Największa podwyżka składek ZUS w historii. "Ten rok jest ciężki, a następny to będzie katastrofa"

Autor:
Magdalena
Śleziak
Źródło:
TVN24
Zabójcza składka ZUS
Zabójcza składka ZUS
TVN24
TVN24Zabójcza składka ZUS

Składka ZUS może się okazać zabójcza dla wielu polskich przedsiębiorców. Mały i średni biznes zdziesiątkowany przez pandemię, liczył na odbicie. W zamian jest dobicie kryzysem i jego pochodnymi. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Najpierw pandemia, a teraz inflacja uderzają w polską gospodarkę i wykańczają małe i średnie firmy. Przedsiębiorcy stoją przed kolejnym wyzwaniem - nadchodzi największa w historii podwyżka składek ZUS.

- Firmę prowadzę od około pięciu lat i mam wrażenie, że z każdym rokiem jest gorzej. Ten rok już jest ciężki, a następny to wydaje się, że w ogóle będzie katastrofa - powiedziała Anna Róg, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą.

Przedsiębiorcy będą zostawiać w ZUS ponad 1400 złotych

W przyszłym roku przedsiębiorcy co miesiąc będą zostawiać w ZUS ponad 1400 złotych. To o ponad 200 złotych więcej niż obecnie. Do tego dochodzi składka zdrowotna. W sumie na daniny dla państwa wielu przedsiębiorców przeznaczy ponad dwa tysiące złotych.

Ci, którzy wierzyli, że po pandemii gospodarka się odbije, dziś nie mają złudzeń. Coraz więcej firm zawiesza lub zamyka działalność. Przedsiębiorstwa masowo się zadłużają, bo nie są w stanie opłacać już i tak bardzo wysokich składek ZUS.

- Mamy już ponad 210 tysięcy przedsiębiorców, od których ZUS windykuje zaległe składki. Ci ludzie są wyrzuceni poza nawias społeczeństwa, muszą pracować w szarej strefie, zarabiać na życie - powiedział Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Pomysł wprowadzenia dobrowolnej składki ZUS

Z myślą o tym osobach proponuje on wprowadzenie dobrowolnej składki ZUS. Możliwość rezygnacji z daniny na rzecz państwa, dawałaby nadzieję poprawy trudnej sytuacji podupadających firm. Pomysł nie wyklucza uczestnictwa w systemie państwowym.

- Zrobiliśmy badania. Wychodzi z nich, że 50 procent przedsiębiorców zostanie w naszym systemie - mówił Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Ci, którzy zrezygnowaliby ze składki, dziś odczuliby ulgę. W przyszłości nie mogliby jednak liczyć na pomoc państwa. Pełna odpowiedzialność za zabezpieczenie przyszłości finansowej spoczywałaby na nich.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:Magdalena Śleziak

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości