Polska

W marcu spotkanie polsko-ukraińskiego komitetu konsultacyjnego

Polska

W marcu spotkanie polsko-ukraińskeigo komitetu kosultacyjnego
tvn24Andrzej Duda spotkał się w Monachium z Petrem Poroszenką

W marcu w Warszawie odbędzie się posiedzenie polsko-ukraińskiego komitetu konsultacyjnego ds. relacji między obu krajami - uzgodnili prezydenci Polski i Ukrainy, Andrzej Duda i Petro Poroszenko, którzy w sobotę spotkali się w Monachium.

Posiedzenie odbędzie się w dniach 3-4 marca w Warszawie - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski. - Spotkamy się z naszymi partnerami ukraińskimi, rozpoczniemy funkcjonowanie odnowionego komitetu prezydenckiego, tak ustalili prezydenci podczas rozmowy - powiedział. Przypomniał, że decyzja w sprawie rewitalizacji tego formatu zapadła w grudniu podczas wizyty prezydenta Dudy w Kijowie. Ze strony polskiej komitetowi ma przewodniczyć Szczerski, ze strony ukraińskiej - doradca prezydenta Poroszenki ds. zagranicznych Kostiantyn Jelisiejew. Szczerski powiedział, że komitet ma się zająć współpracą na poziomie politycznym, „szerszymi kwestiami społecznych kontaktów”, w tym kwestią dialogu historycznego. Dodał, że ze strony polskiej i ukraińskiej w spotkaniu wezmą udział także członkowie rządu i ośrodków analitycznych. Szefowie obu państw spotkali się w sobotę na 52. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Szerokie spektrum stosunków

Minister Szczerski relacjonował, że rozmowa prezydentów dotyczyła rozwoju wypadków na Ukrainie, m.in. wynikających z porozumień mińskich, zmian ustrojowych na Ukrainie i konsekwencji dla procesu pokojowego. Zgodnie z komunikatem administracji Poroszenki jego rozmowa z Dudą dotyczyła „szerokiego spektrum stosunków dwustronnych” i problematyki obronnej. Prezydenci ustalili, że w roku bieżącym powinno dojść także do posiedzenia międzyrządowej komisji ukraińsko-polskiej ds. współpracy gospodarczej. W rozmowie poruszono również temat działalności polsko-litewsko-ukraińskiej brygady wojskowej LITPOLUKRBRIG. O sformowaniu wspólnego batalionu szefowie resortów obrony trzech państw postanowili w 2007 roku w Brukseli. Rok później zdecydowano, że będzie to większa jednostka. O powołaniu LITPOLUKRBRIG postanowiono w 2009 roku. Umowę o utworzeniu brygady podpisano w Warszawie we wrześniu 2014 roku. - Prezydent Ukrainy podziękował Polsce za poparcie w sprawie wprowadzenia reżimu bezwizowego między naszym krajem (Ukrainą) a Unią Europejską. Strony zgodziły się, że obecny kryzys migracyjny w UE nie powinien wpływać na proces liberalizacji ruchu wizowego z Ukrainą- oświadczono w komunikacie. O posiedzeniu prezydenckiego komitetu konsultacyjnego poinformował w sobotę także rzecznik Poroszenki, Swiatosław Cehołko. "Na początku marca odbędzie się konsultacyjny komitet prezydentów Ukrainy i Polski" – napisał na Twitterze Cehołko.

Autor: dln//rzw / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości