Watykański dziennik "L'Osservatore Romano" odnotował w niedzielnym wydaniu przyjęcie przez Sejm nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Podkreślił, że projekt, który "pozwoli rządowi mianować członków i prezesa Sądu Najwyższego" wywołał "szeroką dyskusję" w polskiej polityce.
Sejm głosami Prawa i Sprawiedliwości po ekspresowym tempie prac legislacyjnych uchwalił w piątek przygotowaną przez PiS nowelizację ustaw o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze. Klub Kukiz'15 głosował przeciw, a kluby PO, Nowoczesnej i PSL-UED nie wzięły udziału w głosowaniu. Ustawa trafiła do Senatu.
"Pozwoli rządowi mianować członków i prezesa Sądu Najwyższego"
Na drugiej stronie watykańskiej gazety, w dziale informacji z zagranicy, w depeszy "Głosowanie w Polsce za reformą Sądu Najwyższego" napisano: "Polski parlament uchwalił definitywnie ustawę, która pozwoli rządowi mianować członków i prezesa Sądu Najwyższego".
"Rozporządzenie wywołało szeroką dyskusję między siłami politycznymi. Partia Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że ustawa jest ważnym krokiem naprzód, by uczynić system sądowniczy bardziej wydajnym i usunąć ostatnich sędziów, którzy pozostali z czasów komunistycznych" - relacjonuje "L'Osservatore Romano".
"Jednak według opozycji nowa ustawa wyraźnie osłabia autonomię sądownictwa. W czasie głosowania posłowie opozycji określali nowelizację jako 'śmiertelny cios dla polskiego wymiaru sprawiedliwości'" - czytamy dalej.
Postępowanie "naruszeniowe" Brukseli
W dzienniku zaznaczono, że "krytyka płynie też z Unii Europejskiej". "Bruksela z tego powodu wszczęła postępowanie naruszeniowe [dotyczące naruszenia zasad praworządności - przyp. red.] przeciwko Warszawie" - wskazuje gazeta.
W depeszy odnotowuje się następnie, że Andrzej Duda "przedstawił projekt referendum w sprawie nowej konstytucji, by skonsultować z obywatelami kwestie począwszy od przyznania nowych uprawnień prezydentowi po prymat prawa narodowego nad europejskim".
Autor: ads//now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24