"Zaniepokojona" komisarz Rady Europy pisze do szefa polskiej dyplomacji

Dunja Mijatovic
Rudzińska-Bluszcz: posłowie i senatorowie mają władzę, by pomóc zwyczajnym ludziom, wybierając jak najszybciej nowego RPO
Źródło: Facebook/Zuzanna Rudzińska-Bluszcz

Niepokoi mnie, że opóźnianie wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich może utrudnić skuteczne funkcjonowanie tego ważnego organu konstytucyjnego - napisała w liście do szefa polskiej dyplomacji Dunja Mijatovic, Komisarz Praw Człowieka Rady Europy.

Zgodnie z przepisami Rzecznik Praw Obywatelskich pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego rzecznika. Obecnie na funkcji RPO pozostaje Adam Bodnar, którego kadencja upłynęła 9 września.

W połowie września do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek grupy posłów PiS o zbadanie konstytucyjności ustawowego przedłużenia pięcioletniej kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich w sytuacji, gdy upłynie jego kadencja, a następca nie zostanie wybrany. Trybunał miał zająć się tym wnioskiem 20 października, ale posiedzenie zostało odroczone ze względu na chorobę jednego z sędziów.

Opóźnienie wyboru nowego RPO "może utrudnić skuteczne funkcjonowanie tego ważnego organu konstytucyjnego"

Dunja Mijatovic, Komisarz Praw Człowieka Rady Europy napisała list do szefa polskiego MSZ Zbigniewa Raua. Jak czytamy w liście, "opóźnienie procesu wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich stworzyło poważne ryzyko, że ta instytucja pozostanie bez szefa na nieokreślony czas".

"Niepokoi mnie, że może to utrudnić zachowanie ciągłości i skuteczne funkcjonowanie tego ważnego organu konstytucyjnego" - napisała Mijatovic. Wskazała, "niezwykle ważne przede wszystkim dla obywateli polskich, ale także dla partnerów międzynarodowych Polski, w tym Rady Europy, jest to, by móc liczyć na fachowość niezależnej i skutecznej instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich, w pełni zgodnej z międzynarodowymi standardami".

Czytaj więcej: Komisja Wenecka "zaniepokojona ryzykiem paraliżu" jednej z instytucji w Polsce

"Mam nadzieję, że zostaną podjęte wszystkie kroki, by bez zbędnej zwłoki i w duchu współpracy wskazać i wybrać następcę obecnego RPO" - napisała komisarz. Przypomniała, że zgodnie z polskimi przepisami wybrana na RPO osoba "powinna posiadać odpowiednią wiedzę zawodową oraz wysoki autorytet moralny i uczciwość, a wybory powinny być jawne, przejrzyste, obiektywne".

"Będę wdzięczna za udzielenie informacji, jak polskie władze zamierzają zapewnić pełną niezależność i ciągłość instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich (...) w szczególności w przypadku stwierdzenia przez Trybunał Konstytucyjny niekonstytucyjności rzeczonego przepisu" - dodała.

CZYTAJ CAŁY LIST

facebook calosc
Cała wypowiedź Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na Facebooku
Źródło: Facebook/Zuzanna Rudzińska-Bluszcz

Rudzińska-Bluszcz jedyną kandydatką na RPO

Wybór nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, czyli głosowanie nad kandydaturą mecenas Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, jedynej zgłoszonej kandydatki na ten urząd, ma się odbyć w czwartek po południu w Sejmie.

Kandydaturę wspieranej licznie przez organizacje pozarządowe mecenas Rudzińskiej-Bluszcz zgłosiły w sierpniu kluby: Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.

Na początku października sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka negatywnie zaopiniowała kandydaturę Rudzińskej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Pierwsze głosowanie w tej sprawie odbyło się 17 września. Wtedy również komisja nie opowiedziała się za jej kandydaturą, jednak głosowanie zostało unieważnione.

Czytaj także: