Przed południem na warszawskim Żoliborzu odbędą się uroczystości przy kamieniu "Żołnierzom Żywiciela". Chodzi o powstańców z sześciu zgrupowań - "Żaglowiec", "Żbik", "Żmija", "Żniwiarz", "Żubr" i "Żyrafa" walczących w tej dzielnicy.
O godz. 17 w kościele św. Stanisława Kostki zaplanowano również mszę świętą w intencji poległych powstańców. Po mszy na skwerze przed kościołem mieszkańcy Warszawy będą mogli obejrzeć program słowno-muzyczny "Powstańcza miłość", podczas którego zaprezentowane zostaną sylwetki powstańczych poetów.
1 sierpnia 1944 r. po godz. 13 żołnierze, którzy przenosili broń na miejsce koncentracji jednego z oddziałów, trafili na patrol niemiecki. Zaczęła się strzelanina. Niemcy ściągnęli posiłki ze Śródmieścia. Do walk przyłączyły się kolejne powstańcze oddziały. Przez cały okres powstania Żoliborz - odcięty od Śródmieścia przez siły niemieckie na linii Dworca Gdańskiego - stanowił powstańcze państwo "Rzeczpospolitą Żoliborską" ze sprawnie zorganizowaną administracją wojskową i cywilną.
Powstanie zakończyło się na Żoliborzu 30 września. "Żywiciel" mimo ran nie chciał poddawać dzielnicy, podporządkował się jednak rozkazom dowódcy powstania Tadeusza "Bora" Komorowskiego. Do niewoli poszło ok. 1500 żoliborskich żołnierzy.
Źródło: PAP