- To pracownik służby więziennej powiedział mi, że to jest moje prawo, a nie przywilej - tak więzień, który przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka wygrał z państwem polskim sprawę o odsiadkę wyroku w zbyt małej celi opowiadał TVN24 od czego zaczęła się jego walka. Polska musi wypłacić Krzysztofowi Orchowskiemu i Norbertowi S. razem niemal 25 tys. zł. W celach, w których byli zamknięci na jednego więźnia przypadało mniej niż trzy metry kwadratowe.
- To nie jest rodzaj zemsty, do pewnego momentu absolutnie nie chciałem się upominać o swoje prawa. (...) Kiedy zacząłem chorować i bezprawnie umieszczono mnie w celi z palącymi, to wszystko zaczęło się zmieniać z dnia na dzień. Zacząłem chorować i szukać wiedzy. Pracownik służby więziennej powiedział mi, że pobyt z palącymi to jest moje prawo, a nie przywilej - powiedział TVN24 Norbert S. - I tak to się zaczęło - dodał więzień.
Polska zapłaci 25 tys. zł
Trybunał w Strasburgu uznał w czwartek, że mężczyznom należy się odpowiednio 3 i 3,5 tysiąca euro, czyli ok. 25 tys. zł odszkodowania za odsiadkę w warunkach, które naruszały Europejską Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.
Obaj skazani skarżyli się, że w ich celach (Krzysztof Orchowski przebywa obecnie w więzieniu we Wrocławiu, Norbert S. odsiadywał wyrok w więzieniu w Koszalinie) było zbyt tłoczno: każdy z więźniów miał tam do swojej dyspozycji mniej niż trzy metry kwadratowe.
Bezprawne prawo
Powodowie w swojej skardze wysłanej do Strasburga wskazywali na statystyki, dotyczące przeludnienia więzień. Ich zdaniem niezapewnienie im odpowiedniej przestrzeni w celi stanowiło naruszenie art. 3 Konwencji, zakazującego nieludzkiego i poniżającego traktowania. Trybunał zgodził się z tą oceną.
Sędziowie ze Strasburga przypomnieli wyrok naszego Trybunału Konstytucyjnego z maja 2008 roku. Zwrócono w nim uwagę, że przepis dopuszczający umieszczanie więźniów w celi, w której na jednego więźnia przypada mniej niż trzy metry kwadratowe powierzchni - bez określenia ram czasowych, w których można ich tam przetrzymywać - jest niezgodny z konstytucją.
W Europejskim Trybunale Praw Człowieka znajduje się obecnie 160 wniosków przeciwko Polsce o naruszenie art. 3 Konwencji w związku z przeludnieniem więzień i brakiem odpowiednich warunków.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24