Pandemia wywróciła harmonogram maturalny do góry nogami. Zwykle w połowie sierpnia maturzyści pisali egzaminy poprawkowe, w tym roku - dopiero poznają wyniki.
Gdy w połowie marca rządzący zdecydowali o zamknięciu szkół, maturzyści byli już na ostatniej prostej przed egzaminem dojrzałości. Normalne lekcje mieli zakończyć 24 kwietnia. To miało być sześć intensywnych tygodni nauki. Po zamknięciu szkół część uczniów cieszyła się, że teraz o tym, jak się przygotowywać do egzaminu, będzie mogła decydować samodzielnie. Poza tym wydawało się, że przerwa będzie dwutygodniowa, a oni zdążą jeszcze przed maturą wrócić do szkół. Nie wrócili.
W połowie kwietnia zapadła decyzja - matury nie odbędą się w maju. Początkowo nowa data egzaminów nie była jasna - ministerstwo edukacji poinformowało, że absolwenci poznają ją nie później niż trzy tygodnie przed egzaminem. Ostatecznie maraton maturalny rozpoczął się 8 czerwca - po raz pierwszy w historii tak zwanej nowej matury, czyli od 2005 roku, egzaminy nie odbywały się w maju.
Wyniki matur 2020
Przesunięcie egzaminów wymusiło również przesunięcie rekrutacji na studia. Matury poprawiano, podobnie jak pisano, w reżimie sanitarnym. Do sprawdzania matur i egzaminu ósmoklasisty (uczniowie dostali już wyniki 1 sierpnia) zatrudniono około 35 tysięcy egzaminatorów.
- Wyniki tegorocznych matur mają być dostarczone uczniom do 11 sierpnia. Poprawki do egzaminu maturalnego będą odbywały się we wrześniu. Ci poprawiający swoje wyniki dostaną je znacznie później, bo dopiero 30 września - poinformował w połowie maja Dariusz Piontkowski, minister edukacji.
Na wtorek 11 sierpnia wyczekuje więc około 272 tysięcy tegorocznych absolwentów. Jak poznają swoje wyniki? Pojawią się na stronach Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych (OKE) między godziną 8 a 10. Wystarczy zalogować się, używając do tego loginu i hasła, które maturzyści dostali już wcześniej w szkołach. Do logowania potrzebny będzie też pesel.
Zaświadczenia z wynikami matur będą uczniom wydawać również szkoły - o tym, jak będzie to wyglądało, placówki decydują indywidualnie.
Kto dostanie świadectwo dojrzałości?
Aby zdać maturę, trzeba uzyskać co najmniej 30 procent punktów z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym, czyli języka polskiego, matematyki i języka obcego. Maturzyści musieli też podejść do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, ale tutaj nie ma progu zdawalności (tej matury nie można oblać). W tym roku z powodu pandemii zrezygnowano z egzaminów ustnych.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN