"Zawód: dziennikarz. Debata". Dyskusja o sprawczości dziennikarzy

Źródło:
TVN24
Gutowski: bardzo bym się pilnował przed tym, żeby sprawczość była celem dziennikarza
Gutowski: bardzo bym się pilnował przed tym, żeby sprawczość była celem dziennikarzaTVN24
wideo 2/3
Gutowski: bardzo bym się pilnował przed tym, żeby sprawczość była celem dziennikarzaTVN24

Goście programu "Zawód: dziennikarz. Debata" dyskutowali w niedzielę o sprawczości dziennikarzy. - To jest coś, co pociąga, ale niesie też niebezpieczeństwo i nie powinno być celem naszej pracy - mówił Marcin Gutowski. - Sprawczość to przede wszystkim to, że pokazuje się odbiorcy świat - dodał. Uczestnicy debaty dyskutowali też o lex anty-TVN.

W niedzielę w TVN24 odbyła się kolejna debata z serii "Zawód: dziennikarz. Debata". Goście rozmawiali o sprawczości dziennikarzy i tworzonych przez nich materiałów.

Justyna Kopińska z "Gazety Wyborczej" powiedziała, że "sprawczość oznacza zmianę społeczną". - Wtedy, gdy po naszym materiale albo zmienia się prawo, albo oprawca idzie do więzienia. Dla mnie sprawczość związana jest też z listami od czytelników, którzy piszą, że nie będą już bierni wobec zła - dodała dziennikarka.

- Czy śledzimy dalej sprawy, które opisaliśmy? W najgłośniejszych sprawach każdy dziennikarz stara się trzymać rękę na pulsie - mówiła.

Kopińska: sprawczość dziennikarza oznacza zmianę społeczną
Kopińska: sprawczość dziennikarza oznacza zmianę społecznąTVN24

"Bardzo bym się pilnował przed tym, żeby sprawczość była celem"

Marcin Gutowski, reporter "Czarno na białym", przyznał, że "sprawczość to jest coś, co pociąga, bo chcemy mieć poczucie sprawczości". - Ale jest to też pewnie niebezpieczeństwo i chyba nie powinno być celem naszej pracy. Oczywiście, dobrze się czujemy, jak nasze materiały powodują jakąś zmianę, zmieniają świat. Ale bardzo bym się pilnował przed tym, żeby to było celem, żeby to mnie napędzało - podkreślił.

Dodał, że "sprawczość to przede wszystkim to, że pokazuje się odbiorcy świat, że on dzięki temu lepiej ten świat rozumie". - Jeżeli to się jakoś przełoży na zmianę prawa, ukaranie winnych, to świetnie. Ale jeżeli nie, to robię to dalej - mówił.

"Dla dziennikarza sprawczość to pokazanie rzeczywistości"

Bianka Mikołajewska z oko.press stwierdziła, że "dla dziennikarza sprawczość to jest pokazanie rzeczywistości, ujawnienie tego, co władza chciałaby ukryć przed opinią publiczną, czyli po prostu wypełnienie podstawowej roli dziennikarza".

- Kiedy mówimy o sprawczości w sensie efektu, który wywołuje jakaś publikacja, to już jest poza nami, nie zależy od nas. W dużej mierze kolejny etap to pochodna tego, jaka jest sytuacja w kraju, czy kraj jest demokratyczny, czy instytucje działają w właściwy sposób - zaznaczyła.

Mikołajewska: dla dziennikarza sprawczość to pokazanie rzeczywistości
Mikołajewska: dla dziennikarza sprawczość to pokazanie rzeczywistościTVN24

"To nie jest tak, że jesteśmy poetami, którzy piszą do szuflady i to nas satysfakcjonuje"

Wojciech Bojanowski, dziennikarz "Faktów" TVN i TVN24 przyznał, że "każdy dziennikarz, który zajmuje się jakimś tematem, chciałby, żeby ktoś się o tym dowiedział".

- To nie jest tak, że jesteśmy poetami, którzy piszą do szuflady i to nas satysfakcjonuje. Wydaje się naturalne, że jeśli poświęcamy sprawie dużo czasu, to chcemy, aby o czymś, co nas poruszyło, wydaje nam się niesprawiedliwe, nieuczciwe, ktoś się dowiedział - mówił.

Zdaniem Bojanowskiego "szalenie niebezpieczny jest moment, kiedy pomyślimy sobie: 'ja, wielki dziennikarz mam sprawczość, mogę zmieniać świat"'.

"Sprawczością dziennikarza jest umiejętność otwierania oczu na pewne zjawiska"

Bertold Kittel, reporter "Superwizjera" TVN powiedział, że "sprawczością dziennikarza jest przede wszystkim umiejętność, możliwość otwierania ludziom oczu na pewne zjawiska".

- Każdego dnia setki, tysiące dziennikarzy penetruje kraj, ludzkie problemy. Od Zamościa po Szczecin zajmują się drobnymi sprawami. To nie jest tak, że dziennikarze, którzy zajmują się największymi sprawami, mają monopol i tylko oni mogą zmieniać świat. Dla wielu ludzi dziennikarz jest ostatnią deską ratunku - zaznaczył.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Przyjdzie też zagrożenie dla innych mediów. Odnoszę wrażenie, że to się stanie szybko"

Goście w drugiej części programu dyskutowali też o lex anty-TVN. Bianka Mikołajewska stwierdziła, że "rządzącym chodzi o to, żeby opinię publiczną odciąć od informacji, żeby zablokować zmiany, które następują w społeczeństwie w wyniku rozmaitych materiałów". - Chodzi o to, by te materiały nie wpływały na zmianę poglądów politycznych i na odbiór działań władzy - mówiła.

Wojciech Bojanowski wskazywał, że "jeśli byłoby jakieś zagrożenie dla TVN i TVN24, przyjdzie też zagrożenie dla innych mediów elektronicznych, ważnych portali internetowych, które taką pracę dziennikarską, śledczą prowadzą". - Odnoszę wrażenie, że to stanie się stosunkowo szybko - przewidywał dziennikarz.

Marcin Gutowski powiedział, że "jesteśmy jako TVN24 kolejnym ogniwem pewnego łańcucha, który dzieje się od 2015 roku", od zwycięstwa PiS w wyborach. - My chodzimy z latarką po kątach, staramy się pokazywać rzeczywistość, rzucać światło. Jeśli kolejnych takich inicjatyw zabraknie, to zwyczajnie będzie ciemno - podkreślił.

Zdaniem Bertolda Kittela "sprawa jest prosta". - Obraz jest wart tysiąc słów. Telewizja, która nadaje na żywo to, co się dzieje na ulicach, w Sejmie, ma dziennikarzy, jest przeszkodą, by manipulować opinią publiczną. Jeśli się ją wyłączy, będzie można dowolnie manipulować opinią publiczną, wygrywać wybory bez problemu z udziałem telewizji rządowej, która kłamie na niespotykaną skalę - mówił.

Autorka/Autor:ads/tr

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) wypowiada 38 umów zawartych w 2023 na ponad 195 milionów złotych - poinformowała w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak wyjaśniła, ma to związek ze złożeniem nieprawdziwych oświadczeń finansowych.

Wypowiedzenie umów na blisko 200 milionów złotych. "Dalej sprawą zajmie się prokuratura"

Wypowiedzenie umów na blisko 200 milionów złotych. "Dalej sprawą zajmie się prokuratura"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski usłyszał zarzuty - podała prokurator Katarzyna Duda, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Krakowie. - Chodzi o niedopełnienie obowiązku przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę - wyjaśniła. Rzeczniczka prezydenta miasta Monika Chylaszek przekazała komentarz Majchrowskiego: "prezydent uważa, że zarzuty, które są kierowane pod jego adresem, są absurdalne".

Prezydent Krakowa usłyszał zarzuty

Prezydent Krakowa usłyszał zarzuty

Źródło:
tvn24.pl, Wirtualna Polska, PAP

W sejmowych kuluarach o aferze wizowej dyskutowali dziś szef komisji śledczej badający tę sprawę, poseł KO Michał Szczerba oraz poseł PiS i były wiceminister w resorcie spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Nie zabrakło wzajemnych oskarżeń i apeli.

Konfrontacja posłów w sprawie afery wizowej. Wzajemne zarzuty, mowa o "wstydzie" i "ucieczce"

Konfrontacja posłów w sprawie afery wizowej. Wzajemne zarzuty, mowa o "wstydzie" i "ucieczce"

Źródło:
TVN24

Współpracownicy zmarłego w kolonii karnej Aleksieja Nawalnego informują, że ani jeden karawan nie zgodził się na przewiezienie ciała opozycjonisty. "Próby wynajęcia są blokowane przez nieznane osoby" - powiadomiła jego rzeczniczka.

Pogrzeb Nawalnego. Współpracownicy informują o kolejnych problemach

Pogrzeb Nawalnego. Współpracownicy informują o kolejnych problemach

Źródło:
PAP, Reuters

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych odbiorców spółki PGNiG Obrót Detaliczny - podano w komunikacie URE. Jednocześnie - jak przypomniano - do połowy roku 2024 obowiązują rozwiązania zamrażające ceny gazu dla klientów indywidualnych, co powoduje, że do tego czasu odbiorcy nie odczują zmiany na rachunkach.

Nowa taryfa na gaz. Jest decyzja urzędu

Nowa taryfa na gaz. Jest decyzja urzędu

Źródło:
tvn24.pl

W Ukrainie niedaleko Odessy prorosyjska partyzantka miała rzekomo zniszczyć pociąg z transportem wojskowym z Zachodu - ten przekaz rozsyłany przez prokremlowskie media przeniknął do polskich mediów społecznościowych. Jest fałszywy, a zdjęcie w nim wykorzystane nie pochodzi z Ukrainy.

"Ukraiński pociąg ze wsparciem zachodnim" zniszczony pod Odessą? Rosyjska fałszywka

"Ukraiński pociąg ze wsparciem zachodnim" zniszczony pod Odessą? Rosyjska fałszywka

Źródło:
Konkret24

Premier wprowadził stopnie alarmowe BRAVO oraz BRAVO-CRP, które mają obowiązywać do 31 maja 2024 roku - poinformowało w mediach społecznościowych Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB). Jak czytamy w komunikacie, "są one sygnałem dla służb i administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności".

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Źródło:
tvn24.pl

Co trzeci Polak obawia się, czy będzie w stanie regulować rachunki, a co drugi nie udźwignie niespodziewanego wydatku - wynika z badania "Consumer Signals" firmy Deloitte. 38 procent ankietowanych zadeklarowało brak pieniędzy na koniec miesiąca - to wzrost o 3 punkty procentowe wobec grudnia 2023 roku.

"Co trzeci mieszkaniec Polski obawia się o swoją zdolność do regulowania nadchodzących płatności"

"Co trzeci mieszkaniec Polski obawia się o swoją zdolność do regulowania nadchodzących płatności"

Źródło:
PAP

W środę w Ostródzie policja odnalazła zwłoki małżeństwa - 49-letniej kobiety i 57-letniego mężczyzny. Mieli rany kłute i cięte zadane ostrym narzędziem. Zatrzymano ich 27-letnią córkę. Został jej przedstawiony zarzut podwójnego zabójstwa.

Znaleziono zwłoki małżeństwa. Córka usłyszała zarzut zabójstwa

Znaleziono zwłoki małżeństwa. Córka usłyszała zarzut zabójstwa

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Teksas zmaga się z największym pożarem roślinności w swojej historii. Jak przekazali strażacy, żywioł został opanowany zaledwie w trzech procentach. Zginęła jedna osoba.

"Jej dom zniknął. Nie miała szans na to, żeby się wydostać"

"Jej dom zniknął. Nie miała szans na to, żeby się wydostać"

Źródło:
statesman.com, cbsaustin.com, CNN

Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o udziale Polski w Prokuraturze Europejskiej. - Teraz czeka nas wybór polskiego przedstawiciela - mówił pełniący obowiązki prokuratora krajowego Jacek Bilewicz. - To jest świetna wiadomość dla Polski, to jest świetna wiadomość dla Europy - stwierdził wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek. Dodał, że dzięki temu polscy prokuratorzy będą włączeni w system ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej.

Polska wchodzi do Prokuratury Europejskiej. Jest decyzja Komisji

Polska wchodzi do Prokuratury Europejskiej. Jest decyzja Komisji

Źródło:
PAP

Mamy dobrą wiadomość dla nas wszystkich. To już jest taka kropka postawiona nad i. Jest formalna zgoda z Komisji Europejskiej. Zarówno akceptacja formalna pierwszego wniosku o wypłatę pierwszych pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, jak i akceptacja formalna warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych - powiedziała w czwartek Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej. Jak dodała, odblokowano w sumie 600 miliardów złotych, "15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski".

"15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski". Ministra tłumaczy

"15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski". Ministra tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Po tym, jak pięciolatka w spektrum autyzmu wyszła ze swojego domu w mieście Tampa na Florydzie, rodzina zgłosiła jej zaginięcie. Dziecko udało się odnaleźć po godzinie w bagnistym lesie. Biuro szeryfa udostępniło później nagranie pokazujące moment odnalezienia dziewczynki.

Szczęśliwy finał dramatycznej historii. Pięciolatka odnaleziona na bagnie

Szczęśliwy finał dramatycznej historii. Pięciolatka odnaleziona na bagnie

Źródło:
BBC, New York Post, ABC News, tvn24.pl

Zamaskowany mężczyzna wszedł w środę około południa do banku w Goczałkowicach-Zdroju, trzymając w ręce przedmiot przypominający broń. Gdy pracownica odmówiła wydania mu pieniędzy, uciekł. Nagrały go kamery monitoringu. Trzy godziny później wpadł w ręce policjantów.

Napadł na bank z bronią w ręku. "Napotkał sprzeciw pracownicy"

Napadł na bank z bronią w ręku. "Napotkał sprzeciw pracownicy"

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska dokonała bardzo jasnej oceny zmian, dlatego zdecydowaliśmy się odblokować te pieniądze - powiedziała w rozmowie z korespondentem TVN24 Maciejem Sokołowskim wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova.

Jourova: KE dokonała bardzo jasnej oceny zmian. Zdecydowaliśmy się odblokować te pieniądze

Jourova: KE dokonała bardzo jasnej oceny zmian. Zdecydowaliśmy się odblokować te pieniądze

Źródło:
TVN24

Muzyk Piotr M., podejrzany o wyłudzenie z ubezpieczenia na podstawie podrobionych dokumentów, skomentował sprawę. "Jest mi bardzo przykro, że przez moje zaniechanie i brak reakcji ucierpiało dobre imię zespołu. Wszystkich tych, których zaufanie zawiodłem - przepraszam" - napisał.

Podejrzany o oszustwa muzyk Kultu przeprasza. Kazik: ja się z internetów dowiedziałem

Podejrzany o oszustwa muzyk Kultu przeprasza. Kazik: ja się z internetów dowiedziałem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Słowa Władimira Putina o tym, że Rosja zbroi się i de facto przestawiła się na tryb wojenny, są prawdziwe - oświadczył w czwartek premier Donald Tusk na wspólnej konferencji z premier Łotwy w Warszawie. Jak mówił, nie tylko "agresywną retorykę", ale także decyzje, które prezydent Rosji zapowiedział w tym wystąpieniu "trzeba traktować śmiertelnie serio".

Putin wygłosił orędzie. Tusk: jego słowa trzeba traktować śmiertelnie serio

Putin wygłosił orędzie. Tusk: jego słowa trzeba traktować śmiertelnie serio

Źródło:
TVN24, PAP

Jakie plany na przyszłość po prezydenturze ma Andrzej Duda? - Jestem jeszcze człowiekiem względnie młodym, względnie jak na politykę - mówił w rozmowie z "Faktem". Wspominał przy tym, że zanim związał się z polityką, był nauczycielem akademickim i prowadził działalność prawniczą. - Więc umiem pracować. Mam dwie ręce, mogę pracować fizycznie, jak będzie trzeba. Nie ma dla mnie problemu - oświadczył prezydent.

Prezydent Andrzej Duda: mogę pracować fizycznie, jak będzie trzeba

Prezydent Andrzej Duda: mogę pracować fizycznie, jak będzie trzeba

Źródło:
Fakt

Komisja Europejska wydała w czwartek pozytywną ocenę pierwszego wniosku Polski o płatności z Funduszu Odbudowy, co otwiera drogę do wypłaty Polsce ponad sześciu miliardów euro z KPO. Poprzedni rząd nie zdołał sprowadzić ogromnych unijnych funduszy do naszego kraju. Dlaczego nie składał w tej sprawie wniosku? Reporter TVN24 pytał o to w Sejmie Waldemara Budę, byłego ministra w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Pieniądze z KPO, brak wniosku rządu PiS i pytania do byłego ministra. "Czy pan mnie widzi?"

Pieniądze z KPO, brak wniosku rządu PiS i pytania do byłego ministra. "Czy pan mnie widzi?"

Źródło:
TVN24

Przegotowanie kranówki pomaga w pozbyciu się z niej mikroplastiku - informują chińscy naukowcy. Najskuteczniej proces ten przebiega w twardej wodzie, zawierającej wyższą zawartość węglanu wapnia.

Jak pozbyć się mikroplastiku z kranówki? Badacze opracowali prostą metodę

Jak pozbyć się mikroplastiku z kranówki? Badacze opracowali prostą metodę

Źródło:
PAP
Wiceministra dla tvn24.pl: "Poprzedni rządzący sugerowali, że edukacja włączająca to ideologia"

Wiceministra dla tvn24.pl: "Poprzedni rządzący sugerowali, że edukacja włączająca to ideologia"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Znamy najnowszą listę najbogatszych Polaków. W tegorocznym rankingu jest kilka zaskoczeń - napisał "Forbes". Miesięcznik zaznaczył, że jesteśmy coraz bliżej chwili, gdy całą listę stu najbogatszych Polaków wypełnią wyłącznie miliarderzy. Pozycję lidera w najnowszym zestawieniu utrzymał Michał Sołowow.

Lista najbogatszych Polaków. Imponujący awans do czołówki

Lista najbogatszych Polaków. Imponujący awans do czołówki

Źródło:
"Forbes", tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda nie wyda opinii w sprawie kandydata na prokuratora krajowego Dariusza Korneluka - powiedział w czwartek zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik. Jak mówił, trwa spór kompetencyjny wokół kwestii związanych z tym urzędem.

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP: Andrzej Duda nie wyda opinii w sprawie kandydata na prokuratora krajowego 

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP: Andrzej Duda nie wyda opinii w sprawie kandydata na prokuratora krajowego 

Źródło:
PAP

Europoseł z Solidarnej Polski Patryk Jaki od jakiegoś czasu powtarza w wywiadach, że został już wystawiony akt oskarżenia dla Krzysztofa Brejzy w sprawie afery fakturowej i że postawiono mu zarzuty. Natomiast poseł Brejza twierdzi, że Jaki rozpowszechnia kłamstwa. Sprawdziliśmy, kto ma rację.

Patryk Jaki: Krzysztof Brejza "ma zarzuty, ma akt oskarżenia". Brejza: "Łgarstwo". Sprawdziliśmy

Patryk Jaki: Krzysztof Brejza "ma zarzuty, ma akt oskarżenia". Brejza: "Łgarstwo". Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Spółka Barbora Polska kończy działalność w naszym kraju. Platforma zajmowała się dostawą artykułów spożywczych do domu w dużych miastach. Ostatnie dostawy zaplanowano do końca tego tygodnia.

Sklep internetowy kończy działalność w Polsce. Podano datę

Sklep internetowy kończy działalność w Polsce. Podano datę

Źródło:
tvn24.pl
"Rzeź w Erbie”. Skazana para ma szansę na wolność

"Rzeź w Erbie”. Skazana para ma szansę na wolność

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wystartowała wiosenna ramówka TVN. Stacja przygotowała niespodzianki. - Zawsze staramy się podążać za naszym widzem, a on dziś potrzebuje emocji, inspiracji i przede wszystkim autentyzmu - mówi dyrektorka programowa TVN Lidia Kazen. Wszystkie programy i seriale można oglądać na antenie TVN i w Playerze.

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Źródło:
TVN

Do samego końca nie było pewne, czy Anya Taylor-Joy pojawia się w drugiej części "Diuny". W rozmowie z dziennikarzami reżyser Denis Villeneuve przyznał, że utrzymywano jej rolę w tajemnicy "w ramach eksperymentu".

"Diuna: Część druga". Występ Anyi Taylor-Joy do końca trzymano w tajemnicy. Reżyser wyjaśnia dlaczego

"Diuna: Część druga". Występ Anyi Taylor-Joy do końca trzymano w tajemnicy. Reżyser wyjaśnia dlaczego

Źródło:
Hollywood Reporter

Dziś premiera jednego z nowych wiosennych programów telewizji TVN. Do wygrania nawet pół miliona złotych. "The Traitors. Zdrajcy" w środę, 28 lutego, o godz. 21.35 na antenie TVN i w Playerze.  

Krańcowe emocje i pół miliona złotych do wygrania

Krańcowe emocje i pół miliona złotych do wygrania

Źródło:
TVN, Variety"