. i pełnił tę funkcję aż do 1990 r., w tym także - w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. W czasach stanu wojennego był członkiem Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.
Od 1990 r. gen. Siwicki przebywał na emeryturze.
Zbrodnia komunistyczna. "Jesień 82"
Siwicki był jednym z oskarżonych przez IPN w sprawie wprowadzenia stanu wojennego w grudniu 1981 r. Jego sprawę wyłączono z tamtego procesu w 2009 r. - gdy przeszedł zawał i śmierć kliniczną - do odrębnego postępowania (od tego czasu jego sprawa była zawieszona).
W 2006 r. IPN postawił go też w stan oskarżenia za popełnienie zbrodni komunistycznej. W 2012 r. rozpoczął się jego proces. Siwicki według śledczych miał kierować członków opozycji demokratycznej na organizowane przez SB fikcyjne ćwiczenia wojskowe w ramach akcji "Jesień 82".
Opozycjonistów zamykanych w koszarach na trzy miesiące inwigilowano, zastraszano i zmuszano do katorżniczej pracy. Instytut Pamięci Narodowej zakwalifikował akcję "Jesień 82" jako jeden ze sposobów internowania opozycjonistów. Łącznie, ofiarą tych działań władz PRL padło 1500 osób.
W śledztwie zmierzającym do skazania winnych, oprócz gen. Floriana Siwickiego sądzeni są też generałowie Władysław C. Józef C.
Obie sprawy gen. Siwickiego zostaną teraz umorzone.
Autor: adso//kdj / Źródło: tvn24.pl, "Rzeczpospolita", PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia, CC BY SA | Joy