Były prezydent Lech Wałęsa nie weźmie udziału w uroczystym powitaniu papieża Franciszka oraz we mszy na Jasnej Górze. Jak poinformował we wtorek wieczorem w mediach społecznościowych, zaproszenia od prezydenta Andrzeja Dudy oraz Konferencji Episkopatu Polski otrzymał zbyt późno i nie może zmienić swoich planów.
W środę po południu, drugiego dnia Światowych Dni Młodzieży do Krakowa przyleci papież Franciszek. W uroczystości jego powitania na lotnisku w podkrakowskich Balicach wezmą udział prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, premier Beata Szydło, a także władze parlamentu oraz parlamentarzyści.
Na uroczystość powitania papieża zaproszony został przez prezydenta Andrzeja Dudę również były prezydent Lech Wałęsa wraz z małżonką. Jak poinformował Wałęsa na swoim profilu na Facebooku, nie będzie mógł pojawić się w Krakowie z powodu wcześniejszych planów. Wyjaśnił, że pismo otrzymał zbyt późno, w poniedziałek o godz. 18 i nie może zmienić kalendarza. "Jestem w tym dniu w Bydgoszczy" - napisał.
Wałęsa nie weźmie również udziału w uroczystej mszy pod przewodnictwem papieża Franciszka na jasnogórskich błoniach z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, która zostanie odprawiona w czwartek.
Jak napisał w mediach społecznościowych, zaproszenie od Konferencji Episkopatu Polski datowane na 20 lipca br. otrzymał we wtorek o godz. 18. Tego dnia - jak napisał - będzie w Toruniu.
Uroczystości z udziałem papieża
O godz. 17 Franciszek ma spotkać się z władzami RP i korpusem dyplomatycznym na Wawelu. Na dziedzińcu zgromadzi się aż 800 osób, wśród nich przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, biskupów i krakowskich uczelni. Papież razem z prezydentem i małżonką wejdą na podium. Tam przemówienia wygłoszą Andrzej Duda i Franciszek.
W czwartek przed południem Franciszek odwiedzi Jasną Górę. Głównym punktem pielgrzymki papieża będzie uroczysta msza na jasnogórskich błoniach z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Wezmą w niej udział m.in. najwyższe władze państwowe, w tym m.in. prezydent Duda z małżonką, szefowa rządu, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz parlamentarzyści, w tym delegacja około 60 senatorów, a także setki duchownych i kilkaset tysięcy wiernych. Innym z punktów pobytu papieża Franciszka w Polsce będzie wizyta w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Franciszek uda się w piątek na teren obozu koncentracyjnego, pieszo przechodząc przez bramę z napisem "Arbeit macht frei". Przy wyjściu na dziedziniec bloku 11, zwanego blokiem śmierci, papież spotka się z 15 osobami ocalałymi z obozu. W tym roku przypada 75. rocznica śmierci św. o. Maksymiliana Kolbego - Franciszek ma się modlić w jego celi.
W niedzielę Światowe Dni Młodzieży zakończy msza święta w Brzegach.
Światowe Dni Młodzieży odbywają się po raz trzydziesty pierwszy. Według Komitetu Organizacyjnego swój udział w tym wydarzeniu potwierdziło 356 tys. 294 uczestników ze 187 krajów. Oprócz grup zarejestrowanych organizatorzy spodziewają się wielu osób, które na ŚDM przyjadą spontanicznie; najwięcej na uroczystości z papieżem w Campusie Misericordiae w Brzegach, gdzie może być ok. 1,5 mln ludzi.
Autor: js/kk / Źródło: tvn24.pl,PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24