"To jest po prostu kabaret konstytucyjny pod wezwaniem pani magister Przyłębskiej"

TVN24 | Polska

Autor:
mart/kab
Źródło:
TVN24
"To jest po prostu kabaret konstytucyjny pod wezwaniem pani magister Przyłębskiej"TVN24
wideo 2/35
TVN24"To jest po prostu kabaret konstytucyjny pod wezwaniem pani magister Przyłębskiej"

Mamy budynek, w którym siedzą osoby z nadania politycznego, i które uważają, że są członkami lub członkiniami Trybunału Konstytucyjnego - mówiła posłanka Lewicy Joanna Scheuring Wielgus. Senator PiS Marek Martynowski powiedział, że pod wnioskiem do TK nie podpisali się wszyscy posłowie PiS.

W środę późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok kierowanego przez Julię Przyłębską Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku dotyczący aborcji. TK orzekł, że prawo do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodne z ustawą zasadniczą. 

Wielu konstytucjonalistów twierdzi, że skład TK pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej został obsadzony nieprawidłowo, zasiadali w nim między innymi tak zwani sędziowie dublerzy.

Lekarze o wyroku Trybunału KonstytucyjnegoTVN24

"Osoby, które tam zasiadają, są wybrane w sposób bezprawny"

Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus mówiła na konferencji prasowej w piątek, że jej zdaniem "nie mamy tak naprawdę Trybunału Konstytucyjnego".

- Mamy budynek, w którym siedzą osoby z nadania politycznego i które uważają, że są członkami lub członkiniami Trybunału Konstytucyjnego. Te osoby, które tam zasiadają, są wybrane w sposób bezprawny i wszystkie orzeczenia czy oświadczenia, które wydają, są warte tyle co papier toaletowy - stwierdziła posłanka.

Z kolei poseł PSL i wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski ocenił, że "tchórze z PiS-u bali się debaty parlamentarnej i przerzucili to do pani Przyłębskiej, wiedząc, że wykona każde zadanie prezesa Kaczyńskiego". - Następuje coraz większa atrapizacja prawa. Dzisiaj nikt już poważnie nie traktuje Trybunału Konstytucyjnego. To jest po prostu kabaret konstytucyjny pod wezwaniem pani magister Przyłębskiej - dodał polityk.

"Cały klub się nie podpisał pod tym"

Senator PiS Marek Martynowski zaznaczył, że to była "inicjatywa stu kilku posłów". - Cały klub się nie podpisał pod tym. Nie była to inicjatywa klubu. W związku z tym trudno mi powiedzieć, czy chcieliśmy wykorzystać (TK - red.) - powiedział.

Na pytanie jakie ma osobiście zdanie na ten temat, odpowiedział, że "dokładnie takie samo jak Trybunał Konstytucyjny".

"Cały klub się nie podpisał pod tym"TVN24

Autor:mart/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Adrian Grycuk CC BY-SA Wikipedia

Tagi:
Raporty: