TVN24 | Polska

"To jest po prostu kabaret konstytucyjny pod wezwaniem pani magister Przyłębskiej"

TVN24 | Polska

Autor:
mart/kab
Źródło:
TVN24
"To jest po prostu kabaret konstytucyjny pod wezwaniem pani magister Przyłębskiej"
"To jest po prostu kabaret konstytucyjny pod wezwaniem pani magister Przyłębskiej"TVN24
wideo 2/22
TVN24"To jest po prostu kabaret konstytucyjny pod wezwaniem pani magister Przyłębskiej"

Mamy budynek, w którym siedzą osoby z nadania politycznego, i które uważają, że są członkami lub członkiniami Trybunału Konstytucyjnego - mówiła posłanka Lewicy Joanna Scheuring Wielgus. Senator PiS Marek Martynowski powiedział, że pod wnioskiem do TK nie podpisali się wszyscy posłowie PiS.

W środę późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok kierowanego przez Julię Przyłębską Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku dotyczący aborcji. TK orzekł, że prawo do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodne z ustawą zasadniczą. 

Wielu konstytucjonalistów twierdzi, że skład TK pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej został obsadzony nieprawidłowo, zasiadali w nim między innymi tak zwani sędziowie dublerzy.

Lekarze o wyroku Trybunału Konstytucyjnego
Lekarze o wyroku Trybunału KonstytucyjnegoTVN24

"Osoby, które tam zasiadają, są wybrane w sposób bezprawny"

Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus mówiła na konferencji prasowej w piątek, że jej zdaniem "nie mamy tak naprawdę Trybunału Konstytucyjnego".

- Mamy budynek, w którym siedzą osoby z nadania politycznego i które uważają, że są członkami lub członkiniami Trybunału Konstytucyjnego. Te osoby, które tam zasiadają, są wybrane w sposób bezprawny i wszystkie orzeczenia czy oświadczenia, które wydają, są warte tyle co papier toaletowy - stwierdziła posłanka.

Z kolei poseł PSL i wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski ocenił, że "tchórze z PiS-u bali się debaty parlamentarnej i przerzucili to do pani Przyłębskiej, wiedząc, że wykona każde zadanie prezesa Kaczyńskiego". - Następuje coraz większa atrapizacja prawa. Dzisiaj nikt już poważnie nie traktuje Trybunału Konstytucyjnego. To jest po prostu kabaret konstytucyjny pod wezwaniem pani magister Przyłębskiej - dodał polityk.

"Cały klub się nie podpisał pod tym"

Senator PiS Marek Martynowski zaznaczył, że to była "inicjatywa stu kilku posłów". - Cały klub się nie podpisał pod tym. Nie była to inicjatywa klubu. W związku z tym trudno mi powiedzieć, czy chcieliśmy wykorzystać (TK - red.) - powiedział.

Na pytanie jakie ma osobiście zdanie na ten temat, odpowiedział, że "dokładnie takie samo jak Trybunał Konstytucyjny".

"Cały klub się nie podpisał pod tym"
"Cały klub się nie podpisał pod tym"TVN24

Autor:mart/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Adrian Grycuk CC BY-SA Wikipedia

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości