WOŚP zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla

TVN24

tvn24WOŚP zbiera pieniądze już od 25 lat. "Fakty" TVN z 27.01.2017 r.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została oficjalnie zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla. Termin proponowania kandydatów upłynął 31 stycznia. Organizacja podała, że zgłosił ją prof. Adam Grzegorczyk, rektor jednej z warszawskich uczelni.

"To dla nas przeogromny zaszczyt i wielka duma. Jesteśmy też bardzo wdzięczni. Ta nominacja, w naszym odczuciu, to uhonorowanie 25-letniego zaangażowania w ideę WOŚP milionów ludzi – organizatorów, sztabów, wolontariuszy i darczyńców" - czytamy na stronie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizacja podała na swojej stronie, że zgłoszenia dokonał prof. Adam Grzegorczyk, rektor warszawskiej Wyższej Szkoły Promocji. Wcześniej z propozycją zgłoszenia organizacji i jej szefa Jerzego Owsiaka wyszła posłanka Nowoczesnej Joanna Schmidt. Zaraz po 25. Finale WOŚP informowała, że kandydatura została już zgłoszona i trwa kompletowanie dokumentów. Nie wiadomo jednak, czy ostatecznie jej zgłoszenie wpłynęło. Zgodnie z procedurami Norweskiego Komitetu Noblowskiego kandydatów zgłaszać mogą m.in. dotychczasowi laureaci, członkowie rządów, parlamentarzyści, rektorzy uczelni czy Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości.

WOŚP gra od 25 lat

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce.

Założona została w 1993 roku i od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy, która nazywa się Finałem WOŚP. Głównym pomysłodawcą i realizatorem corocznego Finału WOŚP jest Jerzy Owsiak.

Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Dziś sprzęt zakupiony przez WOŚP jest podstawą nowoczesnego wyposażenia wszystkich szpitali, w których leczy się dzieci w Polsce. W ciągu 24 lat Fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie dla szpitali ponad 720 mln złotych.

Autor: kło/kib / Źródło: WOŚP.org.pl, tvn24.pl

Raporty: