Nie otrzymaliśmy żadnych informacji o zakłóceniu w żadnym z lokali wyborczych - poinformował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak na pierwszej niedzielnej konferencji PKW. Marciniak powiedział, że wszyscy członkowie PKW są zgodni, że "nie pamiętają tak spokojnych wyborów". Ryszard Kalisz poinformował, kiedy możemy spodziewać pierwszych wyników.
W niedzielę o godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których Polacy wybierają 53 europosłów spośród 1019 kandydatów. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza.
O godzinie 10 rozpoczęła się pierwsza z czterech zaplanowanych na dziś konferencji Państwowej Komisji Wyborczej.
"Żadnych informacji o zakłóceniach"
- Jeżeli chodzi o kwestie rozpoczęcia głosowania, nie otrzymaliśmy żadnych informacji o zakłóceniu w żadnym z lokali wyborczych - poinformował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Dodał, że lokali wyborczych w całym kraju jest blisko 32 tysiące.
- Jeśli chodzi o kwestie incydentów związanych z wyborami od chwili (rozpoczęcia) ciszy wyborczej, muszę z satysfakcją odnotować, że jak wynika z meldunków terminowych Komendy Głównej Policji, to chyba pierwszy raz się zdarzyło, kiedy otrzymałem wczoraj o godzinie 6 rano, czyli po 6 godzinach obowiązywania ciszy wyborczej, meldunek terminowy numer jeden był zerowy, czyli nie było żadnych wydarzeń związanych z wyborami posłów do Parlamentu Europejskiego, dotyczących przestępstw, czy też wykroczeń - poinformował szef PKW.
Zaznaczył, że "obecny meldunek z godziny 6 rano wskazuje, że w dalszym ciągu nie odnotowano żadnych przestępstw".
- Natomiast łącznie odnotowano 13 wykroczeń na 32 tysiące obwodów głosowania i blisko 29 milionów głosujących - dodał. Jak doprecyzował, 5 wykroczeń dotyczy umieszczania plakatów w miejscu publicznym bez zgody właściciela oraz zniszczenia tego typu plakatów, natomiast 8 wykroczeń dotyczy kwestii naruszenia ciszy wyborczej.
Marciniak powiedział, że wszyscy członkowie PKW są zgodni, że "nie pamiętają tak spokojnych wyborów".
Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak powiedziała, że "jak przy każdych wyborach pojawiało się sporo sytuacji, w których członkowie komisji nie stawili się do pracy i trzeba było uzupełniać skład takich komisji". - W niektórych komisjach już mamy obserwatorów społecznych, mężów zaufania - dodała.
Poinformowała, że w jednej z komisji zabrakło prądu, ale nie miało to wpływu na przebieg głosowania.
Zakończyło się głosowanie za granicą
- Było już kilka takich przypadków, kiedy wyborcy, którzy w latach poprzednich dopisali się do spisów wyborców w innym kraju, zgłosili się teraz, aby zagłosować. Okazało się, że ich w tych spisach nie ma. Pewnie takich sytuacji jeszcze może się kilka zdarzyć w tych wyborach - mówiła Pietrzak. Zwróciła uwagę, że "to są takie wybory, w których obywatele polscy mogą głosować również w innych państwach członkowskich".
- W związku z tym, jeśli oni w poprzednich latach dopisali się do spisu w innym kraju, to tam w tym spisie nadal są. Dopóki nie podjęli działań w celu wykreślenia z tamtego spisu i dopisania się do naszego, to niestety figurują w tamtych państwach członkowskich, o czym dowiadywali się dopiero w obwodowej komisji wyborczej - wyjaśniła.
Szefowa KBW powiedziała, że głosowanie za granicą się zakończyło. - W tych krajach, które głosują już w sobotę, na godzinę 8.20 mieliśmy już 34 protokoły, które spłynęły z zagranicy na 299 obwodów zagranicznych - poinformowała.
W dniu dzisiejszym wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się w 21 państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Kiedy wyniki?
- Mamy nadzieję, że oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego zostaną podane w poniedziałek około godziny 15 - poinformował przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Przypomniał, że oficjalne wyniki z poszczególnych komisji obwodowych mogą być podane najwcześniej w niedzielę o godzinie 23. Jak wyjaśnili członkowie Komisji, zgodnie z unijnymi przepisami wyniki muszą być podane w tym samym czasie we wszystkich krajach UE, czyli po zakończeniu głosowania w tym kraju, w którym głosowanie kończy się najpóźniej. Dodali, że w przypadku tegorocznych wyborów są to: Włochy, Irlandia oraz niektóre terytoria francuskie.
Następna konferencja PKW ma odbyc się o godz. 13.30, wtedy podane zostaną dane o frekwencji z godz. 12. Trzecia konferencja ma być o godz. 18.30 - wtedy ma zostać podana frekwencja według stanu na godz. 17. Ostatnia konferencja PKW planowana jest na godz. 22.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Albert Zawada/PAP