Według policyjnych statystyk od początku czerwca w Polsce utonęło 18 osób. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o rozsądek i przypomina o zasadach bezpiecznego przebywania nad wodą.
Z powodu fali upałów w Polsce coraz więcej osób spędza czas nad wodą. Tylko w niedzielę utonęło sześć osób, a łącznie od początku czerwca życie w ten sposób straciło 18 osób.
Nie we wszystkich miejscowościach na kąpieliskach są już ratownicy - w wielu miejscach rozpoczynają oni pracę dopiero wraz z początkiem wakacji.
Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa
RCB w związku z utonięciami przypomina o zasadach bezpiecznego przebywania nad wodą.
Podkreśla konieczność przestrzegania zakazu wchodzenia do wody po alkoholu czy innych środkach odurzających oraz zakazu skakania do wody w nieznanych miejscach. RCB apeluje, by pływać tylko w wyznaczonych dla tego miejscach. Przestrzega też przed wypływaniem daleko od brzegu na dmuchanym materacu i zaleca, aby zawsze stosować się do pleceń ratowników oraz zakładać kapok, kiedy pływamy kajakiem, łódką czy rowerem wodnym.
Ponad 500 ofiar w zeszłym roku
W zeszłym roku, według policyjnych statystyk, utonęło 545 osób. Największą grupę stanowią wśród nich osoby powyżej 50 roku życia - w 2018 roku utopiły się 244 takie osoby. Najwięcej osób utonęło w rzekach (133) oraz jeziorach (124), a najmniej w zalewach (38) i morzu (39). Najczęstszą okolicznością utonięć była kąpiel w miejscu niestrzeżonym (ale nie zabronionym) - w ten sposób zginęło 80 osób. 64 osoby utonęły kąpiąc się w miejscach zabronionych, 44 z powodu nieostrożności nad wodą, 29 - podczas łowienia ryb. W 126 przypadkach przyczyną utonięcia był alkohol.
Autor: mart//rzw / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock