TVN24 | Polska

Wichury w Polsce. Porywisty wiatr w Polsce, interwencje straży pożarnej

TVN24 | Polska

Autor:
ft/kab
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Ostrzeżenia przed silnym wiatrem w całym kraju
Ostrzeżenia przed silnym wiatrem w całym krajuTVN24
wideo 2/6
TVN24Ostrzeżenia przed silnym wiatrem w całym kraju

W związku z silnymi wichurami, które przetoczyły się w nocy z piątku na sobotę, w wielu miejscach kraju interweniowała straż pożarna. W zachodniej Polsce silny wiatr zrywał dachy i łamał gałęzie drzew. W kilku miejscach w kraju w związku z incydentami drogowymi wystąpiły utrudnienia w ruchu. PKP Intercity informuje również o utrudnieniach na kolei i rekomenduje rezygnację z podróży.

NAJNOWSZA PROGNOZA POGODY NA TVNMETEO.PL

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia przed silnym wiatrem najwyższego - trzeciego stopnia oraz drugiego, które obejmują cały kraj. Wydane przez IMGW ostrzeżenie trzeciego stopnia obowiązuje do godzin wieczornych w sobotę. Obejmuje cały obszar województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz częściowo województwa: lubuskie, wielkopolskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie.

CZYTAJ: Sobota bardzo wietrzna. Prognoza na dziś

Na pozostałym obszarze kraju do godzin wieczornych w sobotę obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia.

Wichury w Polsce. Zerwane dachy, połamane drzewa

W związku z wichurami w nocy z piątku na sobotę w wielu miejscach zachodniej Polski interweniowała straż pożarna. Od północy do godziny 6 strażacy otrzymali ponad dwa tysiące zgłoszeń. Najwięcej - 518 - odnotowano w województwie zachodniopomorskim, 485 - woj. wielkopolskim, 285 - woj. lubuskim, 236 - woj. kujawsko-pomorskim, 124 - woj. pomorskim i 116 w woj. mazowieckim.

CZYTAJ WIĘCEJ: Silny wiatr wyrywał drzewa z korzeniami. Ponad dwa tysiące interwencji straży pożarnej

W Szczecinie silny wiatr zerwał blachę z dachu Gmachu Głównego Muzeum Narodowego. Kilkumetrowy fragment wylądował obok zaparkowanego przy ulicy Szczerbcowej samochodu. Nie ma poszkodowanych.

Porywisty wiatr zerwał również dach w kamienicy przy ulicy Dubois i powalił drzewo przy ulicy Gorkiego. Strażacy działali bez przerwy, usuwając skutki wiatru, który przechodzi przez region. 

Wichury w Polsce. Zdjęcia otrzymujemy na Kontakt 24

- Wielki wiatr, komin zerwało. Buchnęło porządnie - opisywał mieszkaniec Szczecina.

Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Drzewo spadło na samochody w SzczecinieKot/ Kontakt 24

Wichura zerwała także dach domu mieszkalnego w Krzeszycach w powiecie sulęcińskim. W Promnicach pod Poznaniem z jednego z domów zerwana została dachówka.

Wielu odbiorców w Wielkopolsce pozbawionych jest energii elektrycznej. Zarówno spółka Enea Operator, jak i Energa Operator, które działają na terenie regionu, informują o awariach obejmujących znaczne obszary Wielkopolski. Największa liczba awarii na terenie działania spółki Enea Operator jest obecnie w rejonie Piły, Gniezna, Chodzieży i Leszna. Energa Operator informuje o awarii masowej w południowej i wschodniej części regionu.

Silny wiatr. Wypadki na drogach

Na drodze krajowej nr 10 w Gajtowie koło Torunia kierowca ciężarówki został ranny, po tym jak zjechał z jezdni omijając powalone drzewo. Do wypadku doszło na 295. km dk 10, na odcinku Bydgoszcz - Toruń. Poszkodowanego z zakleszczonego pojazdu uwolnili strażacy.

Przez pewien czas trasa była zablokowana. Obecnie obowiązuje ruch wahadłowy. Niedaleko miejsca wypadku - na 295., 296., 300., 304. km powalone drzewa wystają na drogę. Zagrożenia usuwają strażacy.

Wichury w Szczecinie, osiedle Harmonia GumieńceKontakt 24/ Kot

Na autostradzie A1 w Dąbrówce koło Grudziądza (Kujawsko-pomorskie) wichura przewróciła samochód dostawczy. Do zdarzenia doszło na 108. km A1 w kierunku Gdańska. Ruch odbywał się pasem awaryjnym. Nikt nie został poszkodowany.

Drzewo spadło na samochód, wyjazd z Olsztyna w kierunku DywitPolicja Olsztyn

Na drodze krajowej numer 12 na odcinku Jaraczewo - Borek Wielkopolski wiatr zwiał przyczepę samochodu ciężarowego. Na miejscu pracowały dwa zastępy straży pożarnej, nikt nie został poszkodowany. Czynności zostały już zakończone, a droga jest przejezdna.

Na drodze krajowej 51 na wyjeździe z Olsztyna w kierunku Dywit drzewo spadło na samochód, w wyniku czego kierowca zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z drugim pojazdem. Do wypadku doszło na ulicy Wojska Polskiego, która jest ulicą wylotową w kierunku Dobrego Miasta. Jak podała Anna Balińska z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie kobieta kierująca fiatem została zabrana do szpitala.

Na wyjeździe z Olsztyna w kierunku Dywit drzewo spadło na samochódPolicja Olsztyn

Policja wprowadziła objazd przez miejscowość Kieźliny. Objazd zaczyna się w Olsztynie na ulicy Sybiraków, natomiast w Dywitach na wysokości osiedla sterowców. Służby przewidują, że utrudnienie w ruchu może potrwać ok. 2,5 godziny.

Silny wiatr. Utrudnienia na kolei

"W związku z silnym wiatrem na terenie całego kraju, które powodują utrudnienia w ruchu kolejowych, informujemy, że dziś (19 lutego) mogą występować opóźnienia w kursowaniu pociągów. Rekomendujemy rozważenie rezygnacji z podróży" - poinformowało w komunikacie PKP intercity.

Silny wiatr przewraca na wiadukcie samochód dostawczy, a ten zatrzymuje się na barierce
Silny wiatr przewraca na wiadukcie samochód dostawczy. Nagranie z 18 lutegoKontakt 24/Maciej

Autor:ft/kab

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kot/ Kontakt 24

Pozostałe wiadomości