"Zabójcze środowisko". Każdy może czuć się palaczem

Śmiertelny wdech
Śmiertelny wdech
TVN 24
Smog to nic innego jak pył, czyli niewielkie drobiny popiołu i sadzyTVN 24

Wdychamy smog, nie zdając sobie z tego na co dzień sprawy. Uświadamiamy sobie dopiero, gdy zaczynają się problemy ze zdrowiem. Czym dokładnie truje nas takie powietrze? Jakie są jego skutki? I o ile krócej z tego powodu żyją Polacy? Materiał "Czarno na białym" TVN24.

Rakotwórcze związki chemiczne, popiół czy sadza - to wszystko składa się na smog - zanieczyszczone powietrze, którym na co dzień oddychamy.

Szacunki światowych organizacji

- W skali globalnej Światowa Organizacja Zdrowia ostatnio oszacowała, że rocznie około trzy miliony osób umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza - poinformowała Dorota Jarosińska ze Światowej Organizacji Zdrowia.

Europejska Agencja Środowiska alarmuje, że każdego roku w naszym kraju z powodu chorób związanych z wysokimi zanieczyszczeniami powietrza umiera nawet 45 tysięcy osób. To 15 razy więcej niż ginie w wypadkach na drogach. - Wyraźnie widać jak wygląda problem wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie - powiedział prof. Mirosław Hanke, krajowy konsultant zdrowia środowiskowego. Profesor Mirosław Hanke od lat obserwuje wpływ zatrutego powietrza na zdrowie Polaków. Jak wyjaśnił, w dni, kiedy były wyższe stężenia drobnych pyłów można było dostrzec "większą częstość zawałów i również większą śmiertelność z powodu tych zawałów".

Szacunki światowych organizacji mówią, że z powodu skażenia powietrza życie przeciętnego Polaka może być krótsze nawet o rok. Nowotwór jest tylko jedną z wielu różnych chorób, którą smog może wywołać. - Może mieć to bardzo różne konsekwencje. Od takich, gdzie mamy po prostu katar, kaszel, przez skurcz oskrzeli, duszność, aż do chorób natury układu krążenia, cukrzycy czy chorób ośrodkowego układu nerwowego - zaznaczył prof. Bolesław Samoliński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Co to jest smog?

Smog to nic innego jak pył, czyli niewielkie drobiny popiołu i sadzy. To właśnie one są najgroźniejsze dla zdrowia. To dlatego lekarze apelują, aby wtedy, gdy nad miastami wisi gęsty smog nie wychodzić z domu. - Najbardziej narażone grupy to zdecydowanie dzieci i osoby w wieku podeszłym, a więc te, które albo nie mają jeszcze mechanizmów obronnych wykształconych, albo już mają te mechanizmy obronne uszkodzone - dodał prof. Samoliński.

Nawet nie czujemy, kiedy drobinki smogu dostają się do naszego organizmu. Są one od kilku do kilkunastu razy mniejsze niż grubość ludzkiego włosa, a czym drobniejsze tym bardziej groźne.

- Duże cząsteczki, czyli 10 mikrometrów to cząsteczki, które osadzają się w górnych drogach oddechowych. 2,5 mikrometra to są cząsteczki drobne, które penetrują głęboko i powodują zmiany w oskrzelach i to już prowadzi do poważnych następstw - wyjaśnił prof. Bolesław Samoliński.

Jak dodał, pulmonolog i alergolog ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prof. Jerzy Kozielski, "wszystkie substancje dostają się do pęcherzyków płucnych, przenikają do krwiobiegu i powodują uszkodzenia narządowe".

Zabójcze środowisko

W tym smogowym pyle jest m.in. to, co dla organizmu najgroźniejsze - substancje toksyczne i metale ciężkie. Jednak największe spustoszenie w naszym zdrowiu robi benzo(a)piren - to bardzo silny rakotwórczy związek chemiczny, który wywołuje także choroby układu krążenia.

Jak dodał prof. Samoliński, "jest to zabójcze środowisko".

Z tego co wisi w powietrzu coraz bardziej zdają sobie sprawę mieszkańcy miast i miasteczek. W Krakowie widok biegacza z maską na twarzy nikogo już nie dziwi. Biegacz Mariusz Grabowski korzysta z niej bardzo często, choć są dni, kiedy w ogóle rezygnuje z biegania bo powietrze jest bardzo zanieczyszczone. - W zasadzie mogę powiedzieć, że w większość takich dni, kiedy chciałem biegać - musiałem zostać w domu - podkreślił Grabowski.

Bagatelizowanie znaczenia smogu

W wypowiedzi dla Radia TOK FM minister zdrowia Konstanty Radziwiłł bagatelizuje znaczenie smogu. Dla niego bardziej poważne w skutkach jest palenie papierosów. Jego zdaniem, osoba, która wdycha powietrze poprzez papierosa i narzeka na jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy jest strasznie mało wiarygodna.

Jednak minister zapomina, że nie wszyscy palą. Wszyscy jednak wdychają zanieczyszczone powietrze, a to można porównać właśnie do palenia papierosów. - Jest bardzo wiele badań epidemiologicznych, które pokazują jak długo trwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu zawieszonego, czy też związków takich jak bezno(a)piren, wpływa na zdrowie, na organizm ludzki - wyjaśnił Andrzej Guła z ruchu społecznego Krakowski Alarm Smogowy.

Możesz czuć się palaczem?

Według wyliczeń krakowskich społeczników, walczących o czyste powietrze każdy Krakus wdychający trujący bezno(a)piren pod Wawelem może czuć się palaczem. W dodatku, takim, który wypala rocznie ponad 2,5 tysiąca papierosów, czyli siedem papierosów dziennie. Każdy - także dzieci.

Trochę mniejszych palaczem jest mieszkaniec stolicy. Tu jest mniej bezno(a)pirenu - mniej więcej o połowę. Oznacza to, że każdy warszawiak tak jakby palił trzy papierosy dziennie.

Jednak najbardziej dramatyczna sytuacja jest w Suchej Beskidzkiej. Każdy z mieszkańców wdycha ilość bezno(a)pirenu porównywalną z wypaleniem ponad pięciu tysięcy papierosów rocznie, czyli 15 papierosów każdego dnia.

Autor: kb/sk / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24