Rząd chce większej swobody przy nadawaniu imion dzieciom. - Żeby to nie zależało od zgody urzędnika i jego widzimisię - tak Donald Tusk uzasadniał przyjęcie projektu zmian w prawie przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Umożliwią one także zawierania małżeństw poza urzędem stanu cywilnego.
W myśl projektu założeń do ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego możliwe będzie nadawanie dzieciom imion obcych, co będzie szczególnie ważne dla małżeństw mieszanych i imigrantów, uzyskujących obywatelstwo polskie.
Nadal nie będzie można nadawać dzieciom więcej niż dwóch imion, imion zdrobniałych, a także ośmieszających lub nieprzyzwoitych.
Według MSW obecnie obowiązująca ustawa z 1986 roku wymaga modyfikacji ze względu na zmiany społeczno-prawne i postęp technologiczny.
- Mało kto być może wie, że w Polsce istnieją takie restrykcyjne przepisy każące rodzicom ograniczać pole wyboru imion. Będziemy proponowali, oczywiście przy zachowaniu jakichś granic zdrowego rozsądku, zdecydowanie większą swobodę przy nadawaniu imion dzieciom, tak, żeby to nie było zależne od zgody urzędnika czy od jego widzimisię - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.
Małżeństwo w egzotycznym miejscu
Jednym z nowych rozwiązań zaproponowanych przez MSW, od 2015 roku pary będą mogły zawrzeć związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego, jednak w miejscu gwarantującym zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Za zorganizowanie takiej uroczystości trzeba będzie zapłacić. "Miejsce musi być godne, bezpieczne, na terenie gminy. Chcemy wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom młodych par, które chcą w innych okolicznościach niż urzędowe, zawrzeć ślub. Oczywiście to będzie też wymagało zgody urzędnika" - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Obecnie również można zawrzeć małżeństwo poza urzędem stanu cywilnego, ale tylko w szczególnych sytuacjach, np. ze względu na pobyt jednej osoby w szpitalu, zakładzie karnym. W takim przypadku strony nie ponoszą dodatkowych kosztów - poza opłatą skarbową za sporządzenie aktu małżeństwa.
Cyfrowe akty od 2015
W projektowanych przepisach założono, że 1 stycznia 2015 r. rozpocznie się informatyzacja rejestracji aktów stanu cywilnego. Od tego momentu akty: urodzeń, małżeństw i zgonów mają być rejestrowane w systemie teleinformatycznym. Do aktów stanu cywilnego w postaci elektronicznej dostęp będą mieli wszyscy kierownicy urzędów stanu cywilnego. Dzięki informatyzacji obywatel w dowolnym urzędzie stanu cywilnego będzie mógł otrzymać papierowy odpis aktu stanu cywilnego, niezależnie od tego gdzie jest on przechowywany. Jeśli obywatel zgłosi zapotrzebowanie na odpis aktu w postaci elektronicznej, to kierownik urzędu tą drogą prześle mu potrzebny dokument. Akty papierowe - w sytuacji np. dokonywania w nich zmian, żądania wydania odpisu z danego aktu - będą zamieniane na dokument elektroniczny. Docelowo rozwiązanie to ma ograniczyć obieg dokumentów papierowych.
Autor: rf/ja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock