W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży i szczytem NATO, tymczasowo zostaną przywrócone kontrole na granicach Polski z innymi krajami unijnymi. Według projektu rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, mają one obowiązywać od 4 lipca do 2 sierpnia.
Kontrola zostanie przywrócona na wewnętrznej granicy Unii Europejskiej z: Niemcami, Słowacją, Czechami i Litwą, a także w portach i na lotniskach. Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu MSWiA, ma to na celu "przeciwdziałanie wjazdowi do Polski osób, które mogą zakłócić porządek publiczny lub w inny sposób stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa".
Kontrola wyrywkowa
W projekcie rozporządzenia, który przeszedł już konsultacje (planowany termin jego wydania to czerwiec), wymieniono zakres i miejsca prowadzenia działań kontrolnych. Będą one prowadzone w określonych dniach i godzinach, w wybranych miejscach na trasach przecinających granicę. Tymczasowa kontrola graniczna realizowana będzie przez mobilne patrole straży granicznej, wykorzystujące pojazdy specjalistyczne tzw. schengenbusy. Są one wyposażone w przenośne urządzenia z dostępem do baz danych, urządzenia do weryfikacji autentyczności dokumentów, urządzenia do identyfikacji narkotyków oraz urządzenia do kontroli radiometrycznej.
Kontrola prowadzona będzie inaczej niż na zewnętrznej na granicy Unii Europejskiej, bo w sposób wyrywkowy - wobec wytypowanych osób na podstawie analizy ryzyka oraz informacji przekazywanych przez służby innych państw. Przywrócenie kontroli - jak zapewnia straż graniczna - nie będzie uciążliwe dla obywateli, a kontrole będą miały charakter doraźny.
Do działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i do realizacji tymczasowo przywróconej kontroli na wewnętrznej granicy UE, zaangażowanych będzie ok. 1500 funkcjonariuszy straży granicznej.
Jakie dokumenty?
Podróżni korzystający ze wspólnotowego prawa do swobodnego przemieszczania się muszą mieć przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo - dowód osobisty lub paszport. Obywatele państw trzecich są zobowiązani do posiadania dokumentów uprawniających do przekraczania granicy (paszportu) oraz potwierdzających prawo pobytu w Polsce, czyli np. wizy.
W przypadku zidentyfikowania osób, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego, zostaną wydane decyzje o odmowie wjazdu na terytorium Polski.
Zgodnie z prawem wspólnotowym czasowe przywrócenie kontroli granicznych możliwe jest w szczególnych sytuacjach, związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego, na przykład przy okazji organizacji międzynarodowych imprez masowych.
Autor: js/ / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24