TVN24 | Polska

Zapisy na szczepienia otwarte dla wszystkich pełnoletnich. Jak się zapisać

TVN24 | Polska

Autor:
mart/dap
Źródło:
TVN24, PAP
Dziś zapisy na szczepienia dla osób od 18 do 21 roku życia. Mogą zapisać się tylko osoby, które miały 18 urodziny do 9 maja
Dziś zapisy na szczepienia dla osób od 18 do 21 roku życia. Mogą zapisać się tylko osoby, które miały 18 urodziny do 9 majaTVN24
wideo 2/21
TVN24Dziś zapisy na szczepienia dla osób od 18 do 21 roku życia. Mogą zapisać się tylko osoby, które miały 18 urodziny do 9 maja

W niedzielę ruszyły zapisy kolejnych roczników na szczepienia przeciw koronawirusowi. Z rocznika 2003 mogą zapisać się tylko osoby, które skończyły 18 lat. Pozostali będą dostawali skierowania w dniu urodzin.

W niedzielę, 9 maja możliwość zapisania się na szczepienie otrzymały osoby urodzone w latach 2000, 2001, 2002 i 2003, czyli od 18. do 21. roku życia. W związku z rejestracją tej grupy wiekowej Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę, że "zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem skierowania wystawione zostaną wszystkim osobom, które do 9 maja bieżącego roku ukończyły 18. rok życia".

Jak przekazał resort, w pozostałych przypadkach e-skierowanie na szczepienie będzie wystawiane w dniu urodzin. Jeśli dana osoba urodziny ma 10 maja, to może zarejestrować się na szczepienie w poniedziałek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Szczepienia przed ukończeniem 18 rok życia

Resort przekazał, że Rada Medyczna opublikuje w nadchodzącym tygodniu stanowisko dotyczące szczepień pacjentów powyżej 16. roku życia.

"W przypadku pozytywnej rekomendacji zastosujemy adekwatne rozwiązania umożliwiające rejestrację i szczepienie osób w wieku 16 - 17 lat" – zapowiedziało Ministerstwo Zdrowia.

Jak zapisać się na szczepienie?

Są cztery sposoby, dzięki którym można zapisać się na szczepienie: • zadzwoń na bezpłatną infolinię 989,

Zarejestrować możesz się osobiście lub może zrobić to za Ciebie ktoś bliski z rodziny. Do zapisu potrzebujesz nr PESEL. W ten sposób zarejestrujesz również swoich rodziców czy dziadków. Wystarczy posiadać nr PESEL bliskiej osoby. Pamiętaj, że numer telefonu kontaktowego nie jest wymagany, ale jeśli go podasz, to dostaniesz SMS na swoją komórkę, z potwierdzeniem umówionej wizyty szczepienia. Podczas rejestracji otrzymasz termin i miejsce szczepienia.

• wyślij SMS – o treści "SzczepimySie" na numer 880 333 333,

Wysyłając wiadomość SMS, połączysz się z systemem, który przeprowadzi Cię przez rejestrację krok po kroku. Początkowo zostaniesz poproszony o podanie nr PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System rejestracyjny zaproponuje najbliższy wolny termin szczepienia w punkcie położonym blisko Twojego miejsca zamieszkania. W przypadku niedogodności terminu możesz wybrać inną datę. Po zakończeniu rejestracji – na dobę przed zaplanowanym szczepieniem – otrzymasz wiadomość SMS z przypomnieniem terminu i miejsca szczepienia.

Ważne! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, infolinia oddzwoni do wszystkich osób, które wyślą SMS w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

dokonaj e-rejestracji na stronie głównej pacjent.gov.pl – zalogujesz się Profilem Zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (tzw. e-dowód).

Po zalogowaniu system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się najbliżej Twojego adresu. W przypadku niedogodnego terminu albo miejsca szczepienia masz możliwość dokonania zmiany. Wystarczy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację. Po zakończeniu rezerwacji otrzymasz powiadomienie SMS, a dzień przed planowanym terminem system przypomni Ci o szczepieniu. W przypadku braku Profilu Zaufanego w celu rejestracji szczepienia, skontaktuj się z infolinią NFZ 989 lub bezpośrednio z wybranym punktem szczepień.

skontaktuj się z punktem szczepień – najlepiej telefonicznie.

Numery do punktów szczepień znajdziesz m.in. na stronie gov.pl/szczepimysie. Pamiętaj, że osobista wizyta w punkcie szczepień może wiązać się z koniecznością stania w kolejce oraz jest bezpośrednim narażaniem na ryzyko zakażenia. Najlepiej więc zapisz się zdalnie.

Szczepionki przeciwko COVID-19PAP/Maciej Zieliński

Ile szczepień wykonano?

W Polsce do 8 maja wykonano łącznie ponad 13,4 miliona szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 3 579 910 osób.

Autor:mart/dap

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości