1 listopada to dla katolików dzień Wszystkich Świętych. Zgodnie z tradycją większość Polaków uda się tego dnia na cmentarze, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Nie każdy jednak wie, czy tego dnia należy także uczestniczyć we mszy świętej. Jakie jest stanowisko Kościoła w tej sprawie?
Wszystkich Świętych jest świętem obchodzonym 1 listopada. Od 1951 roku to także dzień ustawowo wolny od pracy. Większość osób w Polsce tego dnia odwiedza groby swoich najbliższych, tradycję tę praktykują również osoby niewierzące. Czy katolicy powinni tego dnia oprócz wizyty na cmentarzu pójść także do kościoła?
ZOBACZ TEŻ: Jaka pogoda na Wszystkich Świętych? To, co widać w prognozach, synoptyk nazywa "szaleństwem"
1 listopada msza święta
Wszystkich Świętych jest świętem nakazanym w kalendarzu liturgicznym. Oznacza to, że tego dnia osoby, które należą do kościoła rzymskokatolickiego, powinny wziąć udział w mszy świętej. Aby ułatwić wiernym spełnienie tego obowiązku na wielu cmentarzach 1 listopada organizowane są dodatkowe liturgie, w których można wziąć udział przy okazji odwiedzania grobów. Jeśli natomiast z jakiegoś powodu nie jest możliwe wzięcie udziału w mszy świętej we Wszystkich Świętych, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wierni powinni uczestniczyć we mszy dzień wcześniej wieczorem, czyli 31 października.
Z punktu widzenia nakazów kościelnych 1 listopada nie jest natomiast obowiązkowa sama wizyta na cmentarzu. Decyzję o odwiedzaniu tego dnia grobów kościół pozostawia wiernym.
Wszystkich świętych
Historia dnia Wszystkich Świętych sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Zgodnie z nauką Kościoła 1 listopada obchodzona jest uroczystość wspominająca wszystkich chrześcijan, którzy już osiągnęli zbawienie. Termin tego święta został wyznaczony przez papieża Jana XI w 935 roku. Przekonanie, że 1 listopada jest świętem wszystkich zmarłych utarło się w okresie PRL-u, gdy celem była laicyzacja uroczystości. W rzeczywistości Święto Zmarłych przypada jednak w Kościele katolickim 2 listopada i nazywane jest również Dniem Zadusznym. Święto to jest obchodzone od VII wieku. Dzień Zaduszny, czyli 2 listopada, nie jest ustawowo wolnym od pracy.
ZOBACZ TEŻ: Zbiórka na renowację zabytkowych nagrobków. Ponad 300 osób będzie kwestować na Powązkach
Źródło: tvn24.pl, dziendobry.tvn.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock