Wiceprezydent Olsztyna Tomasz Głażewski doprowadził do zmiany treści audycji miejscowego radia publicznego pt. "Z archiwum IPN". Kierownictwo rozgłośni zgodziło się usnąc fragment dotyczący informacji o jego domniemanym spotkaniu ze Służbą Bezpieczeństwa.
Audycje "Z Archiwum IPN" są emitowane od kilku miesięcy w publicznym Radiu Olsztyn. Dotyczą one między innymi współpracy znanych osób z komunistyczną SB. Prowadzą je historyk IPN Paweł Warot oraz publicysta radia Łukasz Adamski.
Wiceprezydent Głażewski uznał, że czwartkowy program mógł naruszać jego dobra osobiste. Wystąpił do sądu o wstrzymanie emisji audycji, jednocześnie taki sam wniosek skierował do Polskiego Radia Olsztyn.
- Sąd ma dwa tygodnie na podjęcie decyzji w tej sprawie. Do tego czasu z programu "Z archiwum IPN" wycięliśmy kilkadziesiąt sekund dotyczących osoby pana Głażewskiego - tłumaczy decyzję rozgłośni wiceprezes Radia Olsztyn Leszek Sobański. Dodał on także, że kierownictwo radia nie robi tego, aby sprzyjać wiceprezydentowi, ale po to aby nie działać bezprawnie.
- Jeśli sąd zakaże nam emisji tego fragmentu to się zastosujemy, a jeśli nie, to audycję wyemitujemy za dwa tygodnie w całości - twierdzi Sobański.
"I tak to opublikujemy"
Autor audycji Paweł Warot nie chciał ujawnić co znajduje się w niewyemitowanym materiale, dodał jednak, że słuchacze i tak się tego dowiedzą. - Te treści badam w związku z ogólnopolskim projektem IPN dotyczącym współpracy środowisk naukowych z aparatem bezpieczeństwa. Projekt badawczy zakończy się publikacją książkową - podkreślił.
Olsztyn wiedział od miesięcy?
Kontakty Głażewskiego z SB nie były w Olsztynie tajemnicą. Jak donosi PAP, kwestię ewentualnej współpracy wiceprezydenta miasta z komunistycznymi służbami bezpieczeństwa omawiał marszałek Jacek Protas, szef PO w regionie oraz miejscy radni.
Wiceprezydent Głażewski jednak zaprzecza tym doniesieniom. Twierdzi, że nigdy nie współpracował z SB i taką deklarację złożył w oświadczeniu lustracyjnym.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Radio Olsztyn