Ambasador USA Mark Brzezinski o bezpieczeństwie Polski: jesteśmy gotowi na każdą sytuację

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP
Ambasador USA Mark Brzezinski o bezpieczeństwie Polski: jesteśmy gotowi na każdą sytuację
Ambasador USA Mark Brzezinski o bezpieczeństwie Polski: jesteśmy gotowi na każdą sytuację
wideo 2/10
Ambasador USA Mark Brzezinski o bezpieczeństwie Polski: jesteśmy gotowi na każdą sytuację

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski powiedział podczas Warsaw Security Forum 2022, że USA są oddane sprawie wsparcia nie tylko militarnego bezpieczeństwa Polski, ale także bezpieczeństwa szerzej rozumianego, także energetycznego czy bezpieczeństwa demokracji. W panelu wzięła udział również prezes i dyrektor zarządzająca Warner Bros. Discovery Poland Kasia Kieli.

Ambasador USA w Polski Mark Brzezinski wraz z prezeską Warner Bros. Discovery w Polsce Katarzyną Kieli wziął w środę udział w panelu pt. "Rapid mobilization of Polish society after Feb. 24th: An example of democratic resilience" podczas konferencji Warsaw Security Forum 2022.

ZOBACZ CAŁY PANEL Z UDZIAŁEM KASI KIELI I MARKA BRZEZINSKIEGO W TVN24 GO

Brzezinski mówił, że mobilizacja polskiego społeczeństwa po pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę przypomina mu mobilizację społeczeństwa amerykańskiego po japońskim ataku na Pearl Harbor w 1941 roku. - Coś takiego zdarzało się w Polsce także wcześniej: podczas Powstania Warszawskiego oraz w epoce "Solidarności". Teraz to wydarzyło się ponownie, z milionami Polaków, w szczególności młodych ludzi, organizujących się przez media społecznościowe, by udać się na jedno z przejść granicznych, by odebrać ukraińską rodzinę - powiedział dyplomata.

Jak ocenił, osoby zaangażowane w ten ruch w przyszłości będą mogły zostać przywódcami państwa, które, jak mówił, "przez ten rok zostało o wiele lepiej przygotowane do pełnienia globalnej roli".

Brzezinski: mam nadzieję, że nie będę musiał weryfikować tej tezy

Pytany o trudności gospodarcze w Polsce i ich wpływ na pomoc dla uchodźców, Brzezinski stwierdził, że otwarte pozostaje pytanie o możliwości kraju, ale mimo to badania pokazują, że polskie społeczeństwo wyraża coraz większą wolę do przyjmowania kolejnych uchodźców. Dodał, że działania polskiego społeczeństwa wobec uchodźców z Ukrainy to historyczny precedens i żadna podobna akcja w przyszłości nie obejdzie się bez odwołań do tych działań.

Brzezinski dodał, że jest przekonany, że niezależnie od stanu polskiej ekonomii "narodowy etos" pozwoli kontynuować mobilizację społeczeństwa w Polsce. - Jestem przekonany, że ta postawa będzie kontynuowana, także jeżeli sprawy przybiorą gorszy obrót. Mam nadzieję, że nie będę musiał weryfikować tej tezy - mówił.

Dyplomata podkreślił także zaangażowanie USA w bezpieczeństwo Polski. - W tej chwili mamy ponad 10 tysięcy amerykańskich żołnierzy w polskich bazach. Pomagamy Polsce zbroić się najbardziej zaawansowaną technologią na świecie. Jesteśmy gotowi na każdą sytuację, ale jesteśmy absolutnie oddani, by wesprzeć Polskę nie tylko w zakresie bezpieczeństwa militarnego, ale szeroko rozumianego, także bezpieczeństwa energetycznego, bezpieczeństwa demokracji i tak dalej - mówił.

- Obecnie jesteśmy w punkcie zwrotnym, jeśli chodzi o bardzo ważną umowę dotyczącą cywilnej energii jądrowej tutaj, w Polsce. Jeżeli dojdzie do transakcji, Departament energii USA umieści swoje regionalne centrum doskonalenia w zakresie cywilnej energii atomowej czystej energetyki w Polsce. To powiąże rozwój energetyki nuklearnej w Polsce z laboratoriami i najlepszymi uniwersytetami w USA, które zajmują się badaniami jądrowymi - zapowiedział.

Brzezinski dodał, że także prywatne podmioty powinny angażować się we wsparcie. - Jako ambasador USA jestem bardzo dumny, że tak wiele amerykańskich firm odegrało niesamowicie konstruktywną rolę, w tym TVN, które było ogromnie zaangażowane we wsparcie poprzez informowanie o kwestiach związanych z uchodźcami. Także między innymi Google, którego CEO zapowiedział przekazanie 35 milionów dolarów na wsparcie ukraińskich uchodźców, a także dziesiątki innych firm - mówił.

Katarzyna Kieli, zarządzająca stacją TVN, podkreśliła, że rolą mediów, w tym zwłaszcza telewizji, jest wspieranie i podtrzymywanie tej społecznej mobilizacji wobec uchodźców z Ukrainy, a także przedstawianie sprawy całemu światu, we współpracy z innymi mediami.

Kasia Kieli o roli mediów w pomocy uchodźcom z Ukrainy
Kasia Kieli o roli mediów w pomocy uchodźcom z Ukrainy TVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
Brzezinski: niewiarygodne przesłanie od ludzi dla ludzi. Kieli: to wyjątkowa sytuacja w historii świata
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości