Na odnowienie nagrobków, na bezdomnych, nieuleczalnie chorych. Kwesty na cmentarzach

[object Object]
Kwesta na Cmentrzu Powązkowskim w Warszawietvn24
wideo 2/8

W czwartek podczas Wszystkich Świętych w licznych polskich miastach odbywają się na cmentarzach kwesty. Pieniądze z każdej ze zbiórek zostaną przeznaczone na renowację nagrobków i cmentarzy lub inne wybrane cele. Sprawdź, czy w Twoim mieście organizowane są kwesty i na co zbierane są fundusze.

Zbiórki prowadzone są nie tylko na najbardziej znanych cmentarzach w Polsce. Wolontariusze zbierają datki również na mniejszych, i często przez to potrzebujących większej pomocy, nekropoliach.

Warszawa: wielkie miejsce pamięci

Jak co roku przy wejściu na Cmentarz Powązkowski wolontariusze zbierają datki na renowację zabytków cmentarza.

Cmentarz Powązkowski to wielkie miejsce pamięci - podkreśliła zbierająca pieniądze aktorka Maja Komorowska. Dodawała, że bardzo ważna jest pamięć o tych, którzy odeszli, a "jutrzejsze święto zmarłych [Zaduszki - przyp. red.] łączy wierzących i tych, którzy mówią, że są poszukujący lub niewierzący".

Tegoroczna 44. powązkowska kwesta odbywa się w dniach 1-4 listopada od rana do późnych godzin wieczornych. Bierze w niej udział około 250 przedstawicieli świata kultury, nauki, życia społecznego i politycznego. Datki na rzecz Starych Powązek zbierają między innymi Kazimierz Kaczor, Joanna Szczepkowska, Emilia Krakowska i Olgierd Łukaszewicz. Towarzyszą im członkowie zespołu Mazowsze oraz Bractwa Kurkowego.

Marcin Święcicki, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami imienia Jerzego Waldorffa, przekazał, że zebrane środki przeznaczone zostaną na dalszą renowację grobów w Alei Katakumbowej. Spoczywają tam między innymi rodziny Łubieńskich, Druckich-Lubeckich czy Fukierów.

Kwesta na Cmentarzu Powązkowskim z udziałem znanych osób
Kwesta na Cmentarzu Powązkowskim z udziałem znanych osóbtvn24

Kraków: zupełnie nowy "look"

Na najbardziej znanym w Krakowie Cmentarzu Rakowickim we Wszystkich Świętych rano rozpoczęła się kwesta, podczas której zbierane są fundusze na odnowę zabytkowych nagrobków. W najbliższym czasie planowane jest wyremontowanie 10 grobowców.

- W tym roku mamy zupełnie nowy "look", to znaczy po ponad 30 latach zmieniliśmy rozpadające się puszki na nowe. Ponadto każdy, kto ofiaruje datek, otrzymuje od wolontariuszy pocztówkę przedstawiającą odnowione nagrobki na Cmentarzu Rakowickim - zaznaczyła Małgorzata Jantos, przewodnicząca Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa.

Wśród kwestujących na Cmentarzu Rakowickim można spotkać między innymi aktorkę Annę Dymną.

- Tu są takie karteczki, więc usiadłam, podpisałam, bo nigdy autografów nie daję, bo bym nic nie uzbierała - żartowała aktorka. Jak podkreślała "to jest mile, że oni mi dają, a ja im mogę coś za to też dać".

Wspominała także poprzednie kwesty, w których - tak jak ona - uczestniczył Zbigniew Wodecki.

- Brakuje mi strasznie Zbyszka Wodeckiego, który zawsze tu za mną stał i myśmy razem tutaj tak krzyczeli i bardzo dobrze nam zawsze szło i zawsze się śmialiśmy, kto ma cięższa puszkę - mówiła Dymna.

Anna Dymna na kweście na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie
Anna Dymna na kweście na Cmentarzu Rakowickim w Krakowietvn24

Małgorzata Jantos zapowiedziała, że do renowacji wytypowano dziesięć grobowców, z czego osiem znajduje się na Cmentarzu Rakowickim, a dwa - na Starym Podgórskim.

Kwestę zorganizował po raz 37. Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa we współpracy ze stowarzyszeniem opiekującym się Starym Cmentarzem Podgórskim.

Otwarty w styczniu 1803 roku Cmentarz Rakowicki jest jedną z największych i najbardziej znaną krakowską nekropolią. Spoczywa tu wielu wybitnych Polaków, między innymi Jan Matejko, Helena Modrzejewska, a także rodziny Estreicherów, Kossaków i Ingardenów, Tadeusz Kantor, Piotr Skrzynecki, Jerzy Bińczycki, Marek Grechuta, Jerzy Nowosielski, Wisława Szymborska oraz Jerzy Jarocki.

W wojskowej części cmentarza znajduje się także grób rodzinny Wojtyłów.

Lublin: cmentarz "jak galeria sztuki na świeżym powietrzu"

Po raz 32. w Lublinie zbierane są datki na odnowę zabytkowego, wielowyznaniowego cmentarza przy ulicy Lipowej, jednego z najstarszych w Polsce.

- Dzięki dotychczasowym kwestom udało się odrestaurować 291 nagrobków. Z tej zbiórki planujemy odnowić kolejne pięć grobów - zaznaczał organizator kwesty, Stanisław Santarek ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina.

- Nasz cmentarz jest piękny, przyjezdni mówią, że w tej najstarszej części wygląda jak galeria sztuki na świeżym powietrzu. Są tu cenne rzeźby, tu jest historia naszego miasta, inskrypcje na nagrobkach mówią do nas. Ale groby są przeważnie z piaskowca, to powszechny miejscowy materiał - miękki, nietrwały, dość szybko niszczeje. Dlatego potrzeby związane z remontem grobów są bardzo duże - dodał Santarek.

Przed południem w czwartek kwestowało ponad 20 osób, a do niedzieli swój udział w zbieraniu pieniędzy zapowiedziało ponad 250 osób.

W ubiegłym roku zbiórka przyniosła około 80 tysięcy złotych. Z tegorocznej kwesty planowane jest odnowienie pięciu pomników: Maryi Waszyńskiej, Ignacego Horodyskiego, Józefy Eydziatowiczowej, Tomasza Kostko, Wacława Dyzbowskiego. Potrzeba na to około 95 tysięcy złotych.

Na lubelskim cmentarzu spoczywają między innymi poeta Józef Czechowicz, kaznodzieja ksiądz Piotr Ściegienny, bibliofil Hieronim Łopaciński, a także kupiec Jan Mincel opisany przez Bolesława Prusa w powieści "Lalka".

Kwesta na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie
Kwesta na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie tvn24

Wrocław: zbiórka na pomoc dla bezdomnych i potrzebujących

We Wrocławiu okkoło 100 wolontariuszy i pracowników Towarzystwa Pomocy imienia świętego Brata Alberta kwestuje w czwartek na czterech największych nekropoliach. Jak co roku, zbierają na pomoc dla osób bezdomnych i potrzebujących. Kwesty wrocławskiego Koła TPBA prowadzone są nieprzerwanie od 1995 roku. Wolontariusze kwestują na Cmentarzu Osobowickim i Grabiszyńskim oraz na cmentarzach na Sępolnie i Kiełczowie. Zbiórka datków będzie prowadzona również w sobotę.

Jak wyjaśniała Anna Olbryt z wrocławskiego Koła TPBA, pieniądze zbierane są na bieżącą działalność czterech wrocławskich placówek prowadzonych przez TPBA.

- Te środki zostaną przeznaczone między innymi na pokrycie kosztów ogrzewania w schroniskach i noclegowniach dla bezdomnych - dodała Olbryt.

Cmentarz Osobowicki we Wrocławiu to prawdopodobnie jedyny cmentarz w Polsce, gdzie zachowały się w prawie niezmienionym kształcie kwatery więźniów - ofiar terroru komunistycznego. W latach 1948-1956 złożono tam ciała 354 osób, w tym 89 skazanych na karę śmierci i straconych. Miejsce to przez długi czas było trzymane w tajemnicy. Dopiero w 1990 roku odbył się tam symboliczny pogrzeb ofiar stalinizmu.

44. kwesta na Cmentarzu Powązkowskim
44. kwesta na Cmentarzu Powązkowskim tvn24

Kalisz: odrestaurować pomnik poświęcony bohaterowi

Pieniądze z tegorocznej kwesty na ratowanie kaliskich cmentarzy zostaną przeznaczone na remont grobu kaprala Bolesława Bogackiego, który poległ w wojnie 1920 roku - poinformował doktor Jarosław Dolat z kaliskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, które organizuje zbiórkę.

Bolesław Bogacki był żołnierzem 3 Szwadronu 2 Pułku Ułanów, którego dowództwo pod koniec 1918 roku stacjonowało w Kaliszu. Poległ w wojnie w 1920 roku w wieku 26 lat. Jest pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim przy ulicy Górnośląskiej, który pod koniec lat 90. XX wieku został wpisany do rejestru zabytków.

- Obchodzimy 100-lecie niepodległości i nie wyobrażaliśmy sobie, by wybrać inny obiekt, niż taki powiązany z tą niezwykłą datą. Różne instytucje i organizacje apelowały do nas, by odrestaurować pomnik poświęcony jakiemuś bohaterowi związanemu z walką o niepodległość - poinformował Dolat.

Kwestę zorganizowano na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Poznańskiej. Każda z kwestujących osób posiada oznakowaną, czerwoną puszkę i imienny identyfikator.

Pierwszy raz kwesta na ratowanie zabytkowych cmentarzy odbyła się w 2001 roku. Przez ten czas zebrano ponad 127 tysięcy złotych.

Aktor Ryszard Doliński wziął udział w kweście
Aktor Ryszard Doliński wziął udział w kweścietvn24

Poznań: bez zbiórki na wileńską Rossę

Kwestę na ratowanie nagrobków Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu, prowadzą w czwartek poznańscy przewodnicy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Na najstarszej miejskiej nekropolii znajdują się groby między innymi premiera Stanisława Mikołajczyka i byłych prezydentów miasta. Koło Przewodników PTTK imienia Marcelego Mottego w Poznaniu spodziewa się, że w tym roku uda się zebrać większą niż zwykle kwotę - zwłaszcza, że po raz pierwszy od blisko 20 lat na głównych poznańskich nekropoliach nie odbywa się tradycyjna zbiórka na wileńską Rossę.

Z jej prowadzenia wycofał się główny pomysłodawca i organizator, ksiądz Edmund Jaworski. Jednym z głównych powodów zakończenia zbiórki było włączenie się samorządu Wilna w prace porządkowe historycznego cmentarza i kompleksową renowację jego najstarszej części z funduszy unijnych i samorządowych.

Do tej pory dzięki prowadzonym w Poznaniu zbiórkom udało się zgromadzić około 0,5 miliona złotych i uchronić od zniszczenia ponad 20 kaplic i grobowców.

Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu jest miejscem spoczynku blisko 700 osób w tym prezydentów miasta Jarogniewa Drwęskiego i Cyryla Ratajskiego, weteranów wojen napoleońskich i powstań narodowych, społeczników, ludzi nauki i kultury. Na cmentarzu spoczywa też premier Stanisław Mikołajczyk (1901-66), którego prochy w 2000 roku sprowadzono do Poznania i złożono przy alei głównej nekropolii.

Prowadzący "Szkło kontaktowe" w TVN24 na kweście
Prowadzący "Szkło kontaktowe" w TVN24 na kweścietvn24

Kielce: hojni kielczanie

Na kieleckich cmentarzach rozpoczęła się w czwartek 26. kwesta, która potrwa także w piątek. Datki do puszek można wrzucać w 20 punktach na ośmiu cmentarzach: Starym, Nowym, Partyzanckim, Wojskowym i Prawosławnym oraz na Piaskach, Białogonie i w Cedzynie.

Zebrane pieniądze, jak co roku, zostaną przeznaczone na renowację zabytkowych pomników i rzeźb cmentarnych.

- Nie wytypowaliśmy jeszcze listy nagrobków, które zostaną odnowione, natomiast jest wiele takich wymagających konserwacji - powiedział prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego (SODN) Stanisław Szrek, które organizuje zbiórkę.

Dodał, że do tej pory udało się odremontować blisko 400 pomników cmentarnych, najczęściej były to zabytkowe obiekty z XIX i początku XX wieku. W ubiegłym roku w kieleckiej kweście wzięło udział 600 wolontariuszy, którzy zebrali blisko 59 tysięcy złotych, w 2016 roku było to natomiast około 55 tysięcy złotych.

- Przeliczając relatywnie do wielkich miast, jak Warszawa, Kraków, to można powiedzieć, że kielczanie są hojni - ocenił Szrek.

Zbiórkę stowarzyszenia dodatkowo wspierają także: samorząd Kielc, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego i Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Radom: to takie radomskie Powązki

Trzydniowa kwesta rozpoczęła się w czwartek na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego w Radomiu. Od 35 lat miejscowi społecznicy zbierają datki na renowację zabytkowych nagrobków. Kwesta będzie prowadzona od 1 do 3 listopada.

Organizatorem kwest jest Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego (SKOZCR) w Radomiu. - Nigdy nie zawiedliśmy się na ofiarności radomian. Liczymy, że i tym razem będzie podobnie - wyjaśniał prezes SKOZCR Jerzy Przyborowski.

- Nasz cmentarz to takie radomskie Powązki. Wiele zabytkowych grobów wymaga pilnej renowacji. Każdy odrestaurowany nagrobek to uratowanie fragmentu przeszłości narodu - stwierdził proboszcz parafii świętego Wacława ksiądz Andrzej Tuszyński.

SKOZCR zbiera fundusze podczas organizowanych dwa razy w roku kwest: jednej na Wielkanoc i drugiej we Wszystkich Świętych.

Łomża: renowacja ze względu na wartość historyczną

W Łomży 1 i 2 listopada około stu wolontariuszy będzie zbierać pieniądze na odnowę najcenniejszych nagrobków na zabytkowym łomżyńskim cmentarzu - jednej z najstarszych nekropolii w regionie, której początki sięgają 1801 roku. Kwestę organizuje Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

- Po raz pierwszy zdecydowaliśmy się poddać renowacji nagrobki nie tyle ze względu na uch wartość materialną, ale ze względu na wartość historyczną związaną właśnie ze 100-leciem niepodległości. W głównej alei w tej chwili rekonstruujemy (...) nagrobki rodziny Jarnuszkiewiczów i rodziny Kraszewskich, niezwykle zasłużonych dla sprawy niepodległości łomżyńskich rodzin, takiej ostoi łomżyńskich peowiaków [od POW, Polskiej Organizacji Wojskowej - przyp. red.] - wyjaśniał wiceprezes Towarzystwa Józef Babiel.

Wymienił w tym kontekście między innymi majora Jana Kraszewskiego, komendanta X Okręgu POW, oraz Jerzego Jarnuszkiewicza - oficera rezerwy 33 Pułku Piechoty, uczestnika walk o niepodległość, obrońcy Łomży i Warszawy w 1939 roku.

Przed 11 listopada ma być także gotowy i zainstalowany nowy orzeł na grobie Leona Kaliwody - komendanta X Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej w Łomży.

Częstochowa: ratowanie nagrobków dwóch cmentarzy

"Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie" - ta myśl kardynała Stefana Wyszyńskiego przyświeca kweście organizowanej w Częstochowie w dniu Wszystkich Świętych od 22 lat.

Jej celem jest ratowanie zabytkowych nagrobków cmentarzy Kule i świętego Rocha. Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Liga Miejska.

Dotychczas dzięki częstochowskim kwestom udało się zebrać łącznie ponad 264 tysiące złotych, dzięki czemu odrestaurowano 17 zabytkowych grobów, w większości z końca XIX i XX wieku. Najnowszym efektem prac renowacyjnych jest pochodzący z początku XX wieku grób rodziny Piotrowskich na cmentarzu Kule.

Bytom: na pomoc najbiedniejszym dzieciom

Jedna z najstarszych w regionie zbiórek - w Bytomiu - ma już ponad 25-letnią tradycję. Organizuje ją środowisko mieszkających w tym mieście Kresowian, którzy przez wiele lat zbierali pieniądze na odnowę Cmentarza Obrońców Lwowa.

Od 22 lat kwestują pod hasłem "O zmarłych pamiętać - żyjących wspierać", zbierając fundusze na wakacje ubogich dzieci ze Śląska i dawnych Kresów Wschodnich II RP.

- Zebrane pieniądze przeznaczane są na pomoc najbiedniejszym polskim dzieciom z Kresów i ze Śląska. Kwestujemy na cmentarzach przy ul. Kraszewskiego i Powstańców Śląskich. Udział w zbiórce biorą parlamentarzyści, harcerze, uczniowie bytomskich szkół, artyści Opery Śląskiej, dziennikarze, radni, przedstawiciele organizacji pozarządowych - wylicza organizatorka kwesty, Danuta Skalska z Towarzystwa Miłośników Lwowa.

W Bytomiu od 19 lat organizowana jest też inna kwesta, dzięki której odnawiane są zabytkowe grobowce na cmentarzu Mater Dolorosa. Ta powstała w XVII wieku nekropolia przy ulicy Piekarskiej należy do najstarszych w regionie, a 30 lat temu została wpisana do rejestru zabytków.

Pieniądze z kwest przez wiele lat przeznaczane były głównie na renowację cennych architektonicznie kaplic i rodzinnych grobowców. Tak będzie i tym razem, natomiast od przyszłego roku kwestę od bytomskiej parafii świętej Trójcy przejmie Towarzystwo Miłośników Bytomia, aby znów zadbać o zabytkowe nagrobki.

Będzin: najambitniejsze przedsięwzięcie

W Będzinie dzięki organizowanym od 15 lat kwestom odnawiane są nagrobki najstarszej nekropolii miasta na Górze Zamkowej.

Z zebranych dotąd środków sfinansowano prace przy kilkunastu nagrobkach i rozpoczęto renowację kolejnych. Przeprowadzono renowację grobu górników kopalni "Reden" z 1836 roku, grobu rodziny Chorzelskich, weterana powstania styczniowego Walentego Walasa, Teodora i Feliksy z Kindlerów Kahl.

Rekordową kwotę - prawie 30 tysięcy złotych - zebrano w 2015 roku.

Odnowiono także grób małżonków Siedleckich, Eugenii z Zalassowskich Bogusławskiej, krzyż rodziny Sączewskich z przełomu XIX i XX wieku, a w ubiegłym roku grobowiec Zdeblów i Zalewskich - najbardziej rozpoznawalny i jeden z najpiękniejszych obiektów w najstarszej części cmentarza, uratowany w ostatniej chwili, ponieważ groził zawaleniem.

Koszty, zakres robót i prac konserwatorskich sprawiły, że było to najambitniejsze przedsięwzięcie podjęte w dotychczasowej historii będzińskiej akcji.

Ruda Śląska: wsparcie działalności hospicjum

Na starym cmentarzu parafialnym w Rudzie Śląskiej w dzielnicy Orzegów oraz na obu częściach cmentarza komunalnego po raz kolejny zbierane są pieniądze. W nekropolii znajduje się między innymi mauzoleum górników, którzy zginęli w kopalni "Karol" w 1879 roku.

Kwestują członkowie i sympatycy Towarzystwa Miłośników Orzegowa, który niegdyś był samodzielną gminą. W ostatnich latach udało się uporządkować zapuszczony cmentarz i rozpocząć renowację jego zabytków.

Natomiast na przy cmentarzu parafialnym w dzielnicy Bielszowice uczniowie wraz z nauczycielami zbierają pieniądze na wsparcie działalności hospicjum stacjonarnego w Rudzie Śląskiej.

Zabrze: dla osób bezdomnych, ubogich, niepełnosprawnych

Oprócz ratowania zabytkowych nekropolii, organizowane 1 listopada kwesty najczęściej wspomagają również cele charytatywne.

Po raz 19. zbiórka odbywa się na przykład na cmentarzach w Zabrzu, gdzie tamtejsze Towarzystwo Pomocy imienia świętego Brata Alberta w ten sposób pozyskuje środki na pomoc bezdomnym i ubogim, w tym osobom niepełnosprawnych.

Udział w kweście pod hasłem "Bliźniemu swemu" biorą przedstawiciele władz miasta, radni, członkowie i sympatycy Towarzystwa oraz młodzież z zabrzańskich szkół - w sumie około 90 osób.

Pieniądze trafiają także na pomoc dla dzieci i matek przebywających w prowadzonym przez Towarzystwo Schronisku dla Bezdomnych Kobiet w Zabrzu-Rokitnicy.

Tychy: wiele cmentarzy i zbiórek

W Tychach po raz 19. kwestę zorganizowało Społeczne Stowarzyszenie Hospicjum imienia świętego Kaliksta. Dochód z niej przeznaczy na utrzymanie Domu Hospicyjnego. Kwestuje łącznie około 200 osób.

Kwestujących wolontariuszy szkolnych i hospicyjnych można spotkać na cmentarzach komunalnych (Wartogłowiec i Świerczyniec), a także na cmentarzach przy tyskich parafiach świętej Marii Magdaleny, Ducha Świętego, Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask, świętego Jana Chrzciciela oraz świętego Bartłomieja Apostoła w pobliskim Bieruniu.

Tyskie hospicjum, wspierane środkami z dorocznej kwesty, to wotum wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II.

Gliwice: kwesta na rzecz nieuleczalnie chorych

Kwestę na rzecz nieuleczalnie chorych przebywających w Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach zorganizowano także na gliwickich cmentarzach. Z zebranych pieniędzy hospicjum kupuje między innymi potrzebny w leczeniu i pielęgnacji chorych sprzęt, a także finansuje rozbudowę.

- Cel jest jeden niezmienny - rozbudowa hospicjum. Rozbudowa, której efektem będzie zdecydowanie poprawienie jakości życia naszych pacjentów - wskazują organizatorzy kwesty.

Żory: na rzecz hospicjum imienia Jana Pawła II

W Żorach pod hasłem "Zapalmy płomyk nadziei" po raz kolejny zorganizowano dwudniową kwestę na rzecz hospicjum im. Jana Pawła II.

Udział w niej bierze około 300 wolontariuszy. W ubiegłym roku w tym mieście w ciągu dwóch dni zebrano rekordową kwotę ponad 51,3 tysiąca złotych.

Katowice: forma promowania idei dzieła hospicyjnego

Wolontariusze Archidiecezjalnego Domu Hospicyjnego świętego Jana Pawła II w Katowicach kwestują na cmentarzach katowickich oraz w pobliskich Siemianowicach Śląskich. To siódma kwesta na rzecz katowickiego hospicjum. - Wśród kwestujących wolontariuszy są uczniowie, emeryci, osoby pracujące, czasami kwestują całe rodziny. Jest to również forma promowania idei dzieła hospicyjnego - podkreślają przedstawiciele katowickiego hospicjum.

Zebrane pieniądze trafiają na bieżące potrzeby oddziału hospicyjnego: leki, sprzęt rehabilitacyjny i wszelkie udogodnienia dla pacjentów.

Rybnik: do kupienia płyta z utworami rybnickich artystów

Przed cmentarzami w Rybniku - przy ulicy Rudzkiej oraz w dzielnicach Chwałowice i Boguszowice - zbiórkę prowadzą wolontariusze Fundacji Puls-Med Blisko Ciebie, zbierający fundusze na budowę hospicjum stacjonarnego w tym mieście.

Można tam także kupić płytę "Każdy dzień jest początkiem” z utworami rybnickich artystów. Dochód z jej sprzedaży również trafia na potrzeby hospicjum.

W kwestę zaangażowało się około 90 wolontariuszy, których wspierają pedagodzy szkolni z rybnickich szkół oraz przyjaciele fundacji.

- Nieuleczalnie i terminalnie chorzy czekają na Twoją pomoc, ty również możesz stać się fundatorem miejsca, w którym dostaną profesjonalną opiekę medyczna i wsparcie psychologiczno-duchowe - zachęcają do datków organizatorzy kwesty.

Autor: akr//now / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Jak na wiadomość o ucieczce Marcina Romanowskiego na Węgry zareagowali przedstawiciele jego obozu politycznego? Według Mai Wójcikowskiej niektórzy "trochę przecierali oczy i nie ukrywali zdziwienia". - Mam wrażenie, że Romanowski jednak trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka - przyznał Konrad Piasecki. Według relacji Agaty Adamek politycy wcześniej związani z Funduszem Sprawiedliwości obawiali się, że gdyby Romanowski był teraz w Polsce, mógłby powiedzieć "za dużo".

Marcin Romanowski uciekł na Węgry. "Trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka"

Marcin Romanowski uciekł na Węgry. "Trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka"

Źródło:
TVN24

Premier Słowacji Robert Fico spotkał się na Kremlu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Wieczorem szef słowackiego rządu przekazał w mediach społecznościowych, że odbyli "długą rozmowę", a Putin "potwierdził gotowość Moskwy do kontynuowania dostaw gazu na Zachód i Słowację". Ukraina zapowiedziała, że nie przedłuży wygasającego wraz z końcem roku kontraktu, który zezwala na tranzyt gazu przez jej terytorium.

Robert Fico "po długiej rozmowie" z Putinem na Kremlu

Robert Fico "po długiej rozmowie" z Putinem na Kremlu

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Jedna z pięciu ofiar piątkowego ataku w Magdeburgu to dziewięcioletni Andre. "Niech mój mały miś znowu lata dookoła świata" - napisała w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych jego matka. Hołd zmarłemu dziewięciolatkowi oddała też lokalna straż pożarna. Chłopiec należał do jej dziecięcego oddziału.

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

Źródło:
BBC, Bild, Sky News

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Samolot z dziesięcioma osobami na pokładzie rozbił się i uderzył w sklep w centrum turystycznej miejscowości Gramado na południu Brazylii. Jak podały władze, nikt z pasażerów nie przeżył.

Samolot spadł na sklep

Samolot spadł na sklep

Źródło:
Reuters

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Amerykańska aktorka Blake Lively oskarżyła Justina Baldoniego, swojego partnera z planu "It Ends with Us" i jednocześnie reżysera tego filmu, o szereg niestosownych zachowań. Aktorka twierdzi również, że mężczyzna, wspólnie ze studiem, które wyprodukowało film, zorganizował przeciwko niej kampanię oszczerstw. Prawnik studia stanowczo temu zaprzeczył, nazywając twierdzenia aktorki "całkowicie fałszywymi i oburzającymi".

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Źródło:
BBC, New York Times, Variety

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W południowej Polsce noc przyniesie opady śniegu i silne podmuchy wiatru. Sprawdź, gdzie będzie szczególnie niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Po trzech miesiącach prac konserwacyjnych turyści odwiedzający Rzym znów mogą oglądać słynną fontannę di Trevi w pełnym blasku. Wprowadzono jednak limit osób, które mogą jednocześnie przed nią przebywać. Na razie to eksperyment.

Fontanna di Trevi po nowemu

Fontanna di Trevi po nowemu

Źródło:
PAP

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski dotarł do Ukrainy medycznym kamperem, który będzie działał jak mobilny szpital. Możliwe będzie w nim między innymi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych - poinformował w niedzielę portal Vatican News.

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Źródło:
PAP

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24