Sejmowe komisje: spraw zagranicznych, ds. UE i finansów publicznych pozytywnie zaopiniowały w środę projekt ustawy zezwalającej na ratyfikację paktu fiskalnego. Ich obrady przerwała na pewien czas manifestacja przedstawicieli Ruchu Narodowego, którzy wywiesili transparent "Pakt fiskalny stop!".
Za projektem ustawy zezwalającej na ratyfikację paktu fiskalnego głosowało 48 posłów, 27 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Wcześniej posłowie odrzucili złożony przez kluby PiS i SP wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Za tym wnioskiem opowiedziało się 28 posłów, 48 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Niewykluczone, że drugie czytanie projektu ustawy ws. ratyfikacji paktu fiskalnego odbędzie się na posiedzeniu Sejmu zaplanowanym na 3-4 stycznia.
Przerwane obrady
Nim odbyło się głosowanie, obrady przerwała manifestacja przedstawicieli Ruchu Narodowego, którzy wywiesili transparent o treści "Pakt fiskalny stop!". Przewodniczący środowemu posiedzeniu Dariusz Rosati z PO poprosił osoby trzymające ten transparent o opuszczenie sali, ale nie odniosło to skutku.
Wezwana została Straż Marszałkowska. Ostatecznie przewodniczący zarządził półgodzinną przerwę w obradach.
"Dlaczego nie ma rządu"
Posiedzenie komisji rozpoczęło się od sporu o przedstawicieli strony rządowej.
Opozycja - PiS i SP - wskazywały, że reprezentacja rządowa jest na zbyt niskim szczeblu - Ministerstwo Spraw Zagranicznych reprezentuje podsekretarz stanu Maciej Szpunar, a Ministerstwo Finansów - podsekretarz stanu Jacek Dominik. - Dlaczego rząd na tak ważnym posiedzeniu jest reprezentowany w najwyższej randze przez podsekretarza stanu?" - dociekał poseł PiS Krzysztof Szczerski. Wytknął nieobecność szefów MSZ i Ministerstwa Finansów: Radosława Sikorskiego i Jacka Rostowskiego. Ich obecności domagała się także Solidarna Polska.
Najpierw waluta, potem pakt
Podpisany 30 stycznia w Brukseli pakt fiskalny wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych, zwłaszcza w państwach eurolandu.
Ustanawia on nowe, bardziej automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny, w tym nowej reguły wydatkowej. Traktat ma wejść w życie w 2013 r., po ratyfikacji w 12 krajach euro.
Polskę będzie obowiązywał dopiero wtedy, gdy przyjmie unijną walutę.
Autor: MAC//mat / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24